Berk Oktay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Berk Oktay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

28 Ekim 1982 tarihi doğumlu olan Berk Oktay aslen Ankaralı bir oyuncudur. Önceleri mankenlik yapan ardından aktör olarak televizyon dizilerinde ve filmlerde rol alan sanatçı 16 yaşından beri modellik yapmaktadır. 2000 yılında Ankara’da hizmet vermekte olan bir modellik ajansına kaydolmasıyla birlikte profesyonel olarak modellik yıllarına başlayan Oktay, 2006’ya kadar aktif bir şekilde modellik yapmaya devam etmiştir. Öğretmen bir annenin ve muhasebe müdürü olarak çalışmakta olan bir babanın oğlu olarak hayatına devam eden Berk Oktay zorunlu öğrenimini Ankara’da okumuş ve Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği okuyarak bu bölümden mezun olmuştur.


Berk Oktay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Her ne kadar çok genç yaşlardan itibaren modellik yapsa da Berk Oktay kimdir? diye sorulduğunda ilk akla gelen Oktay’ın dizileri ve filmleri olduğu için bu noktada Oktay’ın oyunculuk kariyeri daha çok merak edilmektedir. Berk Oktay 18 yaşında kaydolduğu modellik ajansı vasıtasıyla zaman içinde hızla yükselmiş ve modellik dünyasında bilinen bir isim haline gelmiştir. Ankara’daki birkaç yılın ardından İstanbul’a gelip Uğurkan Erez ile çalışmaya başlayan Oktay, 2001 yılında Best Model’a katılmıştır. Bu yarışmada “Gelecek Vaat Eden Model” seçilen Oktay, 2003 yılın da Best Model of Türkiye yarışmasının birincisi olmuş ve Türkiye’nin 2003’teki en iyi modeli seçilmiştir. Yarışmada kazandığı derecelerin ardından Oktay pek çok marka ile reklam anlaşması yaparak markaların yüzü de olmuştur.

2006 yılının sonlarına kadar süren modellik kariyeri boyunca toplamda 100’den fazla defilede yer almış olan Berk Oktay, 2004’ten sonraki dönemde kariyerinde ilk kez yurtdışında da çalışmıştır. Bir süre Paris’e yerleşip burada kalan Oktay; Milano, Tokyo, Moskova ve Dubai gibi şehirlerde dünyanın en önemli giyim markalarıyla birlikte de çalışmıştır. Aralarında Prada, D&G, Gucci ve Ferre gibi önemli markalar bulunan pek çok önemli giyim firmasının reklamlarında görev almıştır. 2006 yılının sonlarına doğru Türkiye’ye geri dönüş yapan Berk Oktay, 2007 yılının Şubat ayında aldığı ilk film teklifi ile birlikte oyunculuk kariyerine geçiş yapmıştır. Türker İnanoğlu’nun başında olduğu Erler Film’de özel oyunculuk dersi alarak Berk Oktay’ın oyunculuk kariyeri başlamıştır.

Berk Oktay’ın Oyunculuk Kariyeri

Türkiye’ye döndüğünde artık İstanbul’da yaşamaya başlayan Berk Oktay için Berk Oktay nerelidir? diye sorulduğunda doğum yeri olan Ankara’yı hatırlatmak gerekmektedir. Türkiye’ye dönüşünden çok kısa bir süre sonra dizilerde oynamaya başlayan Oktay’ın ilk projesi 2008 yılında yayınlanmış olan Tatlı Bela Fadime adlı dizidir. Bu dizinin ardından Oktay geniş kitleler tarafından bilinmesini sağlayacak olan Akasya Durağı ve Arka Sokaklar dizilerinde de rol almıştır. Dizi serüvenine ATV’de yayınlanmış olan Alev Alev diziyle devam eden Oktay 2013 yılında da Benim Hala Umudum Var isimli dizide rol almıştır.

2014 yılından sonra ilk olarak Aşktan Kaçılmaz isimli diziyle sevenlerinin karşısına çıkan Berk Oktay kaç yaşındadır? sorusu sorulduğunda oyuncunun 1982 doğumlu olduğunu hatırlatmak gerekir. 2015 yılında başlayarak iki sene boyunca farklı konseptler dahilinde devam etmiş olan İlişki Durumu dizisinde de yer almış olan Berk Oktay önce 2015’te İlişki Durumu Karışık, ardından 2016’da İlişki Durumu Evli dizilerinde Can Tekin karakterine hayat vermiştir. Berk Oktay, son olarak Fox TV’de yayınlanmakta olan Savaşçı isimli dizide oynamaktadır. Bu dizi ile birlikte geniş kitleler tarafından bilinirliğini daha da artıran Oktay, İlişki Durumu dizilerinde oynadığı rollerle çeşitli üniversiteler tarafından en iyi dizi oyuncusu, en iyi komedi erkek oyuncusu ödüllerine de layık görülmüştür.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*