Alina Boz Kimdir?

Alina Boz Kimdir

Güzelliği ve başarılı oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çeken Alina Boz, televizyon ekranlarında onlarca farklı yapımda yer alarak seyircinin beğenisini kazanmaya devam etmektedir. Ülkemiz ve dünyada onlarca farklı kişi tarafından Alina Boz kimdir ve hangi yapımlarda yer almaktadır gibi onlarca soru araştırılmaktadır.

Alina Boz hakkında en çok merak edilen konuların başında, Alina Boz kaç yaşındadır sorusu gelmektedir. 1998 yılında dünyaya gelen Alina Boz Moskovalı olması ile büyük hayranlık toplamaktadır. Annesi Rus asıllı olan oyuncu, ilkokul hayatına başlayana kadar Moskova’nın yakınlarındaki küçük bir kasabada hayatını sürdürmüştür. Bu şekilde Alina Boz nerelidir sorularına cevap vermek mümkündür. Aynı zamanda oyuncunun babası Bulgaristan asıllı bir Türktür.

Alina Boz Eğitim Hayatı

7 yaşına kadar Moskova’da yaşayan Alina Boz, ailesinin işleri dolayısı ile Türkiye’ye dönmek durumunda kalmıştır. İstanbul’da ilkokula başlayan Alina Boz, Türkçe öğrenerek ilkokul eğitimini burada tamamlamıştır. Ardından liseyi Özel Gökjet Havacılık Lisesi’nde tamamlamıştır. Bu lisede Kabin Hizmetleri Bölümünde eğitim almıştır. Lise eğitiminden sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Tiyatro bölümünü kazanarak bu alanda eğitim hayatına da devam etmiştir.

Alina Boz’un Yer Aldığı Yapımlar ve Aldığı Ödüller

Alina Boz oyunculuk hayatına başlamadan önce, dergi çekimleri ve reklam filmlerinde yer almıştır. Bunun dışında genç oyuncu, ailesinin teşviği ile ilkokulda Barış Manço Kültür Merkezinde yedi yıl kadar oyunculuk yapmıştır. Oyuncuyu televizyon ekranlarına taşıyan ve ilk ciddi projesi olan “Cesur Hemşire” dizisi ise Alina Boz’un tanınmasında büyük bir yere sahiptir. Bu yapımda “Canan” karakterine hayat veren Alina Boz, dizi çekildiği sırada henüz 15 yaşındaydı.

Cesur Hemşire dizisinin 2014 yılında bitmesinin ardından, kendisine asıl şöhretini getiren “Paramparça” adlı yapımla seyirci ile buluşmuştur. Bu dizide Erkan Petekkaya, Nurgül Yeşilçay, Barış Falay gibi usta oyuncular ile çalışmıştır. “Hazal” karakterine hayat veren Alina Boz, seyircinin beğenisini kısa süre içinde kazanmayı başarmıştır. Yapım yayınlandığı dönemde oldukça büyük bir ilgi ile takip edilerek çeşitli ülkelerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Üç sezon süren Paramparça’nın ardından Alina Boz, yayın hayatı oldukça kısa süren “Sevda’nın Bahçesi” adlı televizyon yapımında da yer almıştır. Bu dizide Sibel Can ve Emre Kınay ile beraber rol almıştır. Ancak dizinin istenen ilgiyi görmemesi ve rating sıralamalarında alt basamaklarda olması nedeniyle dört bölüm içinde final yapmak zorunda kalmıştır.

2016 yılında yayın hayatına başlayan “Vatanım Sensin” adlı tarihi dram dizisinde ise “Prenses Anastasia Romanova” karakterine hayat veren güzel oyuncu, bu rolüyle de büyük bir beğeni kazanmıştır. Hemen ardından 2018 yılında yayınlanmaya başlayan ve TRT yapımı olan “Elimi Bırakma” dizisinde hayat verdiği “Azra Güneş Çelen” karakteri ile yerli ve yabancı büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Uluslararası bir dijital platform olan Netflix için çekilen “Aşk 101” adlı dizi, daha geniş bir seyirci kitlesine ulaşmasına yardımcı olmuştur. Gençlik dizisi tarzındaki ilk dijital platform yapımı olan Aşk 101 ile Alina Boz, binlerce kişinin ilgisini çekmeyi başarmış ve hayran kitlesini daha da genişletmiştir. Bunun ardından yine bir televizyon dizisi olan “Maraşlı”da “Mahur” karakterine hayat vermiştir.

Alina Boz günümüze kadar olan oyunculuk performansları ile farklı ödüller kazanmıştır. Bu ödüllerden ilki olan Kayahan Medya Sanat Ödülleri “Yılın En İyi Genç Oyuncusu” ile gelmiştir. Sonrasında başarılı oyuncu GQ ve Pantene Altın Kelebek Ödülleri ile de farklı ödüller alarak oyunculuk hayatını taçlandırmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*