Buğra Gülsoy Kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

Buğra Gülsoy Kimdir?

Son dönemde tanıtımları ile ilgi çeken, yeni televizyon dizisi Azize’de başrolleri Hande Erçel ile paylaşacak olan tiyatro, dizi ve film oyuncusu Buğra Gülsoy kimdir?İkinci ismi Behiç olan, Buğra Gülsoy 22 Şubat 1982 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Üniversiteye kadar olan eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, Kıbrıs’ta bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde lisans eğitimini Mimarlık bölümünde alıp, 2004 yılında mezun olmuştur.

Buğra Gülsoy Kimdir?

İlk sahneye çıkışı 13 yaşında Özel Arı Koleji’nde okurken olmuş, üniversite döneminde Kıbrıs’ta çeşitli oyunlarda rol almıştır. Üniversitedeyken “Açık Tiyatro” kuruluşunun afiş tasarımlarını yaptığı dönemde tanıştığı, bu oluşumun Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ulubatlı’nın teklifi ve ısrarı üzerine bu tiyatro bünyesinde sahneye çıkmıştır. Eugene Ionesco’nun eseri “Kral Ölüyor (Exit The King)” oyununda oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Ardından Kıbrıs Devlet Tiyatrosunda farklı oyunlarda rol almıştır. Serhat Teoman, Emre Erkan ve Fatih Sönmez ile birlikte “Tiyatro Kutu” ismini verdikleri grubu kurmuşlardır, fakat uzun süre devam etmemiştir. Bu gruptan Emre Erkan ve Serhat Teoman ile yola devam edip “GET” yapım şirketini kurup sinema ve tiyatro çalışmalarına devam etmişlerdir.

GET yapım şirketinin ilk projesi “Pragma” ismindeki, suçlu psikolojisi ve seri katilleri anlattığı oyunu yazıp yönetmiştir. Emre Erkan ile birlikte yazdığı sinema filmi “Aralık” ‘ı çekmek hayalleri arasındadır. Sinema aşığı olan Buğra Gülsoy yazar Ayhan Bozkurt’un “Barikattaki Çocuk” isimli eserini sinemaya uyarlamak amacıyla telif haklarını satın almıştır.

Tiyatro ve film alanında sürekli kendisini geliştiren Gülsoy, 2007 yılında “Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi (UNDP)” kapsamında düzenlenen yarışmada film üzerine eğitimi almıştır ve ardından ilk kısa filmi “Mutlu Son” ‘un yönetmenliği ve oyunculuğunu üstlenmiştir. bu kısa film ile Rum ve Türk filmleri arasında en iyi ikinci film ödülünü almaya hak kazanmıştır. “Kıbrıs Film Derneği”‘nin kurucularından birisidir, aynı zamanda “Uluslararası Kıbrıs Kısa Film Festivali” projesinin tasarımcısı ve direktörüdür.

Oyunculuk Kariyeri

Ekran karşısında ilk defa 2008 yılında Kanal D kanalında yayınlanan “Hepimiz Birimiz İçin” dizisinde başrolde gördüğümüz Buğra Gülsoy, Seda Güven, Gülcan Arslan ve Serhat Teoman ile birlikte rol almıştır. Diziden hemen sonra Mahsun Kırmızıgül’ün  “Güneşi Gördüm” isimli filminde Berat karakterine can vermiştir.

İlk gösterimi 2010 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleşen, Derviş Zaim’in yönettiği, “Gölgeler ve Suretler” isimli sinema filminde Ahmet isimli bir Türk genci karakterinde karşımıza çıkmıştır.

Bilinirliğini arttıran proje şüphesiz “Fatmagül’ün Suçu Ne?” isimli dizi olmuştur. Birçok izleyicinin sevmediği bir karakteri canlandırmış, Beren Saat, Engin Akyürek, Murat Daltaban, Engin Öztürk gibi ünlü isimlerle birlikte rol almıştır.

Karakteristik bir ses tonu olan ünlü oyuncu, “Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor” isimli çizgi filmin Türkçe dublajında Sid’in kuzeni Marshall isimli karakteri seslendirmiştir.

2011 yılının Temmuz ayında ünlü oyuncu Burcu Kara ile dünya evine girmiş, 1 yıl sonra Ağustos 2012’de boşanmıştır.

2011 yılında yayına giren “Kuzey Güney” isimli dizide Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte rol almış, Güney isimli karakteri canlandırmıştır. Eski Hikaye, Bana Artık Hicran De, Aşk Yeniden ve Kızım dizilerinde canlandırdığı karakterlerle izleyenlerin sempatisini kazanmıştır.

Gülsoy İzmir’in tanınmış ailelerinden, eski ünlü futbolcu Muharrem Gürbüz’ün kızı Nilüfer Gürbüz ile 5 yıllık birlikteliğin ardından 24 Eylül 2018 tarihinde nikah masasına oturmuştur. Son olarak 2020 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Uyanış: Büyük Selçuklu” isimli dizide Sevda Erginci, Ekin Koç ve Leyla Lydia Tuğutlu ile başrolleri paylaşmıştır. Ünlü oyuncu şimdilerde Fox tv ekranlarında yayınlanan Misafir isimli dizide başrol oynamaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*