Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural

Bir dönem Türk müziğine damga vurmuş isimlerin başında gelen Selçuk Ural, 1945 yılında Bartın ilinde doğmuştur. Günümüzde pek çok kişi ‘‘Selçuk Ural nerelidir?’’ sorusunun cevabını merak etmektedir. Aslen Malatyalı olduğu bilinen Selçuk Ural, Tapu Kadastro biriminde müfettişlik görevini yürütmekte olan babası Beşir Ural’ın tayin durumu sebebiyle Bartın ilinde dünyaya gelmiştir. İlter Ural isminde bir ağabeyi ve Cihan Ural adında bir kız kardeşi bulunmaktadır. ‘’Selçuk Ural kaç yaşındadır?’’ diye merak edenler için, sanatçının 1945 doğumlu olduğu ve uzun yıllardır Türk müzik dünyası içerisinde yer aldığı bilinmektedir.

Daha sonra yine babasının tayin durumu sebebiyle Samsun’a yerleşen Ural ailesi, bir müddet burada yaşamıştır. Selçuk Ural da ilkokul öğrenimini burada tamamlamıştır. Ortaokulu Ankara Bahçelievler’de tamamlayan Selçuk Ural, lise öğreniminde de Ankara Cumhuriyet Lisesi’ne başlamıştır. Lisenin ikinci sınıfında buradan ayrılarak Ankara Devlet Konservatuarı’nda iki yıllık trombon bölümüne yönelen Selçuk Ural, burada Yurdaer Doğulu ve Alper Feyman gibi usta isimlerle sahneye çıkma şansı yakalamıştır. Burada Jüpiter Grubu adlı müzik grubu ile sahne alan Selçuk Ural, bu süreç içerisinde yazları İstanbul’da çalışmaktadır. Burada Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile beraber çalışmalara başlayan usta isim, okul kaydını da İstanbul Belediye Konservatuarı’na aldırır.

Zorlu ve Uzun Bir Yaşam Mücadelesi

Bu sürecin ardından orkestradan ayrılarak tek başına çalışmaya başlayan Selçuk Ural, İstanbul’un en popüler gece kulüplerinde sahne almaya başlar. Burada çeşitli yabancı dillerdeki şarkılarla da çalışmalarını gerçekleştiren Selçuk Ural, birçok farklı müzik parçaları ile aylarca liste başlarında yer aldı. 1970 yılının ardından Ülkü Aker, Fikret Şeneş, Febri Ecrioğlu, Baha Boduroğlu, Mustafa Algut ve Sezen Aksu gibi usta isimlerle çalışma imkanı yakaladı.

1974 yılında askerlik görevini İzmir Bornova’da gerçekleştirdi. Buradan Ankara içerisinde yer alan ordu evine giden ve askerliğini burada nihayete erdiren sanatçı, bu sürecin ardından tekrardan sanat dünyasına adım atmış ve kariyerini kaldığı yerden devam ettirmek adına cesur adımlar atmıştır. Selçuk Ural, bir süre boyunca tekrar gazino ve gece kulübü benzeri mekanlarda şarkı söylemeye başlamıştır.

Uzun Yıllar Boyunca Unutulmayan Bir Ses

Dönemin çeşitli koşulları sebebiyle sanat dışı birçok durumla da gündeme gelen Selçuk Ural, pek çok farklı yapıt ile film dünyasına da doğrudan bir giriş yaptı. Özellikle Türkan Şoray ve Filiz Akın gibi usta isimlerle yapmış olduğu çalışmalar oldukça ses getirdi. 1997 yılında resmi olarak ilk albümünü çıkaran Selçuk Ural, bu süreç boyunca pek çok farklı ailevi sebeplerden dolayı da ülke gündeminde sık sık yer almıştır. Dönemin mafya işleri ve çalkantılı sanat dünyası sebebiyle ailesi hakkında çeşitli dedikodular çıkan sanatçı, bu süreç içerisinde belli bir süre gece kulüplerinde söylemeye ara vermiştir. Bir müddet sonra tekrardan bu gibi çevrelere dönen Selçuk Ural, tekrardan eski şan ve şöhretini elde etmeyi başarmıştır.

Günümüze kadarki süreç içerisinde üç farklı albüm çıkarmış olan sanatçı, İsviçre ve Almanya gibi pek çok farklı Avrupa ülkesinde de turnelere çıkmış ve konserler vermiştir. Altın Kelebek gibi birçok farklı ödül sahibi olan Selçuk Ural, hem hobi olarak hem de profesyonel bir biçimde tenis oynamaktadır. Bunun yanı sıra sıkı bir Galatasaray taraftarı olduğu bilinen Selçuk Ural, hayatı boyunca üç farklı evlilik yapmıştır. Birçok kişinin aklında yer alan ‘‘Selçuk Ural kimdir?’’ sorusunun cevabı olarak bahsettiğimiz bu kısımda sanatçı hakkında pek çok çeşitli yer almaktadır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir