Ahmet Kaya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Kaya Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Büyük kitleler tarafından sevilerek dinlenen ve ölümünün üstünden geçen zamana rağmen şarkıları henüz daha dillerden düşmemiş bir sanatçıdır Ahmet Kaya.  Bu yazımızda Ahmet Kaya kimdir? Ahmet Kaya ne zaman dünyaya gelmiştir? Ahmet Kaya ne zaman ölmüştür? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Ahmet Kaya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Birçok insan, Ahmet Kaya’nın eserlerini dinledikten sonra kendisi ve hayatı ile ilgili bilgiler öğrenmek istemişlerdir. Babası Adıyamanlı ve annesi ise Erzurumlu olan Ahmet Kaya Malatyalı olup 15 yaşına kadar Malatya’da yaşamıştır. 15 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a göçmüşlerdir. İstanbul’a geldiklerinde uzunca bir zaman boyunca şehir yaşamına alışamadı. Daha sonraları verdiği röportajlarda belirttiği üzere şehir hayatı ona çok yabancı gelmişti. Bu nedenle gerek okulda gerekse sosyal hayatta uzun süre sıkıntılarla mücadele etti. 16 yaşında iken illegal afiş ve poster basımı suçundan dolayı bir süre hapishane hayatı yaşadı. Hapis cezası bittikten sonra ufak tefek çeşitli işlerde çalışarak ailesine geçinme konusunda yardımcı olmaya çalıştı. Çalışırken aynı zamanda liseyi açıktan bitirme sınavlarına girerek lise diplomasını aldı. Daha sonra eğitim enstitüsünde keman eğitimi almaya başladı.


Müzik Hayatına Giriş

Ahmet Kaya hakkında en çok merak edilen Ahmet Kaya nerelidir? konusundan sonra sevenleri sanatçının müzik hayatına nasıl başladığını da merak etmektedirler. İlkokula başlamadan önce 6 yaşında küçük bir çocuk iken babası kendisine bir bağlama alır. Eline aldığı bu bağlama Ahmet Kaya’nın sanat hayatının başlangıç noktasıdır. Kendi kendine bağlama çalmasını öğrenen ve gün geçtikçe kendini daha çok geliştirmeye başlayan Ahmet Kaya, İstanbul’da iken kendisi gibi müzisyen arkadaşları ile birlikte müzik yapmaya devam etti. Çanakkale’de yaptığı askerliği sırasında askeri orkestraya katılarak bağlama çalışmalarını sürdürdü. Askerlik sonrasında şarkılarını bir kasette toplamak istedi. Ancak kaset yapımcılarının hiçbiri kendisine albüm yapmayı kabul etmedi. Bu nedenle kendi imkanlarını zorlayarak ve yakın arkadaşlarından da yardım alarak Ağlama Bebeğim adındaki ilk albümünü çıkarır. Sonrasında çıkardığı diğer albümlerle birlikte Ahmet Kaya’nın severek dinleyenlerin sayısı gün geçtikçe artar.


Ahmet Kaya’nın Özel Yaşamı

Sevenlerinin Ahmet Kaya kaç yaşındadır? diye merak içinde olduğu sanatçı 1957 yılında dünyaya gelmiştir. 6 yaşına geldiğinde bağlama ile müzik yolculuğuna başlayan Ahmet Kaya, 9 yaşında iken ilk defa babasının da katıldığı bir işçi bayramı etkinliğinde sahneye çıktı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra İstanbul’a geri döndü ve sonrasında Gülten Kaya ile evlilik masasına oturdu. Bu evliliğinden Melis ve Çiğdem isminde iki kızları oldu. Siyasi fikirleri ve dünya görüşleri bazı insanlar tarafından eleştiriye ve itirazlara maruz kalsa da Ahmet Kaya her kesimden birçok insan tarafından sevilerek dinlendi. Bunun nedeni olarak kimi insanlar Ahmet Kaya’nın eserlerinde geçen sözlerin bütün kesimlere hitap etmesini ve her insanın kendi hayatından bir parça bulabilmesi olarak gösterilmiştir.

Politik yorumları ve bu alanda açıkça dile getirdiği birtakım görüşleri nedeni ile kendisine davalar açıldı. Bununla birlikte yaptığı müziklere sansür getirilmeye ve verdiği konserler engellenmeye çalışıldı. Bütün bu baskılanmalara direnerek müziğini yapmaya devam etti ancak kendisi aleyhine açılan davalar artarak devam etti. Bu nedenle yurt dışına gitti. Hayat hikayesini okumuş olan insanlar ayrıca Ahmet Kaya ne zaman ölmüştür? sorusuna cevap aramaktadırlar. 2000 yılının Kasım ayında Fransa’nın Paris şehrinde son albümü olacak olan Hoşçakalın Gözüm albümünün çalışmalarını yaptığı günlerde evinde kalp krizi geçirdikten sonra vefat etmiştir. Öldüğü zaman 57 yaşında olan Ahmet Kaya’nın eserleri günümüzde hala birçok kesimden insanlar tarafından severek dinlenmektedir.


Ahmet Kaya’nın Albümleri

1984: Ya Rıza Şimdi
1985: Ağlama Bebeğim
1985: Acılara Tutunmak
1986: An Gelir
1986: Şafak Türküsü
1987: Yorgun Demokrat
1988: Başkaldırıyorum
1989: Resitaller-1
1989: İyimser Bir Gül
1990: Resitaller-2
1990: Sevgi Duvarı
1991: Başım Belada
1992: Dokunma Yanarsın
1993: Tedirgin
1994: Koçero (Selda Bağcan ile) 
1994: Şarkılarım Dağlara
1995: Beni Bul
1996: Yıldızlar ve Yakamoz
1998: Dosta Düşmana Karşı
2001: Hoşçakalın Gözüm


 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*