Cemil İpekçi Kimdir? Cemil İpekçi kaç yaşında ve nereli?

Cemil İpekçi Kimdir

Cemil İpekçi Kimdir? Cemil İpekçi kaç yaşında ve nereli?

Cemil İpekçi 5 Ağustos 1948 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Sahire Hanım, babası ise Nejat İpekçi’dir. Cemil İpekçi henüz 7 yaşında iken annesi ve babası boşanmıştır. Ünlü modacı Cemil İpekçi’nin bir ablası ve bir erkek kardeşi vardır. 1955 yılında Işık Lisesi’nde öğrenimine başlayan Cemi İpekçi, Şişli Koleji’nde eğitimine devam etmiştir. Son yılına geldiğinde disiplin sevmemesi dolayısıyla 12 adet okul değiştirmiş ve en son Tarhan Koleji’nden mezun olmuştur.

Cemil İpekçi, babasının ısrarları üzerine iktisatta öğrenim yapmak adına yurt dışına gitmiştir. Ancak babası iktisat okuduğunu zannederken o aslında Londra’da bulunan Royal Academi Of Art’ta moda bölümünde eğitim görmüştür. Cemil İpekçi buradaki Desen bölümünden 1971 yılında mezun olmuştur.

Belçika’da eğitimine devam eden Cemil İpekçi, okul harçlığını çıkarabilmek adına 5 yıl boyunca Fransızca – İngilizce şarkılar söylemek için bir kulüpte çalışmıştır. Türkiye’ye geri döndüğünde sahne için birçok teklif alan Cemil İpekçi, annesinin sahneye çıkmasına izin vermemesi üzerine teklifleri kabul etmemiştir.

Cemil İpekçi 1972 ve 1975 yılları arasında iş hayatına atılarak hazır giyim sektöründe stilist olarak çalışmaya başlamıştır. 1975 yılı sonrasında kendi moda evini kurmuştur. Tzagne ismini verdiği butiğinde tasarımlarını sergilemeye başlamıştır. 1979 yılına gelindiğinde ikinci şubesini de Fransa Nice’te açmayı başarmıştır. Bu iki butiğini 1984 yılına kadar işleten Cemil İpekçi, Türkiye’ye dönerek kendi moda evindeki çalışmalarını hızla arttırdı. Ve ülkemizdeki en iyi modacılardan birisi olmayı başardı.

Cemil İpekçi’nin 1984 yılına kadar yaptığı tüm çalışmalar Eski Anadolu Uygarlığı’nı temsil ederken, İstanbul’a döndükten sonra moda evi olan Haute Couture’de çağdaş gece modasına tamamen geçiş yapmıştır. Modacı Cemil İpekçi, Şişli Belediyesi için çalışanlara birçok yeni kıyafet tasarlamıştır. Temizlik işçilerinin bu kıyafetleri yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı tarzlarda tasarlanmıştır.

Ülkemizde moda dendiği zaman akla gelen isimlerin başında yer alan Cemil İpekçi, renkli koleksiyonları ve tarz tasarımları ile bir ekol haline gelmiştir. Ünlü modacı Cemil İpekçi mesleğine yıllarını vermiştir. Son olarak Osmanlı motiflerini taşıyan kıyafetleri ile de modaya katkı ve yön vermeye devam etmektedir.

Cemil İpekçi’nin Evlilikleri

İlk evliliğini 17 yaşında iken Zeynep isimli biriyle imam nikahı olarak gerçekleştirmiştir.

İkinci evliliğini ise 21 yaşına geldiğinde Belçika’da eğitim aldığı yıllardan tanıdığı Lulue Bluemoon isimli bir kadın ile evlenmiş ve ayrılmıştır.

Ardından ünlü modacı açıklamalarında “muhafazakar eşcinselim” açıklamasına yer vermiştir.

Son olarak ünlü modacı Cemil İpekçi, 2015 yılında Ebru Akel’in sunduğu Bu Tarz Benim isimli yarışmada jüride Sibel Arna, Umut Eker ve Chloe Loughnan ile birlikte oturmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*