Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan Kimdir?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan Kimdir
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan Kimdir

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan Kimdir? Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan ve aynı zamanda Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım uzmanı olarak çalışan Doç. Dr. Sema Turan kimdir? Sema Turan; 1972 yılında dünyaya gelmiştir. Tam adı Sema Kultufan Turan’dır. Sema Turan; lisans öğrenimini 1990 ve 1996 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamış ve mezun olmuştur. Yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1997 ve 2001 yılları arasında Hızlı Derlenme Anestezi, Tekniğiyle Açık Kalp Cerrahisi isimli tezini yazmış ve uzmanlığını tamamlamıştır.

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Anesteziyoloji kliniğinde Uzman Dr. Olarak görev yapan Sema Turan, 2018 yılı itibariyle Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği yönetim kurulu üyesi olarak ta görev yapmaktadır.

Sema Turan hem Akciğer Nakli Anestezisti hem de Yoğun Bakım Uzmanı olan Doç. Dr. Sema Turan, 2012 yılında yoğun bakım idari ve eğitim sorumlusu olarak Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapmıştır. Ardından 2019 yılı itibariyle Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Doç. Dr. Sema Turan’ın bilinen Uluslararası hakemli dergilerde 14 adet makalesi bulunmaktadır. 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olarak Doç. Dr. Sema Turan da seçilmiştir.

2019 yılının Aralık ayında Çin’de başlamış olan Koronavirüs ile beraber Dünya Sağlık Örgütü de pandemik hastalığın varlığını ortaya koymuştur. Bunun ardından Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek adına öğretim üyelerinden oluşmakta olan Koronavirüs Bilim Kurulu’nu kurma kararı almıştır. Dolayısıyla salgın ve mücadele bu kurulun tavsiyeleri ile devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*