Acun Ilıcalı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Acun Ilıcalı, hayatı adeta bir başarı öyküsüne çevirmeyi başarmıştır. Acun Ilıcalı almış olduğu sponsorlar ve medya kuruluşu Acun Medya ile oldukça adından söz ettirmektedir. Peki ünlü televizyon yapımcısı ve sunucusu olan Acun Ilıcalı kimdir?Bu yazımızda Acun Ilıcalı nerelidir? Acun Ilıcalı kaç yaşındadır? Acun Ilıcalı’nın öğrenim hayatı nasıldır? Acun Ilıcalı’nın ilk işi nedir? Acun Ilıcalı hangi kurumları satın almıştır? Acun Ilıcalı’nın emeği geçen programlar hangileridir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Acun Ilıcalı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Acun Ilıcalı, 1969 senesinde Edirne’de doğmuştur. Ünlü televizyon üreticisi ve sunucusu olan Acun Ilıcalı, Survivor, Fear Factor, Acun Firarda, Var Mısın? Yok Musun? ve Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı başarı yakalamış olan programların üreticisidır. Bahsi geride bıraktığımız bu programlar, Türk televizyonlarında en mühim ve reyting yapmış programlar arasındadır. Acun Ilıcalı’nın babası Ergün annesi ise İlknur Ilıcalı’dır. Erzurum ilinin Ilıca eyaletinde yaşamakta olan ailenin ikinci çocuğu Acun Ilıcalı’dır. Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969 tarihinde ve Edirne’de dünyaya gelmiştir. Abilerinin isimleri de Cenker ve Ömer’dir.

Acun Ilıcalı’nın babası müteahhitti. Annesi İlknur Hanım ise üniversitede öğrenim görmüş olan bir müdür olarak vazife yapmaktaydı. Acun Ilıcalı, ilkokul ve ortaokul öğrenimlerine 5 yaşında iken başlamıştır. Edirne İstiklal İlköğretim Okulu’nda öğrenimine başlamıştır. Acun Ilıcalı, lise öğrenimine geçerken İstanbul’a taşındılar. Acun Ilıcalı, lise öğrenimine İstanbul’da tespit edilen Kadıköy Maarif Koleji’nde başlamıştır. Fakat lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra üniversite eğitimine devam etmek isteyen Acun Ilıcalı, İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği kısmını kazanmıştır. Fakat üniversite hayatını maalesef 7 senede bitiremeyince mezun olamadan bitmiştir.


Acun Ilıcalı’nın Başına Gelen Talihsiz Olay

Acun Ilıcalı ailesine gerektiğince bağlıdır. Hiçbir röportajında dilinden düşürmemiş olduğu ve özlem duyduğu babaanne ve dedesini trafik kazasında kaybetmiştir. Acun Ilıcalı, 1988 yılında 19 yaşındaydı. Ve 19 yaşında iken Seda Ilıcalı ile evlenmiştir. Yapmış bulunduğu bu evlilikten de Banu isminde bir kızları dünyaya gelmiştir. Banu’nun doğmasından aşağı yukarı 10 ay sonra yani 1990 senesinde ailesini kaybetmiştir. Acun Ilıcalı, yaşanan bu acı vakası şu şekilde dile getirmiştir;

“O hafta annem ve babam ile Bodrum’a gidecektik. Fakat benim işi çıktı ve siz bensiz gidin, sonra yanınıza geleceğim dedim. Annem ve babam, kızım Banu’yu beraberinde götürerek yolculuğa çıktılar. Tam Balıkesir’i geçtikleri sırada, babam konvoyu hafifçe sollamaya çıkmış ve karşıdan 180 km süratle gelen vasıta ile baş başa çarpışmışlar. Babam ve annem de orada ölmüş. Kızım da ağır yaralıydı ve bedeninde 18 kırık vardı. Kızımı da Balıkesir Devlet Hastanesi’ne kaldırmışlar. Hemen gittim, bir adam vardı. İlknur Hanım ile görüşmek istediğimi söyledim, ölmüştür dediler. Ergün Bey ile görüşmek istiyorum dedim, o da ölmüştür dediler. Öyle bir şoka girdim ki, kızımı sormaya korkuyordum. Öyle bir acı ki, 10 aylık bir çocuğun 18 kırığı vardı. Öyle büyük bir acıydı ki, kızımın yaşamasına sevinememiştim. Kızımın o kazadan sonra yaşaması mucizeydi. Ben o yüzden Banu’ya mucize çocuk derim hep. Yaşadığım bu acı vakanın tesiri ile de eşim Seda’dan boşandım.

Acun Ilıcalı, 1994 senesinde eşinden boşandıktan sonra Bağdat Caddesi’nde motoru ile çok büyük bir kaza geçirmiştir. Yapılan motor kazasında, Acun Ilıcalı’nın gerisinde oturan dostu hayatını kaybetmiştir. Kendisi de kolundan yaklaşık 36 dikişli bir ameliyat geçirmek zorunda kalmıştır.

