Bürokrat, Diplomat ve Türk Tarihçi İbrahim Kalın Kimdir?

İbrahim Kalın Kimdir-Biyografi ve Hayatı
İbrahim Kalın Kimdir-Biyografi ve Hayatı

İbrahim Kalın kimdir? biyografi yazımızı sizler için yazıyoruz. Son dönemde ekranlarda çok sık gördüğümüz, Cumhurbaşkanı Sözcüsü olan İbrahim Kalın Kimdir? İbrahim Kalın kaç yaşında? İbrahim Kalın’ın mesleği nedir? İşte hakkında merak edilenleri tüm detayları ile yazımız içerisinde bulabileceksiniz. 15 Eylül 1971 senesi İstanbul doğumlu olan İbrahim Kalın aslen Erzurum, İspir kökenlidir. 2014 Aralık ayı itibari ile TC. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve başdanışmanlık makamına gelmiş; hala görevini yürütmektedir.

Lisans eğitimini 1992 senesi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde almıştır. Sonrasında eğitimine yüksek lisans ile devam etmek üzere Malezya’ya gitmiştir. 1996 senesi doktora çalışmaları için ABD’deki George Washington Üniversitesi’ne giderek College of the Holy Cross, Georgetown ve Bilkent gibi üniversitelerde İslami düşünceler ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler vermiştir. Ayrıca, felsefe, İslam düşüncesi ve İslam felsefesi üzerine akademik çalışmalarda bulunmuştur.

1998 yılında Fransa’ya 3 ay dil eğitimi için gitmiştir. Bununla birlikte Kanada, İngiltere, İsviçre, Ürdün, İran ve Pakistan gibi birçok farklı ülkeye seyahat etmiş ve uluslararası konferanslarda tebliğ tutmuştur. Doktora eğitimi sırasında üzerinde durduğu ve çalıştığı konulardan biri “Mulla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkanı” olmuştur.

Birçok İslami kitabı tercüme etmiştir. Japon bir araştırmacı olan Toshihiko Izutsu’nun “İslam’da Varlık Düşüncesi” ve Şazelîyye tarikatının Darkaviyye kolunun kurucusu olan Mulay El-Arabi Ed-Darkavi’nin “Bir Mürşidin Mektupları” kitaplarıdır.  Ayrıca dünyaca ünlü tarihçimiz Halil İnalcık’ın makalesi olan “İstanbul: Bir İslam Şehri”ni de tercüme etmiştir. Aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarlığı da yapmıştır.

İbrahim Kalın’ın Siyasete Girişi

İbrahim Kalın, 2005 ve 2009 yılları içerisinde Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) kurucu başkanlığını üstlenmiş; 2 yıl sonra ise Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği’ne atanmıştır. Aynı zamanda 2009 senesi bürokratik hayatında değişim yaşamış ve Ahmet Davutoğlu yerine dış politikadan sorumlu başbakan başdanışmanlığı görevine getirilmiştir.

2007 senesi “İslam ve Batı” isimli kitabını yayımlayan Kalın, ilgili çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Fikir Ödülü “ne layık görülmüştür. Kitap sonrasında Yunanca ve Arnavutça dillerine çevrilmiştir. 2010 senesi kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nde ilk koordinatör olmuş ve 2012 senesi Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı olmuştur. 11 Aralık 2014’te Cumhurbaşkanlığı sözcüsü görevine; 9 Kasım 2018 yılı Resmi Gazete ’de yayımlanan kararda “Büyükelçi” unvanı ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmıştır. Bunun yanı sıra birçok İslami ansiklopedik eserler için de katkılarda bulunmuştur. Bunların en bilindikleri; Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of İslam’dır. Sırasıyla 2014 senesi “Akıl ve Erdem”, 2015 yılında “Varlık ve İdrak”, 2016 yılında da “Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş” adlı çalışmalarını yayımlamıştır.

İbrahim Kalın evli ve 3 çocuk sahibidir. Akademi ve bürokrasi hayatındaki çalışmalarının yanında halk müziği başta olmak üzere sanata yakın bir ilgi duymakta ve yakından takip etmektedir. “Seni Mene Vermez İse” ve “Elif Bacı” gibi eserler bestelemiştir.

İbrahim Kalın’ın Yazdığı Eserleri

  • Perde ve Mana – 2020
  • Barbar Modern Medeni – 2018
  • Sömürgecilik ve Eğitim (Çevirmen) – 2017
  • Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş – 2016
  • İslamofobi: 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu – 2015
  • Varlık ve İdrak: Molla Sadra’nın Bilgi Tasavvuru – 2015
  • Akıl ve Erdem & Türkiye’nin Toplumsal Muhayyilesi – 2014
  • Enine Boyuna Türkiye – 2011
  • İslam ve Batı – 2007

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*