Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Bülent Ersoy kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk müziğinin divası olarak bilinen ve sesiyle milyonları etkilemeyi başaran Bülent Ersoy kimdir? Bu yazımızda Bülent Ersoy nerelidir? Bülent Ersoy’un müzik kariyeri nasıl ilerlemiştir? Bülent Ersoy kaç yaşındadır? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk müzik tarihinde adından söz ettiren pek çok sanatçı bulunur. Her bir sanatçı kendi alanında özel olabilmekte ve başarı elde edebilmektedir. Ancak çok geniş bir alana sahip olarak başarı elde eden az sayıda sanatçı bulunur. Bunların başında Bülent Ersoy geliyor. Bülent Ersoy, Türk müzik tarihi açısından çok önemli bir sanatçıdır. Bülent Ersoy nerelidir sorusunu merak edenler için İstanbul doğumlu olduğu söylenebilir. 1952 yılında İstanbul’da doğmuş olan sanatçı hayatının çocukluk ve gençlik dönemini burada geçirmiştir. Bülent Ersoy kaç yaşındadır sorusuna cevap arayanlar buna göre hesaplama yapabilir. Tam bir İstanbullu olan Bülent Ersoy müzik eğitimine küçük yaşlarda başlamıştır. Pek çok usta sanatçı ve şarkıcıdan aldığı özel dersler Ersoy’un sanat bilgisinin temelini oluşturmuştur.

İstanbul Üniversitesi Konservatuar eğitimi sonrasında İstanbul’da müzik dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. İstanbul’da herkes tarafından bilenen ve önemli gazinolarından birisi olan Özlem Aile Gazinosu ilk çalışma alanı olarak görülmektedir. Bu süreçte katıldığı ses yarışmasında birincilik ödülü ve para ödülü almaya hak kazanmıştır. Daha sonrasında en ünlü gazinolar arasında gösterilen Maksim Gazinosunda sahne almaya başlamıştır. 1974 yılında başlayan bu sahne serüveni uzun süre devam etmiş ve assolist olarak sahneye çıkmıştır. Çıkartmış olduğu onlarca albüm ile Türk müziğinde önemli bir yer etmiştir.


Türk Müziğinin Divası Bülent Ersoy

Bülent Ersoy kimdir denildiğinde herkes tarafından verilebilecek cevap “Türk Müziği’nin Divası” olduğudur. Diva lakabını hak edecek onlarca çalışmaya sahip olan Ersoy herkes tarafından beğenilen bir sanatçıdır. Müzeyyen Senar gibi gerçek bir sanatçının yolundan giderek kendisine özel bir hedef belirlemiş ve bu hedefte başarıya ulaşmıştır. İlk müzik eğitimi süreçlerinde ustalardan aldığı eğitim sayesinde müzik dünyamıza sanat eserleri kazandırmıştır. Otuz yıldan uzun sürelik müzik hayatında ve Türk müzik tarihinde birçok ilk yaşamıştır. 1980 ve 1983 yıllarında Londra ve New York’ta konser vermiştir. Bu şehirlerin önemli alanlarında sahneye çıkmış olan ilk Türk sanatçı olmuştur. Bunların yanı sıra Paris’te bulunan Olympia sahnesinde şarkı söyleyen ender Türk sanatçılar arasında yer alır. Farklı bir ses tonu ve seviyesine sahip olan Bülent Ersoy’un bu özelliği tescillenmiştir. Özel bir ses laboratuvarında yapılan testlerde sesi kusursuz bulunmuştur. Bu ses özelliği sayesinde ses profesörü ve müzik doktoru ödüllerini almıştır.

Bülent Ersoy sadece müzik alanında başarıları ile adından söz ettirmemiştir. Erkek olarak dünyaya gelen sanatçı 1981 yılında ameliyat ile kadın olmuştur. 1980 ve sonrası dönemde hakkında açılan bazı davalar sonucunda tutuklanmıştır. Darbe dönemi ve sonrasında kendisi gibi sanatçılara uygulanan yasaktan etkilenmiş ve yaklaşık sekiz yıl sahneye çıkamamıştır.


Bülent Ersoy’un Albümleri, Yaptığı Programlar ve Oynadığı Filmler

Bülent Ersoy uzun bir sanat geçmişine sahiptir. Bu sanat geçmişi albümler, filmler ve programlar ile doludur. Başarılı bir geçmişe sahip olan sanatçı yirmiden fazla albüm çıkartmıştır. Bu albümlere ek olarak yaptığı konser çalışmaları da plak şeklinde piyasaya sürülmüştür. Son albümünü 2011 tarihinde çıkartmış olan Bülent Ersoy bu sürece kadar efsane olmuş kasetlere sahiptir. Alaturka 1995, Alaturka 2000 ve Sefam Olsun bunlardan sadece birkaçıdır. Sanatçının sadece müzik çalışmaları yoktur. 1976 yılından 1989 yılına kadar on adet filmde oynamıştır. Bu filmlerin bir kısmında kendisini canlandırmış ve başarı elde etmiştir. Özellikle son yıllarda Bülent Ersoy yarışma şeklindeki televizyon programlarının önemli yüzlerinden birisi olmuştur. Kendi adı ile Show programı da sunan sanatçı ağırlıklı olarak ses yarışmalarında jüri olarak bulunmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*