Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Farklı hayat tarzı ve yaşantısıyla ülkemizde birçok insanın dikkatini çeken Ayta Sözeri bir transseksüel ve LGBT aktivistidir. Sıra dışı ve ilginç bir hayat serüvenine sahip olan Ayta Sözeri’nin nasıl dönemlerden geçtiği ve yaşamında neler olduğu birçok insanın merak ettiği konular arasındadır. Bizler de bu yazımızda hem oyuncu hem şarkıcı ve hem de bir aktivist olan Ayta Sözeri’nin hayatı hakkında birtakım bilgiler vereceğiz.


Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ayta Sözeri kimdir? gibi sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız. Kendisi her ne kadar yaşantısını Türkiye’de sürdürüyor olsa da aslında doğum yeri Almanya’dır. Ayta Sözeri kaç yaşındadır? gibi sorularda hakkında bilgi verilmesi gereken konulardan biridir. Kendisi dünyaya geldiği yer olan Almanya’da 31 Mart 1976 tarihinde doğmuştur. Yine Ayta Sözeri nerelidir? sorusu da merak edilenler arasındadır.

Kendisinin anne tarafından Çerkez asıllı bir kökeni olsa da İzmirli olduğu bilinmektedir. Annesi bir ev hanımı olan Ayta Sözeri’nin babası ise yaşamında elektrikçilik mesleğiyle ilgilenmiştir. Kendisi henüz küçük dönemlerinde 6 yaşlarındayken ailesiyle birlikte 1982 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak burada İzmir iline yerleşmişlerdir. Buraya geldikten sonra eğitim hayatına da Türkiye’de devam etmiştir. Okul hayatında ortaokul ve lise dönemlerine geldiği sıralarda kendisini bir kadın gibi hissetmeye başladığını fark etmiştir. Bu durumdan ilk önce annesine bahsetme kararı alarak kendisiyle bu konuyu konuşmuştur. Ancak babası onun bu durumuna karşı olan bir tutum içerisinde olduğu için kendisini evden kovmak zorunda kalmıştır. Bu süreçten sonra hayatına kendi başına devam etmek zorunda kalan Ayta Sözeri zennelik yapmaya başlayarak geçimini sağlamaya çalışmıştır.

Müziğe karşı da yakın bir ilgisi olduğunda dolayı kendisini bu alanda tanıtacak ve geliştirecek olanaklara sahip oldu. Çalıştığı bir yerde sahneye çıkması gereken solist gelmeyince bu durum onun için önemli bir fırsat yarattı. Bu sırada kendisi sahneye çıkma şansı bularak şarkıcılık alanındaki kariyerine burada bir başlangıç yapmış oldu. Ayta Sözeri yaklaşık 20’li yaşlarındayken cinsiyet değiştirme ameliyatı yaptırarak kadın olmuştur. Temel eğitim dönemini bitirdikten sonra eğitim hayatına Ege Üniversitesi’nde devam etmiştir. Burada işletme bölümünde mezun olmuştur. Daha sonra ilerleyen dönemlerde ise Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu’nda müzik eğitimi alarak kendisini bu alanda geliştirmeye ağırlık vermiştir.

Ayta Sözeri’nin Mesleki Kariyeri

Ayta Sözeri sahip olduğu çeşitli yetenekleri sayesinde hem iyi bir şarkıcı ve hem de çok iyi bir oyuncu olmayı başarmıştır. Kariyeri içerisinde şarkılarını seslendireceği birçok sahne imkânı ve oynayacağı birçok dizi ve film çalışmaları olanakları bulmuştur. Sezen Aksu’nun konserlerinde vokallik yapmasının yanı sıra Levent Kırca tiyatrosunda oynama şanslarını elde etmiştir.

Oynadığı bazı sinema filmleri arasında;

 • Güneşi Gördüm,
 • Teslimiyet,
 • Aile Arasında,
 • Koca Dünya,
 • Kukuriku Kadın Krallığı gibi yapımlar yer almaktadır.

Bunun yanı sıra oynadığı dizler arasında ise;

 • Akasya Durağı,
 • Dudaktan Kalbe,
 • Kuzey Rüzgârı,
 • Arka Sokaklar,
 • Hayat Bağları,
 • Dadı,
 • Kahramanlar,
 • Papatyam,
 • Parmaklıklar Ardında,
 • Kayıp Şehir ve
 • Acayip Hikâyeler gibi yapımlar bulunmaktadır.

Ayta Sözeri Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

İnsan haklarına ve yaşamına değer vererek bu konuda çabalarını insanlara yansımaya çalışan Ayta Sözeri aynı zamanda iyi bir insan hakları savunucusu olarak ön plana çıkmaktadır. Hala bir ajansa bağlı olarak oyunculuk konusundaki çalışmalarına ve gelişimlerine devam etmektedir. Daha önceki yaşantısını İzmir’de sürdürene Ayta Sözeri 2000’li yıllardan bu yana yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir. Kendisi ayrıca kariyerinde en önemli ödüllerden biri olan SİYAD ödülü almaya layık görülmüştür. Aile Arasında filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu performansı ile bu ödülü almaya hak kazanmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*