Acun Ilıcalı Kimdir- Biyografisi ve Hayatı | O Ses Türkiye Programından Bir Kare

Acun Ilıcalı’nın Televizyoncu Oluş Öyküsü

Acun Ilıcalı’nın kuzeni olan Bekir’in dostu Show televizyonunda mali kontrolör olarak çalışmakta olan İrfan Şahin ile tanıştırmıştır.
İrfan Şahin’in desteği ile İlker Yasin ile tanılan Acun Ilıcalı, kendi futbol bilgi kapasitesi ile etkilemeyi başararak, denenmek hedefi ile işe alınmıştır. Fakat Acun Ilıcalı, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olmasına karşın Beşiktaş muhabiri olarak işe başlamıştır. Acun Ilıcalı, futbolcular ile özel röportajları yaparak sevgi kazanmaya başlamıştır. Acun Ilıcalı, Show televizyonlarında Şansal Büyüka’nın ekibine geçiş yaptıktan sonra adeta zirveye doğru tırmanışa geçmiştir.

Zamanın Televole uygulamanında Şansal Büyüka’nın bir numaralı elemanı durumuna gelmiştir. Televole uygulaması, o dönemde spor magazin olarak devam etmekteydi. Acun Ilıcalı, bir vakit sonra Televole ortamında kendine ait seksiyon sunmaya başlamıştır. Bu sayede de dünyayı dolaşmaya başlamıştır. Yapmış bulunduğu bu uygulaması 2002 senesine gelindiğinde, Acun Firarda adlı uygulaması vererek yapmaya devam etmiştir.Büyük başarı elde ederek, en çok izlenen uygulama olmayı başarmanın yanısıra 105 ülkeye gitmeyi başarmıştır. Parlamış olan Acun Ilıcalı, devresinin “Dokun Bana” ve “Biri Bizi Gözetliyor” adlı uygulamalarında da sunuculuk vazifesini üstlenmiştir.

Acun Ilıcalı, 2005 senesine gelindiğinde Acun Medya adını verilen prodüksiyon şirketini kurmuştur. Hemen sonrasında projelerine başlayarak, “Fear Factor”, “Var mısın Yok musun”, “Yetenek Sizsiniz”, “Devler Ligi”, “Survivor Kızlar Erkekler”, Survivor Türkiye – Yunanistan”, “Survivor Aslanlar – Kanaryalar” ve “Yok Böyle Dans” adlı uygulamaların hem sunuculuğunu hem de jüriliğini yapmıştır. Uğur Dündar’ın sunmuş bulunduğu “Yoksa Rüya Mı” adlı adlı uygulamanın ve “Söyle Söyleyebilirsen” adlı Behzat Uygur’un sunmuş bulunduğu uygulamaların yapımcılığını yapmıştır. Hem de “Survivor Ünlüler – Gönüllüler” müsabaka uygulamalarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır.


Acun Ilıcalı’nın Büyük Başarısı

Acun Ilıcalı, yaptığı bu yatırım ve programlar ile 2005 yılının vergi rekortmenleri arasına şimdilik 36 yaşında iken giriş gerçeklştirmeyi başarmıştır. Acun Ilıcalı, ilk başta Türkiye’deki üniversiteler olmak üzere Anadolu’da tespit edilen çoğu üniversitede stand up gösterileri yapmıştır. Bu gösterilerde meslek yaşamı süresince yaşadıklarını komik bir şekilde anlatmıştır.

Show TV televizyonunda oluşturulan “81 il 81 okul” adlı projede yer alan Acun Ilıcalı, 3 milyon 725 bin 563 ytl yardım toplamayı başarmıştır. Acun Ilıcalı, 2003 senesinde Zeynep Yılmaz ile evlenerek Leyla ve Yasemin isminde iki kız çocuğu sahibi olmuştur. 2010 senesine gelindiğinde Zeynep Ilıcalı, Acun Ilıcalı’nın kendisini 20 yaşındaki Şeyma Subaşı ile aldattığını söylemiş ve boşanma davası açmıştır. Acun Ilıcalı, bu iddiaları kabul etmemiştir. 2011 senesinde eşi ile barışmış ve davası düşmüştür. 12 Temmuz 2016 günü eşinden tek celsede boşanmıştır. 18 Eylül 2017’de ise Şeyma Subaşı ile Fransa’da evlenmeye karar vermiştir. Şeyma Subaşı ile evlilik dışında ilişkiden Melisa isminde bir kızı daha dünyaya gelmiştir. 2011 senesindeki vergilendirme döneminde sunucu, konuşmacı faaliyetlerinden dolayı 2 milyon 836 bin 191 lira gelir vergisi tahakkuk edilerek listenin 62. esnasında yer almıştır.

Acun Ilıcalı, başarı hikayesi kıvamındaki iş yaşamına muhabir olarak başladığı televizyon sektöründe, Türkiye’nin önde gelen üretici isimleri arasına girmiştir. 14 Kasım 2013 gününde  TV8 kanalını satın almıştır. Böylece kendi televizyon kanalını açmıştır. 2014 senesinde Star televizyonlarından ayrılarak, “Para Bende”, “Kel Alaka”, “İşte Benim Stilim”, “Aileler Yarışıyor”, “Arda’nın Mutfağı”, “Ninja Warrior Türkiye”, “Hülya Avşar Show”, “Ütopya” ve “Akademi” adlı programların üreticilığını üstlenmiştir. 2016 senesine gelindiğinde de “İşte Benim Stilim Ünlüler” adlı programa üretici olmuştur.

Acun Ilıcalı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir