Ahmet Mümtaz Taylan Kimdir?

Ahmet Mümtaz Taylan Kimdir

Leyla ile Mecnun dizisindeki İskender karakteri ile hayatımıza giren ve son günlerde Arıza dizisinde rol alan Ahmet Mümtaz Taylan kimdir? ve Ahmet Mümtaz Taylan nerelidir? Soruları sevenlerinin ve takipçilerinin en çok merak ettiği konular arasındadır. Bu yazımızda Ahmet Mümtaz Taylan’ın biyografisi ile ilgili merak edilen bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Türk tiyatro, dizi, sinema oyuncusu ve yönetmeni olan Ahmet Mümtaz Taylan;  12 Eylül 1965’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla ünlü sanatçı Ankaralıdır. İki kardeşin küçük olanıdır. İlköğretim ve lise eğitimini tamamladıktan sonra ilk olarak Ankara Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirmiştir. Daha sonra ikinci bir üniversite olarak Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne yerleşmiş ve 1989 yılında bu bölümden mezun olmuştur.  1989-1993 yıları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda çalışan Ahmet Mümtaz Taylan; 1996 yılından beri çeşitli televizyon dizilerinde ve sinemada başarılı roller üstlenmiş ve canlandırdığı başarılı karakterler ile birçok ödül almıştır.

18 yıl boyunca Devlet Tiyatroları’nda yönetmen, sanat yönetmeni, oyunculuk, genel müdür danışmanlığı gibi pek çok farklı görev üstlenmiştir. Ayrıca Devlet Tiyatroları Sanatçılar Derneği (DETİS)’in kurucu üyesi olup,  genel başkan ve genel sekreter görevlerinde bulunmuştur.  Sanatçı 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa ederek ayrılmıştır.

Ahmet Mümtaz Taylan şimdiye kadar iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğinden Ayşe Dilan (D.1999) isimli bir kız evladı vardır. İkinci evliliğini 2007 yılında yine kendisi gibi oyuncu olan Ayşe İnci ile yapmış ve çift 2012 yılında yollarını ayırmışlardır.

Ahmet Mümtaz Taylan’ın Sanat Kariyeri

Sanat kariyerine tiyatro eğitimi ve tiyatro sanatçılığı ile başlayan Ahmet Mümtaz Taylan; tiyatro yönetmenliği de yapmıştır. 2002 yılında Misafir oyununu sahneleyişi ile İsmet Küntay En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür. Ahmet Mümtaz Taylan bugüne kadar tiyatronun yanı sıra pek çok sinema ve dizi filminde de seyircileri etkileyen roller üstlenmiştir. Üstlendiği tüm rolleri başarı ile canlandıran usta oyuncu adından her zaman övgü ile bahsettirmiş ve seyircilerin hafızalarında derin izler bırakmıştır.

Ada (1990), Misafir (1991), Mustafa (1992), Azizname’95 (1995), Eşşek Arıları (2000) Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda rol aldığı ve yönettiği oyunlardan bazılarıdır.

Sinema sektöründe de sevilerek ve beğenilerek izlenen Ahmet Mümtaz Taylan; Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı Bir Zamanlar Anadolu (2011) filminde de Arap Ali rolünde karşımıza çıkmıştır. Film 64. Cans Filim Festivali’nde Cans Film Festivali Büyük Ödülünü kazanmıştır. Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı Oscar aday adayı olan Kelebeğin Rüyası (2013) filminde Zikri Özsoy karakterini canlandırmıştır. Bununla birlikte son dönemin en iyi yazarlarından Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Gölgesizler filminde rol almıştır. Sanatçının ödül aldığı filimler ise şunlardır:

  • Ömer Vargı’nın yönetmenliğini yaptığı İnşaat(2004) filmindeki Nizamettin rolü ile SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) tarafından En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü,
  • İnan Temelkuran ‘ın yönetmenliğini yaptığı Made in Europe (2007) filminde En iyi Erkek Oyuncu ödülünü,
  • Ahmet Haluk İnan’ın yönetmenliğini yaptığı Saklı Hayatlar (2011) filmindeki Tevfik rolü ile 8. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Ahmet Mümtaz Taylan son yıllarda özellikle televizyon dizilerinde başarılarını katlayarak devam ettirmektedir. Özellikle Leyla ile Mecnun (2011)’da İskender karakteri ile dizi severlerin hafızalarında yer etmiştir. Yılan Hikayesi, Behzat Ç., Avrupa Yakası, Saruhan, Arıza son dönemde rol aldığı dizilerden bazılarıdır.

Ahmet Mümtaz Taylan Kaç Yaşındadır?

Son dönemde Türk tiyatro, sinema ve dizi dünyasına damgasını vuran önemli isimlerden biri de Ahmet Mümtaz Taylan’dır. Ahmet Mümtaz Taylan kaç yaşındadır? Sorusu her ne kadar sevenlerinin merak konusu olsa da 1965 doğumlu olduğu göz önüne alındığında sorunun cevabını siz değerli okurlara bırakıyoruz.  Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğu bilinen Ahmet Mümtaz Taylan sinema ve dizi oyunculuğundaki kariyerini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*