Ahmet Şafak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Şafak Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Şafak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sanatçı olan Ahmet Şafak kimdir? Ahmet Şafak, 8 Ocak 1962 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ahmet Şafak aslen Rizeli ve 7 kardeşten en küçüğüdür. Öğrenim hayatının tamamını İstanbul’da geçirmiştir. İşletme eğitimine başlayan Ahmet Şafak, bitirememiştir. Ardından Bakü Devlet Konservatuarı Üniversitesi’nde kompozitörlük bölümünü tamamlamıştır.

Evli ve üç çocuk babası olan Ahmet Şafak, 1991 yılında gazetecilik mesleğine başlamıştır. Binlerce köşe yazısı yazdıktan sonra 1998 yılında gazetecilik mesleğini bırakmış ve müziğe geçiş yapmıştır. Ahmet Şafak’ın gazetecilik yaptığı dönemlerden, sosyal politik dallarında yayınlanmış olan tam 6 kitabı bulunmaktadır. Gazetecilik mesleğini bırakan Ahmet Şafak, 2002 senesinde TGRT ekranlarında “Söz- Müzik Ahmet Şafak” isimli müzik söyleşi programını hazırlayıp sunmuştur.

Ahmet Şafak’ın çıkarmış olduğu 9 adet albümde de tüm şarkılar kendisine aitti. Yapmış olduğu şarkıların neredeyse tamamı anonim türkülerden oluşmaktadır. 2000 yılında çıkarmış olduğu “Yalnız Kurt” isimli ikinci albümü herkes tarafından beğenilmiş ve tanınmasını sağlamıştır. Ahmet Şafak, 2004 yılında Kanal 7 televizyonunda yayınlanmış olan Balaban isimli dizide oynamıştır. Bununla birlikte 90 dakikalık bir filmde oynamıştır. Ayrıca Azerbeycan televizyonlarından yayınlanan ve Ahmet Şafak’ın başrolünde oynadığı bir dizide oynamıştır.

Ahmet Şafak; yapmış olduğu “Sarıkamış” isimli şarkı ile 2005 yılında Kral Tv Müzik Ödülleri “En İyi Erkek Solist” ödülünün sahibi olmuştur. 2011 yılına gelindiğinde Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile önemli madalyalardan birisi olan Terakki Ordönün sahibi olmuştur. Ahmet Şafak, Türkiye’de en çok halk konseri vermiş olan sanatçıdır. Bütün Türk ülkelerinde ve Avrupa’da da konserler vermektedir. Azerbeycan Devlet Flarmoni salonunda konser veren ilk Türk sanatçı olmuştur. Ahmet Şafak, 2007 yılında Azerbeycan’da vermiş olduğu konserin gelirlerinin tamamını Azerbeycan ordusuna bağışlamıştır.

Ahmet Şafak, birçok farklı çalışmalarda da bulunmuştur. Senaryo ve gazete köşe yazarlığı, dizi oyunculuğu, program sunuculuğu, ressamlık ve şarkıcılık mesleklerini yerine getirmiştir. Yayımlanmış olan da tam 6 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Ahmet Şafak, dizi oyunculuğunu da tamamen bırakmıştır.

Ahmet Şafak’ın Albümleri

 • Yüreğim Yüreğinle (1999)
  Yalnız Kurt (2000)
  Aşk Militanı (2001)
  Adam Gibi (2004)
  Şimdi (2005)
  Ben Hâlâ Nöbetlerdeyim (2007)
  Şafak Türküleri (2007)
  Aranıyor (2008)
  Aşk ve Vatan (2010)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*