Burak Tamdoğan Kimdir?

Burak Tamdoğan Kimdir

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Burak Tamdoğan adeta kariyerine kendini adamıştır. Kamera önünden arkasına kadar etkin bir şekilde rol alan ve tiyatro oyunları da yöneten başarılı oyuncu seyirciden de büyük bir beğeni toplamaktadır. Kazara Aşk dizisinde canlandırdığı karakteri ile de bir babanın kızına ne kadar değer verebileceğinin en güzel örneğini de sergilemektedir. Yeni rolü ve önceki yer aldığı projelerde hatırlandıkça akıllara Burak Tamdoğan kimdir ve Burak Tamdoğan kaç yaşındadır soruları gelmektedir. Bunun yanında da Burak Tamdoğan nerelidir sorusunun yanıtı da merak edilmektedir.

3 Mart 1971 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Ankaralı olduğu tahmin edilen oyuncunun tam olarak nereli olduğu bilinmemektedir. 1986 ile 1996 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde psikoloji okumuştur. Gönlünde oyuncu olmak isteyen Tamdoğan ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya’da Tiyatro Bölümünü 1996 ile 2001 yılları arasında okumuştur. İlk oyunculuk deneyimini ise üniversite yıllarında iken 1993 yılında olmuştur.

Oyuncunun aile hayatına dair net bir bilgi yer almamaktadır. Evli olup olmadığı ve bir çocuğunun olup olmadığı ise merak konusudur. Aynı zamanda da yazar olan oyuncunun Sayılı Gün; Sondan Başa  ve Kalabalık Olmanın Esasları adlarında 3 tane kitabı bulunmaktadır. Kitap dışında da senaryo yazarlığı, oyun yazarlığı ile birlikte eğitmenlikte yapmaktadır. Hem sanata hem de eğitime gönül vermesi ise de diğer oyunlarından ayıran özelliklerinden biridir.

Burak Tamdoğan ve Tiyatro Kariyeri

Sadece oyunculuk değil aynı zamanda da çok sayıda tiyatro oyununda da rejisör olarak da görev almıştır. 1997 yılında Resimli Osmanlı Tarihi tiyatro oyunu ile sahneye ilk adımın atmıştır. 1998 yılında ise Hikayeyi Mahmud Bedrettin; 2003 yılında ise Akıllı, Daha Akıllı, Daha Daha Akıllı La Fontaine Orman Mahkemesi oyunlarında yer almıştır. Aynı yıl içerisinde de ayrıca Vatan Kurtaran Şaban ve Gözlerim Kaparım Vazifemi Yaparım oyunlarının da farklı karakterlere hayat vermiştir.

2004 yılında Savaşa Hoş Geldiniz; 2005 yılında Çıkış Yoklandı Cumhuriyeti ve Maymun Oswald oyunları ile de tiyatro sahnesinde yer almaya devam etmiştir. Sadece oyuncu olarak yönetmen koltuğunda da oturmuştur. Yönettiği oyunlar ise 1994 yılında Açılıyor Dükkanımız, Tehlike Duvarları ve Beş Sokak Oyunu olmak üzere üç tanedir. Sonrasında ise 1995 yılında Kapıcı, 1996’da ise İndim Baktım Şehre ve Islısever Max olarak devam etmektedir. 2000’li yıllarda se Demirin Fiyatı Nedir? ve Yedinci Geminin Anaları olarak sayabiliriz.

Burak Tamdoğan Televizyon ve Beyazperde Kariyeri

Tiyatro kariyeri kadar televizyon ve sinema dünyasında da çok fazla projede yer almıştır. 1993 yılında Ferhunde Hanım dizisi ile televizyona ilk adımını atmıştır. 2000 yılında o dönemin en popüler dizilerinden biri olan Bizim Evin Halleri; 2004 yılında ise Avrupa Yakası ve 2005 yılında da Beşinci Boyut dizileri ile de devam etmiştir. Adak, Kara Yılan ve Mahşer şeklimde devam etmektedir. 2008 yılında sevilen projelerden biri olan Küçük Kadınlar dizisinde de dört kız babası olan Mustafa Gezici karakterine hayat vermiştir. Geniş Aile dizisinde Nebil karakteri ve Hanımın Çiftliği dizisinde de bir komutanı canlandırmıştır.

2015 yılında Analar ve Anneler ile Göç Zamanı dizilerinde; 2016 yılında Bu Şehir Arkadan Gelecek; 2018 yılında Mehmed: Bir Cihan Fatihi; 2019 yılında Hercai; 2020 yılında ise Ramo ve Çatı Katı Aşk dizilerinin kadrolarında yer almıştır. 2021 yılında ise Hay Sultan; Mucize Aşk dizilerinde rol alırken 2021 yılında yayın hayatına devam eden Kazara Aşk dizisi ile ekranlarda yer almaya devam etmektedir.

Yer aldığı sinema filmleri ise Beynelminel; Temel ile Dursun İstanbul’da ve 2013 yılında Fried Chicken’dır. Şansımı Seveyim filminde de Kör Hafız karakterine ve Bizim İçin Şampiyon filminde de Dr. Hakan karakterlerine hayat vermiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*