Abdullah Gül Kimdir?

Abdullah Gül Kimdir
Abdullah Gül Kimdir

Abdullah Gül Kimdir? Abdullah Gül nereli ve kaç yaşında? Abdullah Gül hakkında merak edilen tüm detayları biyografimiz içerisinde bulabileceksiniz. Abdullah Gül; 29 Ekim 1950 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Hem siyasetçi, hem ekonomist hem de Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül bu görevini 2007 ve 2014 yılları arasında sürdürmüştür. Ayrıca 2002 – 2003 yıllarında 4 aylık bir süre ile Başbakan olarak ta görev yapmıştır. Bu görevlerinin haricinde Abdullah Gül; Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini de yapmıştır.

Abdullah Gül; ilk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne giriş yapmıştır. 1974 yılında mezun olduktan sonra iki yıl İngiltere’ye doktora çalışması için gitmiştir. 1983 yılında Doktor ünvanını elde etmiştir. O dönemde Sakarya Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalışmıştır. Hatta bu bölümde ekonomi dersleri de vermiştir. 1989 yılında da uluslararası ekonomi dalında Doçent ünvanını elde etmiştir.

Öğrencilik döneminde de Abdullah Gül, Milli Türk Talebi Birliği bünyesinde yer almıştır. Kayseri’de Söğüt Fikri Kulübü’nde çalışmıştır. 1983 ve 1991 yılları arasında Abdullah Gül; İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak görev yapmıştır. Ardından 1991 yılında yapılan seçimlerde Refah Partisi’nden Kayseri Milletvekili olarak meclise girmiştir. 1993 yılında Refah Partisi’nin genel başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. 1995 yılında yapılan seçimlerde yeniden Refah Partisi’nde Kayseri Milletvekili olarak seçilmiştir.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında kapatılan Refah Partisi yerini Fazilet Partisi’ne bırakmıştır. Abdullah Gül; 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden yine Kayseri Milletvekili olarak meclise giriş yapmıştır. Abdullah Gül; 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuş olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Hatta o dönemde hakkında kayıp trilyon davası için fezleke hazırlanmıştır. Ancak milletvekili dokunulmazlığı bulunduğundan dolayı yargılanamamıştır. Bu fezleke dosyası da 2010 yılında takipsizlik kararı verilerek kapatılmıştır.

Abdullah Gül Siyasi Hayatı

Abdullah Gül sırası ile 1991, 1995, 1999, 2002 ve 2007 yıllarında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Kayseri milletvekili olarak seçilmiş ve meclise giriş yapmıştır. İlk siyasete atıldığında Refah Partisi’nden giriş yapmıştır. 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılması sonrasında Fazilet Partisi’ne geçiş yapmıştır. Hatta Fazilet Partisi’nin ilk kongresinde Genel Başkanlık yarışına Recai Kutan ile beraber girmiştir. Abdullah Gül, seçilememiştir. Ardından 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyesi olarak partinin kurulmasında önemli rol oynamaktadır.

Abdullah Gül; 2002 genel seçimlerinde yeniden Kayseri Milletvekili olarak AK Parti’den meclise giriş yapmıştır. 2002 yılı Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti kazanmış ve Abdullah Gül de Başbakan olmuştur. Bu hükümet Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal yasağını kaldırdıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan, 2003 yılında milletvekili ara seçimleri ile yeniden meclise giriş yapmıştır. Ardından da Başbakan olmuştur. 2007 yılında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül, Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Ardından Abdullah Gül; Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak ta görevini yerine getirmiştir. Ardından 2005 yılında başlamış olan Avrupa Birliği müzakereleri için tüm yetkilerini Ali Babacan’a devretmiştir. 2007 yılında yapılan Ak Parti’nin grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Abdullah Gül’ün 11. Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklanmıştır. Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 yılında Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Abdullah Gül; 28 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini Recep Tayyip Erdoğan’a devretmiştir. Son olarak Abdullah Gül; 1980 doğumlu olan Hayrünnisa Gül ile evlenmiştir. Üç çocukları bulunmaktadır. Arapça ve İngilizce dillerini iyi derecede bilmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*