Azra Akın Kimdir?

Azra Akın Kimdir

2002 yılında Türkiye güzeli seçilen Azra Akın kimdir? Azra Akın, 8 Aralık 1981 tarihinde dünyaya gelmiştir. Hollanda Almelo doğumlu olan Akın, model ve oyuncu olarak meslek hayatına devam etmektedir. 177 santimetre uzunlukta olan Akın, yay burcudur. Burcunun bazı özelliklerini taşıyan güzel oyuncunun özellikleri arasında kolay kavrama ve çözüm üretme başta gelmektedir.

Azra Akın’ın babası Nazım Akın, annesi ise Ayda Akın’dır. Nazım Akın aslen Uşak Karahallı ilçesindendir. Nazım Akın gençliğinde bir dönem Eskişehirspor’da oynamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Nazım Akın şimdi ise tercümanlık yapıyor. Azra Akın’ın annesi ise Hollanda’da öğretmenlik yapıyor. Ayda Akın aslen Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesindendir. Ayla Akın ve Nazım Akın 1971 yılında Hollanda’ya yerleşme kararı almıştır. İki kardeş olan Azra Akın’ın kendisinden iki yaş küçük, Doruk adında kız kardeşi vardır.

Azra Akın’ın Kariyer Hayatı

Azra Akın kimdir diye merak eden pek çok insan bulunuyor. Akın, dünya genelinde tanınan ünlüler arasında yer alıyor. Güzel oyuncunun kariyer hayatı ise 1998 yılında başlıyor. O yıl düzenlenen Elite Model yarışmasında Türkiye birinciliği kazanan Akın, bu birincilik sonrasında kariyer basamaklarını çıkmaya başladı. Elite Model yarışmasının ardından Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasına katılan Akın, bu yarışmada birinci olarak kendini Türkiye’ye bir kez daha tanıtmış ve Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

Azra Akın bu yarışmada Miss World unvanını ikinci kez Türkiye İstanbul’a kazandıran isim olmuştur. İlk isim ise 1932 – Keriman Halis’tir. Akın, katıldığı yarışmaların ardından meslek hayatına başlamış ve modellik yapmıştır. Günümüzde ise hem model hem reklam oyuncusu hem de dizi/film oyuncusu olarak ekranlarda yer almaktadır.

Ekranda sık sık görülen Azra Akın kaç yaşındadır gibi sorular devam etse de Azra Akın genç ve güzel görünümü ile beğeni toplamaya devam ediyor. Akın, meslek hayatının ilk dizisinde Tamer Karadağlı ile rol almıştır. Başrol olarak ekranlara gelen Akın bu dizide Eylül karakterini canlandırmıştır. Kariyer hayatına devam eden Akın 2009 yılında Sadri Alışık Tiyatrosu’nda yer almıştır. Kemal Başar’ın yönetmenliğinde düzenlenen 72. Koğuş adlı oyunda rol alan Akın, bu oyun ile yeniden beğeni toplamıştır.

Azra Akın ve Projeleri

Hollandalı olan Akın, günümüze kadar birçok projede yer aldı. İlk dizi ve tiyatro deneyiminin ardından dans yarışmasına katılarak yeteneğini sergiledi. Show TV’de Acun Medya tarafından düzenlenen Yok Böyle Dans yarışmasına katılarak burada ekran karşısına çıkan Akın, 2011 yılında yeniden bir dizi çalışmasıyla seyirciyle buluştu.

Star TV ekranlarında yayınlanan Geniş Aile dizisinde rol alarak yeni bir karaktere can verdi. Dizi çalışmalarına devam eden Akın, 2012 yılında M.U.C.K. adındaki dizide Elif adında bir müzik öğretmenini canlandırdı. Daha çok dizilerde rol alan Akın, 2014 yılında konuk oyuncu olarak Galip Derviş’te rol aldı. O dönemler Galip Derviş, Kanal D ekranlarında yayınlanıyordu. Yıl içinde son olarak Arkadaşım Hoşgeldin’e konuk olarak katılmıştır.

Dizi ve yarışmaların ardından 2014 yılının Eylül ayında gösterime giren Çilek isimli sinema filminde başrol oldu. Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli’nin başrollerini paylaştığı Poyraz Karayel dizisinde 2015 yılında Çiğdem karakteriyle ekran karşısına geldi. Güzel oyuncu Azra Akın birçok farklı projede yer alarak ekranlara gelmeye devam ediyor. Akın, 2017 yılında Atakan Koru ile dünya evine girdi. Atakan Koru aslen Edirne Keşanlıdır. Koru, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur ve İstanbul’un ünlü bir alışveriş merkezinde kafe işletmeciliği ile ilgilenmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*