Ali Güven Kimdir?

Ali Güven Kimdir

90’lı yılların sevilen popüler şarkıcılarından biri olan, günümüzde farklı mekanlarda sahne almayı tercih ederek yeni albüm heyecanı yaşamakta olan şarkıcı Ali Güven kimdir? Sorusuyla birlikte Ali Güven hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Şarkıcı Ali Güven, tam tarihi bilinmemesine karşın 1974 yılında dünyaya gelmiştir. Ali Güven nerelidir? Sorusunu merak edenler için ise şarkıcı Almanya – Nürnbergli’dir. 1985 yılına gelindiğinde Ali Güven ve ailesi Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlardır.  Eğitimlerini Türkiye’de tamamlamıştır. Müzik hayatına ise ilkokuldan sonra konservatuvar kazanmasıyla başlamıştır. Daha sonra kazandığı Türk Müziği Çalgı Eğitimi bölümünü İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında tamamlamıştır. Üniversite eğitiminde hem birçok çalgı aletini çalmayı öğrenirken aynı zamanda farklı mekanlarda sahne almaya başlamıştır. Ney, tambur, gitar, ud ve perküsyon çalabilen şarkıcı pop tarzında şarkılar seslendirmektedir.

Ali Güven Müzik Kariyeri

Konservatuvar eğitimi devam ederken sahne aldığı barlardan birinde Feyyaz Kuruş ve Hakan Peker’in dikkatini çekmiştir. Peker Müzik şirketi ile kariyeri parlak bir döneme giren şarkıcı 7 albüm yayınlamıştır. Albümlerinde bulunan bütün müzik parçalarını kendisi yapmıştır. Ayrıca kendi yapmış olduğu besteleri pek çok şarkıcıya da vermiştir.

Ali Güven ilk albümü olan Yolcu’yu 1997 yılında dinleyenlerin zevkine sunmuştur. İçerisinde 9 şarkı olan albüm Peker Müzik şirketi ortaklığı ile yayınlanmıştır. Üzerinden 2 yıl geçtikten sonra 1999 yılına gelindiğinde Ali Güven, 2.albümü olan Boynumun Borcu adlı yeni albümünü çıkarmıştır.

10 müzik parçasından oluşan albüm yine Peker Müzik Şirketi etiketiyle basılmıştır. Sunduğu pop müzikleri ile beğenilen ve tarzıyla da dikkatleri üzerine toplayan şarkıcı 3.müzik albümünü 2001 yılında Yeter Ki Aşk Olsun adıyla dinleyicilerine sunmuştur. 4.albümünü 2003 yılında çıkaran Ali Güven bu albümüne Gönlünden Taşındım adını vermiştir. 11 müzik parçasını sevenlerine sunmuştur. 2004 yılında 5.albümü Tarzım Değil ile 2005 yılına gelindiğinde ise 6.albümü Karpit ile gündeme gelmiştir. 2004 yılında yayınlanmakta olan Seray Sever ’in sunuculuğunu üstlendiği Ünlüler Çiftliği yarışmasına da katılmıştır. Ancak bu yarışmayı birincilikle tamamlayan Toprak Sergen olmuştur.

2007 yılında çıkarttığı son albüm olan S.O.S ’ten sonra seslendirdiği Bütün Kızlar Güzel adlı şarkısından sonra müzik piyasasından çekilmiştir. Uzun bir süre gündemden ve müzik dünyasından uzak kalmayı tercih etmiştir. 90’lı yıllarda pek çok insanın kalbine taht kurmuş olan pop müzik sanatçısı, eski nesle kendini hatırlatmak, yeni gelen nesle ise kendini tanıtmak amacıyla kariyeri boyunca yayınladığı tüm müzik parçaları arasında hafızalarda yer etmiş olan parçalarını tekrar seslendirerek Türkçe Pop isimli albümü oluşturmuştur. Albümünün yapımcılığı ise Poll Prodüksiyon üstlendi.

Sanatçı 2019 yılının Kasım ayında tekrar kameraların karşısına geçerek ilk defa 1997 yılında yayınlamış olduğu Yolcu adlı parçayı tekrar seslendirdi. Yayınlanan şarkı güncel versiyonu ile dinleyicilerine sundu.

1997 yılında seslendirdiği Yadigar adlı bir başka parçayı ise 2020 yılının Mart ayında yeni versiyonu ile tekrar seslendiren sanatçı sevenlerinin büyük beğenisini kazandı.

Ali Güven Sosyal Hayatı

Uzun süre ara verdiği müzik kariyerinden sonra yeni bir albümle müzik dünyasına geri dönen Ali Güven, aynı zamanda farklı mekanlarda da sahne almaya başlamıştır. Halk konserleri, belediye festivalleri, yılbaşı, düğün, bayram sahneleri ve hatta yurt dışı programlarına kadar pek çok alanda sahne almaktadır.

Sahnede kalma süresini 90 dakika olarak belirleyen sanatçı, ekibinde bulunan 10 ila 14 kişiyi de bütün turlarında yanından ayırmamaktadır. Ali Güven, konser bütçesini ise etkinliğin büyüklüğüne ve detayına göre belirlediğini dile getirmektedir.

Müzik kariyerinde bazı sıkıntılar yaşamış olmasına rağmen müzik kariyerine devam eden Ali Güven halen müzik hayatına devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*