Akademisyen, Yemek ve Şarap Eleştirmeni, Gurme Vedat Milor Kimdir?

Akademisyen, Yemek ve Şarap Eleştirmeni, Gurme Vedat Milor Kimdir?

Akademisyen, Yemek ve Şarap Eleştirmeni, Gurme Vedat Milor Kimdir?

Aslen Konyalı olan Prof. Dr. Vedat Milor 10 Ekim 1955’te İstanbul’da doğmuştur. 5 yaşından itibaren kendisini büyükanne ve büyükbabası büyütmüştür. O da Konya’da aynı ismi taşımakta ve camileri bulunan  Mecidiyezade ailesinden olan Tahir Paşa’nın torunu Tahir Bey’dir. Büyükannesi ise ulema ve medrese sahibi Ulusan-Karahafız ailesinin kızı Handan Hanım’dır. Milor, babaannesinin çok iyi yemekler yaptığını fakat küçüklüğünde kendisine yemek yedirmek zor olduğundan çok zayıf bir çocuk olduğunu belirtmiştir. Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuduğu yıllarda da zayıf geçirmiş. Lise yıllarında en sevdiği aktiviteler; masa tenisi, sinema ve edebiyat olduğu bilinmektedir. Lisedeki son senesinde “Galatasaray Kültür ve Edebiyat Şöleni Komitesi Başkanı” olmuş ve daha sonra gelenek haline gelecek olan bu şöleni organize etmiştir. Lise sondan itibaren kız arkadaşlarını etkileyebilmek ve ilgilerini çekebilmek için onları farklı lokantalara götürmeye başlamıştır.

Lisans öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi‘nde ekonomi okuyarak yüksek şeref derecesiyle tamamlamıştır. Milor için iyi yemekler hep ikinci planda kalmıştır fakat yüksek lisans eğitimi için University of California, Berkeley’e gittikten sonra yemekler ilgi odağı olmuştur. Yüksek lisans eğitiminden önce bir dönem Londra Ekonomi Okulu’nda eğitim görmüştür. Amerika’da dünyanın en kompleks içeceği olan 200 aromaya sahip şarabı keşfetmiştir. Tadımlarda Milor’a çok iyi damak tadının olduğunu dile getiren üstadları sayesinde bu işle ilgili şevki artmıştır. Şarapların yanında nelerin yenmesi gerektiği ile yola çıkarak gastronomi ile ilgilenmeye de başlamıştır.


Vedat Milor Kariyer Adımları

1986 yılında Paris’e sosyoloji doktora tezi için gittiğinde ise 1 yıl boyunca dünyanın en iyi şarap ve lokantaları ile tanışmış aynı zamanda referans noktalarını da yavaşça oluşturmaya başlamıştır. 1990 senesinde yazdığı doktora tezi Amerika’da, American Sociological Association tarafından senenin en iyi doktora tezi seçilmiştir. Doktorası bittikten sonra askerlik vazifesini yerine getirmiştir. İş hayatına Dünya Bankası’nda başlamış ve iki yıl boyunca çalışmıştır. Bu süre zarfında Kemal Derviş ile de çalışma imkânı olmuştur.

Brown Üniversitesi’ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak girdi. Princeton’da Institute For Advanced Study’ye davet edildi, bir yıl Albert O. Hirschman‘ın yanında araştırmada yer alarak misafir öğretmenlik yapmıştır. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okumuş ve ilk yüzde 10’a girerek JD(Juris Doctora) derecesi ile eğitimini bitirmiştir. Aynı okulda doçent olarak çalıştıktan sonra bir şirketin hukuksal işlerine bakmıştır. Daha sonra Georgia Institute of Technology‘de, ‘kamu yönetimi’ bölümünde öğretim üyeliğine başlamış ve orada politik ekonomi dersleri vermiştir. 2005 yılında İstanbul Koç Üniversitesi’nde “uluslararası politik ekonomi” dersleri vermiştir. Bu sırada Milliyet’te başlayan restoran değerlendirmeleri ile ilgili yazılarına günümüzde de Hürriyet’te devam etmektedir. 2007 yılında NTV’de yayınlanan “Vedat Milor’la Tadı Damağımda adlı programın sunuculuğunu yapmaya başladığında üniversiteden ayrılmıştır.

Buna ek olarak 2004 yılında dünya çapında takip edilen Michelin yıldızına sahip şef Mikael Jonsson ile kurdukları Gastroville‘in devamı olarak Gastromondiale adlı gastronomi sitesinde kurucu editörlüğü yapmaktadır. Gastronomi sitesi olan Mizanplas‘ta da yazılar yayınlamaya devam etmektedir. 64 yaşında olan Vedat Milor, Profesör Linda S. Milor ile evlidir. Çiftin 2002 doğumlu Ceylan Handan Milor adında bir de kızı vardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*