Ayşe Tolga Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ayşe Tolga Kimdir?

Ayşe Tolga, sunuculuk ve oyunculuk kariyeri ile ön plana çıkan bir isim olsa da ilgi alanları ve çalışmaları sadece bunlardan ibaret değildir. Bu yüzden de ismi internet dünyasında oldukça merak edilmekte, Ayşe Tolga kimdir diye araştırmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda Ayşe Tolga nerelidir sorusu hayranları tarafından merak edilmekte, Ayşe Tolga kaç yaşındadır şeklinde aramalar olmaktadır.


Ayşe Tolga Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ayşe Tolga, 9 Haziran 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla İstanbullu ünlülerden birisidir. Öğrenim hayatına İstanbul’da başlayıp devam eden Tolga, liseyi bitirdikten sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünü kazanmış ve buradan mezun olmuştur. Fakat mezun olduğu bölümle alakalı çalışmak yerine oyunculuk kariyerine devam etmeyi tercih etmiştir. Görsel sanatlar, sahne, reklam konularında çeşitli eğitim programlarına, kurslara katılarak kendini geliştirmiş ve projelerin aranan yüzlerinden birisi haline gelmiştir.


Ayşe Tolga’nın Oyunculuk Kariyeri

Ayşe Tolga, ilk olarak 1994 yılında Şehnaz Tango isimli diziyle oyunculuk kariyerine başlamıştır. Burada Nurşen karakterini canlandıran oyuncu daha sonra 1997 yılında Ana Kuzusu adlı dizide Tuğçe karakteriyle izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Yine 1997 yılında aynı sene Ruhsar adlı dizide rol almış, ardından 1999 yılında başlayıp 2000 yılında da devam eden Aşkın Dağlarda Gezer adlı dizide Selvi karakterini canlandırarak izleyicilerle buluşmuştur.

Ayşe Tolga 1999 yılında Ah Bir Zengin Olsam adlı dizide Ceren karakteriyle izleyicilerin karısına çıkmış, 2000-2001 yıllarında da Çarli İş Başında adlı dizide Pamuk adlı karakteri oynamıştır. Yine 2001 yılında ekranlara gelen Çifte Bela adlı dizide Fatmagül olarak ekranlarda yer alan oyuncu, 2002 yılında Efsane dizisinde Müge rolünde, 2002-2004 yıllarında ise Ayrılsak da Beraberiz isimli dizide Berna karakteriyle ekranlara çıkmıştır.

2012 yılına gelindiğinde Ayşe Tolga, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Adlı sinema filminde Nilüfer Hatun karakteri ile beyazperdede yer almıştır. Uzun bir aradan sonra 2012 yılında yeniden dizi oyunculuğuna soyunan Ayşe Tolga, 2012 – 2017 yıllarında TRT’nin kült dizilerinden birisi olan 80’ler ile dönüş yapmıştır. Bu dizide Rasim Öztekin, Özlem Türkad, Şoray Uzun, Yasemin Çonka, Suzan Kardeş, İlker Ayrık, Serhat Kılıç gibi usta oyuncularla birlikte rol alan Tolga, burada Gülden karakterini canlandırmıştır.

Ayşe Tolga, uzun bir aradan sonra ekranlara dönen Çocuklar Duymasın adlı dizide 2017 yılında Sevgi karakterini canlandırmıştır.


Aromaterapist Ayşe Tolga

Ayşe Tolga, 2004 yılından itibaren farklı alanlara yoğunlaşmış, detoks, vücut terapileri, masaj, beslenme sistemleri gibi konularda eğitim almış; Bangkok’ta SPA yöneticiliği ve kurulumu eğitimleri, Londra’da da klinik terapi, Provance’de parfümcülük eğitimleri almış, çok farklı alanlarda kendini geliştirmiştir. Vücut bakım ve cilt bakımı konusunda uzman eğitimci olarak uzman estetisyen olarak çalışmalarına başlamıştır.

Pek çok dergide yoga, fitness, yoga, detoks, güzellik, sağlıklı yaşam ile ilgili yazılar yazan Ayşe Tolga, sağlıklı yaşam konusunda tavsiyelerde bulunmakta, kür tarifleri sunmaktadır. 2007 yılında Aromaterapi adlı bir merkez kurmuş ve burada Aisha adlı organik kozmetik markasının bebek ve anne ürünlerinin satışını yapmakta. Cilt ve vücut bakım konularında uzmanlık belgesi sahibidir ve AVM söyleşilerinde, atölye çalışmalarında ve TV programlarında da konuşmacı olarak yer almakta, kendi adıyla kurmuş olduğu sitede de yazılarına devam etmektedir.

Ayşe Tolga, 2008 yılında tekstilci Marsel Eskinazi ile evlenmiş, 24 Temmuz 2013 tarihinde de boşanmıştır. Bu evliliğinden 2010 doğumlu Can Yael Eskinazi adlı bir kızı vardır.

Ayşe Tolga, 2016 yılında İyilik Sende adlı bir kitap yayınlamıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*