Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Adnan Şenses Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ülkemizin gelmiş geçmiş en değerli sanatçı ve müzisyenlerinden biri olan Adnan Şenses birçok insanın sevgisini kazanarak adeta herkesin gönlünde bir taht kurmuştur. Bu yazımızda müzik dünyasına önemli katkılar sunmuş olan Adnan Şenses kimdir? ve nasıl bir hayat süreci olmuştur gibi sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız. Sıra dışı sesi ve güftesiyle insanları derinden etkilemeyi başaran bu başarılı sanatçı hakkında ayrıca Adnan Şenses kaç yaşındadır? gibi merak edilen konulara da cevaplar bulacağız. Müthiş bir ses yeteneğine sahip olan bu değerli sanatçımız Bursa’da 21 Ağustos 1935 yılında dünyaya gelmiştir. Adnan Şenses nerelidir? gibi sorularda sevenleri tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Kendisinin aynı zamanda doğduğu yer de olan Bursalı olduğu bilinmektedir.

İki kız ve iki de erkek kardeşi vardır. Babası bir piyade albaydır. Anne adı Emine ve baba adı Muhsin olan değerli sanatçı küçük yaşlarında ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Eğitim hayatı da aynı şekilde taşındıkları Ankara’da başlamıştır. Burada ilkokula giderken daha sonra İstanbul’a taşınmalarıyla birlikte öğrenimine burada Karagümrük ilk ve ortaokulunda devam etmiştir. Ortaokulu burada bitiren Adnan Şenses için çalışma hayatı da oldukça erken dönemlerde başladı.

Çünkü bu dönemlerde ailesinin de yönlendirmesiyle kendisi bir marangoz olarak çalışma hayatına adım attı. Fakat sahip olduğu müthiş ses yeteneği çevresinin de dikkatini çekmeye başlayınca 1956 yılında müzik alanında kendisini geliştirmeye karar verdi. Ülkemizin önemli ses sanatçılarından ve aynı zamanda kendisinin eşi de olacak olan Suzan Yakar Rutkay’dan musiki dersleri almaya başladı. Askerlik döneminden sonra 1960 yılında Suzan Yakar Rutkay ile evlendi.

Büyük bir tutkuyla bağlandığı müzik yolculuğu ona kendisini geliştirmesi için en iyi fırsatları sağladı. Bu süreçte Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınavı başarıyla geçerek burada çalışma şansını elde etti. Bu onun hayatındaki önemli dönüm noktalarından biriydi. Bu radyoda göreve başladıktan sonra tam 16 yıl çalışmalarını özveriyle sürdürdü. Fakat hayatında daha profesyonel bir bakış açısına sahip olmak için bu süreden sonra Ankara Radyosu’ndan ayrılmaya karar verdi.

Bundan sonra çalışmalarına farklı alanlarda devam ederek aktif müzik kariyerini aynı şekilde sürdürdü. Birbirinden ünlü gazinolarda sahne alarak güçlü sesiyle insanları etkilemeye devam etti. Müziğe ilgi duymaya başladığı günden beri içindeki müzik sevgisi hiç azalmadan hayatında hep önemli bir yere sahip oldu. Fakat müzikten başka birçok sinema filminde rol alarak da oyunculuk konusunda oldukça başarılı çalışmalara imza attı. Yaklaşık 47 filmde rol aldığı bilinmektedir.


Adnan Şenses’in Mesleki Kariyeri

Hayatı boyunca birçok sayısız plak ve albüm çalışması yapan Adnan Şenses, yurtdışında da bu harika eserlerini sevenleriyle buluşturdu. İlk müzik albümü olan 1991 yılında çıkardığı ‘’İlk Defa Ağladım’’ isimli eserinden sonra;

  • 1993 yılında Gözümün Bebeği,
  • 1994 yılında Dokunmayın Bana,
  • 2003 yılında Sen İstemesen de ve daha sonra 2005 yıllarında ise Adnan Şenses Klasikleri isimli derlemeler yapmıştır.

Adnan Şenses’in mesleki kariyerinde oynadığı başarılı film çalışmaları arasında ise;

  • Fakir Şarkıcı,
  • Gönlüm Yaralı,
  • Avare Şoför,
  • Şu Kızların Elinden,
  • Seni Bekleyeceğim,
  • Senede Bir Gün,
  • Ah Nerede Vah Nerede gibi daha pek çok proje yer almaktadır.

Adnan Şenses’in Özel Hayatı ve Ölümü

Usta sanatçı Adnan Şenses hayatı boyunca 6 evlilik yapmıştır. Bu evliliklerinden Arzum Şenses isimli bir kızı olmuştur. Adnan Şenses ne zaman ölmüştür? gibi sorularda hayranlarını merak ettiği konular arasındadır. Kendisi geçirmiş olduğu mide kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Okmeydanı Memorial Hastanesi’nde 25 Aralık 2013 yılında hayata gözlerini kapatmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*