Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’nin köklü ailelerinden ve en zenginler listesinden birisi olan Ahmet Nazif Zorlu kimdir? Ahmet Nazif Zorlu nerelidir? Ahmet Nazif Zorlu kaç yaşındadır? Ahmet Nazif Zorlu’nun ticari hayata girişi nasıl olmuştur? gibi detaylı soruların cevaplarını biyografimiz içerisinde bulabileceksiniz.


Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İş Adamı Ahmet Nazif Zorlu 1946 yılında Denizli’nin Babadağ ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailenin 3 çocuğunun ortancasıdır. Babası Mehmet Zorlu’dur. Zeki isminde bir abisi vardır. Diğer aile bireyleri de evde bulunan dokuma tezgahında Denizli yöresine ait desenli çarşaflar örmekteydiler.  İş adamı olan Ahmet Nazif Zorlu ilk ticaretine de ailesinin örmüş olduğu bu çarşafları satmakla birlikte başlamıştır. Yoğun tempo ve mücadelesi ile de bugünkü Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olmayı başarmıştır.

İş adamı olacağı o günlerden belli olan Ahmet Nazif Zorlu, ilkokul sonrasında eğitim hayatına son verdi.  Bir yandan evdeki dokuma tezgahına bir yandan da babasının dükkanında çalışmaya başlamıştır. Hayatının değişmesi ise amcasının Karadeniz keşfinde yüklü siparişler alması ile değişmiştir. Ahmet Nazif Zorlu, 15 yaşına gelince amcası ile birlikte Bursa, Samsun ve Ankara turuna gitmiştir. En son durakları da Trabzon olmuştur.

Ahmet Nazif Zorlu 15 yaşında yani 1960 yılında Trabzon’a yerleşti. Sonrasında da dükkan açtı. Ve ticaret hayatına atılmıştır. Ailesinin evdeki dokuma tezgahında üretmiş oldukları çarşaf ve havluları satmaya başlamıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 1965 yılında askere gitmeye karar vermiştir. Askerden döndükten sonar da 3 yıl daha Trabzon’da çalışmaya devam etmiştir.

Sene 1968 olduğunda Ahmet Nazif Zorlu hayallerinin peşinden giderek, İstanbul Sultanhamam’da dükkanını açtı. Ahmet Nazif Zorlu, 1975 yılında abisi ile birlikte Korteks tekstil fabrikasını kurmuştur. 1980 yılına gelindiğinde Almanya’dan makine getirerek, tül imalatına başlamıştır. Bursa’da ev tekstili ürünlerinin ihracatına başlamıştır. Almanya ve Amerika başta olmak üzere Japonya, Güney Afrika ve Singapur gibi ülkelere ihracat yapmaya başlamıştır.


Zorlu Tekstil’in Kuruluşu ve Zirveye Tırmanış

Ahmet Nazif Zorlu, ilk tekstil mağazasından sonar Zorlu Tekstil olarak Türkiye, FransaAmerikaGüney Afrika ve İran’da fabrikalar kurmuştur. Çorlu’da açmış olduğu fabrikasıyla dünyanın “Tül perde devi” olmayı başarmıştır. 2004 yılında Ahmet Nazif Zorlu ,Fransa‘da perde üreten Concord firmasını da bünyesine katmıştır, 1990 yılı itibariyle ufak tefek sıkıntılar yaşanmıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 1994 yılında elektronik alanına da girerek Vestel’i bünyesine katmıştır.

Ahmet Nazif Zorlu, Güney Afrika ve Amerika’da da yatırım yapmıştır. Ve Forbes Dergisi’nde yayınlanan 2006 “Milyarderler Listesi”nde 1 milyar dolarlık servete ulaşarak 620. sırada yer aldı. Ahmet Nazif Zorlu, aynı zamanda ada sahibi olan iş adamları arasında yer almaktadır. TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılmış olan ve Uzan ailesinin olan Zeytin Adası’nın 15 milyon 250 bin tl fiyatına satın almıştır.

1997 yılına gelindiğinde bankacılık lisansını da elinde bulunduran Zorlu Holding, Denizbank’ı satın almıştır. Zorlu, 2012 yılında Denizbank’ı, Rusya’nın en köklü bankalarından birisi olan Şekerbank’a satmıştır. Nazif Zorlu’nun oğlu Emre’nin, 2009 yılında İstanbul’da yapılan nikah töreninde dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan şahitlik yapmıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 2013 yılına gelindiğinde Zincirlikuyu’da Zorlu Center ismindeki AVM’yi inşa etmiştir.


Zorlu Holding Şirketleri

Zorlu Tekstil Grubu
Vestel Şirketler Grubu
Zorlu Gayrimenkul Grubu
Zorlu Enerji Grubu
Mehmet Zorlu Vakfı
Zorlu Air
Zorpet
Jules Verne
Zorlu Grand Hotel
Meta Nikel Kobalt Madencilik


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*