Burhan Çaçan Kimdir?

Burhan Çaçan Kimdir

Türk müzik dünyasında bazı isimler bazı dönemlere damgasını vurmuştur. Bu yüzden belli bir yaş aralığındakiler geçmiş yılları çeşitli müzisyenlerle anımsar. Bu müzisyenlerin ismi zaman zaman ekranlarda duyulduğunda kim oldukları, nereli oldukları gibi araştırmalar yapılmaya başlanır. Burhan Çaçan da onlardan birisi. 80’li, 80’lı yıllara damgasını vuran şarkıcı zaman zaman magazin haberlerinde yer almaya devam ediyor ve Burhan Çaçan kimdir diye araştırma yapılıyor.

Burhan Çaçan bir müzisyen, bir türkücüdür. Burhan Çaçan kaç yaşındadır diye merak edenler için 17 Ekim 1960 tarihinde dünyaya gelmiştir. Burhan Çaçan nerelidir diyenler için Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesinde doğmuştur. Bu yüzden Ağrılı şarkıcılardan birisidir. Berazi Aşiretinin ağasının oğlu olarak doğmuş, 12 kardeşli ailenin 11. Çocuğu olmuştur.

Burhan Çaçan’ın Müzik Kariyeri

Burhan Çaçan 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu’nun açmış olduğu amatör sesler yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmada birincilik elde etmiş, üç yıl boyunca Erzurum radyosunun amatör sesler korosunda şarkılar söylemiştir. Ardından Ankara’ya gitmiş, burada elemelere katılmıştır. TRT’de okumaya devam edebilmesi için gerçekleştirilen denemelerde söylediği dört şarkı kurul tarafından kabul görmüştür. Ardından Halit Kıvanç’ın programına katılmış, Halit Kıvanç, kendisini “Ağrı’dan bir delikanlı geldi.” Şeklinde anons etmiştir.

TRT’de çıkmaya başlayan Burhan Çaçan, büyük ilgi görmüş ve daha sonra kendisine İstanbul’dan teklifler gelmeye başlamıştır. Bunun üzerine İstanbul’a gitmiş, Arif Sağ’ın yönetmeliğinde ilk albümü olan Sefa Geldin’i 1981 yılında çıkarmıştır.

İkinci albümünü 1983 yılında Kızlar Çıktı Çayıra ile çıkaran Burhan Çaçan, 1985 yılında Deh Deyin Kızlar, 1986 yılında Ben Yarime Neler Alayım ve İpek Mendil ile müzik severlerin karşısına çıkmıştır. 1987 yılında Memik Oğlan albümü, 1988 yılında Ayaz Geceler, 1989’da Yağ Yağmur albümleri çıkmıştır.

1990 yılına Vurun Dalgalar ile giriş yapan şarkıcı, 1991 yılında Sen Nerdesin & Kış, 1992 yılında Damla Damla ile çıkarken 1993 yılında Senden Sonra ve Çakmak Çakmağa Geldik adlı iki albüm çıkarmıştır. 1994 yılında eski tarzını Neden Geldim İstanbul’a ile devam ettirirken Mevlüt ve İlahiler ile farklı bir çalışmaya imza atmıştır. 1995 yılında Beni Anneme Götürün, 1996 yılında unutulmayanlar 1’i çıkarmış, 1998 yılında bunları Namussuz Ayrılık izlemiştir. 1999 yılında Alınyazım ile birlikte İlahiler 99 adlı albümünde yine dini müzik tarzına yönelmiştir.

2000’li yıllara aynı performansla başlayan Burhan Çaçan, Türküleri Özledim albümünü 2000, gecenin Yarısı albümünü 2002, Sus Dinle’yi 2004’te yayınlamıştır. Ardından 2007 yılında Yalan, 2008 yılında Sabaha Kadar, 2011 yılında Zor Akşamlar İstanbul’da, 2015’te Bu Gece albümlerini çıkarmıştır. Son olarak 2018 yılında Buda Mı Yalan ile kariyerine devam etmiştir.

Burhan Çaçan’ın Oyunculuk Kariyeri

Burhan Çaçan, sadece albümleri ile değil, filmleri ile de ekranlarda yer almıştır. 1981 yılında yönetmeliğini Yücel Uçanoğlu’nun yaptığı Makber adlı filmde Pembe Mutlu ve Ahmet Mekin ile başrolü paylaşmıştır. 1986 yılında Ağlama Yavrum adlı filmde Hakan karakterini canlandırmıştır. 1987 yılında da Yetim Cemo adlı filmde rol almıştır. Yine aynı yıl her Yer Karanlık filminde bulunmuştur. 1989 yılında senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı ve Yücel Uçanoğlu’nun yönettiği Ayaz Geceler adlı filmde rol almıştır. 1990 yılında ise Suphi Tekniker’in senaryosunu yazdığı, Şahin Gök’ün yönettiği Yağ Yağmur adlı filmde rol almıştır.

Kariyeri boyunca pek çok ödül almış olan Burhan Çaçan, 2000’li yıllardan sonra ticarete yoğunlaşmıştır. Plak, tekstil, otelcilik alanlarında çalışmalarına devam etmektedir ve Nişantaşı’nda bir otelin sahibidir. 1991 yılında Yasemin Çaçan’la evlenmiş, 2 oğlu vardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*