Arto Olarak Tanınan Harutyan Dalga Kimdir?

Arto Olarak Tanınan Harutyan Dalga Kimdir

Ermeni asıllı Türk vatandaşı olan Arto kimdir? Arto’yu gece hayatından tanımaktayız. Klüplerde şarkıcılık yapan Arto; 1966 yılında İstanbul Fenerbahçe’de dünyaya gelmiştir. Arto, Ermeni kökenli ve Türk vatandaşıdır. Gerçek ismi ise Harutyan Dalga’dır. Anne tarafı Kayserili, baba tarafı da Artvinlidir.

Arto, eğitimini Özel Şişli Koleji’nde tamamlamıştır. Ardından lisans eğitimi için 2010 yılında Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Habercilik ve Programcılık Bölümü’nde tamamlamıştır. Arto, sahnede ve televizyonlardaki sivri dili ile akıllara gelmektedir. Arto; 1997 yılı itibariyle sahnelerde şarkıcılık yapmaktadır. Ataberk Oral adında bir ortağı bulunmaktadır. Ortağı ile birlikte Beyoğlu’nda Zilly isimli bir gece kulübü de bulunmaktadır. Arto; kendi açıklamalarında her daim alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmadığını söylemektedir.

1992 yılında Arto; bir İtalyan restoranı yöneticisi olan kız arkadaşı ile birlikte Etiler’de bulunan gece klübünün alt katındaki bu restoranda yöneticilik yapmıştır. 1994 ve 1995 yıllarında ise Cımbız ismindeki mekanda halkla ilişkiler bölümünde çalışmaya devam etmiştir.

Arto Müzik Hayatına Girişi

Arto; bu kulüpteki Cumhur ve Tolga adındaki iki solistin ayrılması ve ameliyat olması sebebiyle aralarda çıkıp üç beş şarkı söylemiştir. Bu olay bir anda tutar ve Arto sahnelerden inmemek üzere solist olur. Mekanın patronu da ameliyat olan solist arkadaşı görevinden kovar. Ardından solistlik görevini Arto’ya vermiştir. Arto, bu olay üzerine de şarkıcılık mesleğini yapmaya başlamıştır.

Arto; sonraki 3,4 sene hiç gündemde olmamıştır. Ancak 2000 yılından sonra dönemin magazin programı olan Televole ile birlikte medyatik olmuştur. O günden beri de medyadaki yerini adeta sivri diliyle dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Arto’nun akademik bir müzik kariyeri yoktur. Arto; kendi açıklamalarında da her zaman yorumcu ve eğlendirici olarak piyasada bulunduğundan ve iyi bir vokalim hiç demediğini, işinin show olduğunu söylemiştir. Arto; 2002 yılında Şahin Özer müzik şirketi ile anlaşmış ve “Allah’ıma Bin Şükür” isimli albümü çıkarmıştır.

Arto; 2003 yılında Yaşar Kekeva Plakçılık şirketinden “Emrin Olur” isimli albümünü piyasaya çıkarmıştır. Albümdeki şarkılarının kliplerinde Ebru Destan, Şenay Akay, Nigar Talibova, Esra Eron, Doğa Bekleriz ve Nefise Karatay oynamıştır.  Arto, uzun bir ara verdikten sonra 2013 yılında da Kemal Aslan Music Production şirketi ile “Bal Kaymak Yarim” isimli üçüncü albümünü piyasaya çıkarmıştır. Son olarak Arto; 2016 yılının yaz aylarında DMC şirketi ile “Hayırlı Olsun” isimli tek şarkılık albümünü çıkarmıştır. Bu şarkının söz ve müziği Erol Özdamar imzası taşımaktadır.

Arto Albümleri

  • 2002 – Allah’ıma Bin Şükür
  • 2003 – Emrin Olur
  • 2013 – Bal Kaymak Yarim
  • 2016 – Hayırlı Olsun

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*