Arif Verimli Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Arif Verimli Kimdir?

Arif Verimli Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

1 Haziran 1954 tarihinde Antalya’da dünyaya gelen Arif Verimli, ünlü bir iş adamının dördüncü çocuğudur. İlkokula başlayana kadar ailenin en küçüğü olarak ilgi ve sevgi içinde büyüyen Arif Verimli, çocukluğu ve gençliğinin bir kısmını Antalya’da geçirdi. İlkokulu eğitimini Antalya Namık Kemal İlkokulunda, ortaokul ve liseyi de Antalya’da bitirdi. Çocukluk yıllarından itibaren geleceğini ve yapacağı işleri düşündü. Lisede okurken fizik mühendisi olmak istiyordu.

Lisedeki fizik öğretmeni onun yaşama bakış açısını değiştirdi. Üniversiteye giriş sınavlarında, gençlik yıllarının hayali olan fizik mühendisliğini başarıyla kazanmış olmasına rağmen ailesinin yoğun ısrarları nedeniyle ile tıp fakültesine başladı. Tıp fakültesine girdiği günden beri sıradan bir hekim olmamaya özen gösteren Arif Verimli çok çalışarak derslerinde ve sınıfında çok başarılı oldu. O zamanlar Bursa Tıp Fakültesi (Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi) İstanbul’da eğitim vermekteydi. Üniversitenin verdiği yeni kararla okul o sıralarda Bursa’ya taşındı. Tıp fakültesinde okuyan öğrenciler Bursa’da eğitimin iyi olmayacağı fikriyle bir süre sonra İstanbul’a döndüler. Arif Verimli ve beş yakın arkadaşı ise geri dönmeyerek Bursa’da öğrenim hayatlarına devam etmişlerdir. Verdiği bu önemli karar tıp öğreniminde ve hayatında, mesleki anlamda çok etkilendiği insanlarla sıkı ilişkiler içerisine girdiği yıllar oldu. Bu kişilerin en başında gelen Prof. Dr. Bilgen ve Suna Taneli, Arif Verimli’nin öğrenim hayatında en çok etkilendiği kişilerdendir.

Arif Verimli Kaç Yaşındadır?

1 Haziran 1954 doğumlu Arif Verimli, 65 yaşında hala hekimlik yapmaya devam etmektedir. Öğrenimi boyunca pek çok önemli insanla birlikte tıp eğitimini tamamladı. Arif Verimli, tüm yaşamını ünlü bir bilim adamı olmaya adadı. 1977 yılında tıp doktoru oldu. Diplomayı aldıktan hemen sonra birkaç ay içinde psikiyatri asistan oldu. 1978’de Aydan Hanımla evlenen Arif Verimli’ nin 1980 yılında ilk çocuğu Ural, 1984 yılında ise ikinci çocuğu Aras dünyaya geldi. 1982 yılında uzman hekim olan Arif Verimli 1982 ve 1983 yılları arasında Adana’da askeri hastanede askerlik görevini tamamladı. 1983 yılında zorunlu hizmet ataması ile Bakırköy’de bulunan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne Başasistan olarak atandı. O günden itibaren bugüne kadar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin modernize edilmesi ve bilimsel düzeyinin arttırılmasında öncü isim olarak çalıştı.

Arif Verimli Nerelidir?

Antalyalı olan Arif Verimli; ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Antalya’da, tıp fakültesi eğitimini Bursa’da tamamlamış ve şu an hala İstanbul’da hekimlik görevini yerine getirmektedir. 1994 ve 2003 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin başhekimliğini yapan Profesör Doktor Arif Verimli, aynı hastanede Psikiyatri Klinik Şefi olarak hizmetlerine devam etti. En büyük hayali çalıştığı kurumun bir enstitüye dönüşmesiydi. Eğitim ve meslek hayatı boyunca pek çok bilimsel kongreye konuşmacı ve genel sekreter olarak katılmıştır.

Arif Verimli, İstanbul genelindeki liselerde gençleri uyuşturucu ve alkolden korumak için verdiği seminerler ve konferanslarla dikkat çekti. Yüzlerce bilimsel yazı ve makalesi bulunan Prof. Dr. Arif Verimli’ nin aynı zamanda hobi olarak el yapımı maket gemi koleksiyonu vardır. Başhekimliği döneminde kurmuş olduğu Umatem, Evlilik Danışma Merkezi, Umut Işığı Hattı ve İntihar Müdahale Merkezi hala toplum faydasına hizmet etmektedir. 2004 yılında başhekimlik görevinden alınmasının ardından Sağlık Bakanlığı’na karşı açtığı davayı kazanarak görevine tekrar gelmiş, ancak görevine geri dönse de uyumlu çalışabileceği bir ortam ve ekip olmadığını düşündüğünden görevine tekrardan başlamamış ve emekliliğini istemiştir.

Emekli olarak 2005 ve 2011 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*