Cengiz Bozkurt Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Cengiz Bozkurt Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Jet Sosyete dizisindeki harika performansı ile gündeme sıkça gelen Cengiz Bozkurt kimdir? Cengiz Bozkurt nerelidir? Cengiz Bozkurt’un oyunculuk kariyeri nasıl ilerlemiştir? Cengiz Bozkurt kaç yaşındadır? gibi detaylı soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.


Cengiz Bozkurt Kimdir? Biyografi ve Hayatı

24 Aralık 1965 yılında Nevşehir’e dünyaya gelen Cengiz Bozkurt, Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nü kazanan Cengiz Bozkurt burada okumaya devam ederken kampüste gördüğü ilanla tiyatro topluluğuna katılmıştır. Üniversite 2. Sınıftayken tiyatrocu olmaya karar verip 1990 yılında mezun olmadan okulu bırakmıştır.

1990 yılında okuldan tanıştığı bir İngilizce öğretmeni ile evlenerek İngiltere’ye yerleşen Cengiz Bozkurt, bu evliliğinden Çağlayan adında bir kız çocuğuna sahiptir. 14 yılık İngiltere yaşamı boyunca işportacılık, taksi şoförlüğü, garsonluk, tezgahtarlık, mahkeme tercümanlığı gibi pek çok işte çalışmıştır. İyi derecede İngilizce bilmesi Londra’da Türk gurbetçi derneklerinde temsilcilik yapmasında etkili olmuştur.

Üniversite eğitimini İngiltere’de Goldsmiths University of London’da “Medya ve İletişim” bölümünde tamamlayarak 1996’da mezun olmuştur Aynı zamanda İngiltere’de faaliyet gösteren eğitim kurumu bünyesinde Türkçe tiyatro yapmasının yanı sıra 40 kişilik koro ile birlikte konserlere giderek şarkılar söylemiştir. Bunun yanısıra televizyon için belgeseller çekmiştir. Öyle ki tiyatro yaptığı sıralarda oyunculuğu bırakıp belgesele ağırlık vermeyi düşünmüştür ama Mehmet Ergen’in ısrarları üzerine oyunculuğa devam etmeye karar vermiştir.


Tiyatro Günleri ve Zirveye Tırmanış

Cengiz Bozkurt Londra’da tiyatro yaparken tanıştığı Mehmet Ergen’in de aralarında olduğu üç arkadaşı ile birlikte 2000 yılında Londra’da Arcola Theatre adındaki tiyatro kurmuş ve Genel Sanat Yönetmenliği’ni yapmıştır. Cengiz Bozkurt kısa filmler de çekmeye başlamıştır. Mehmet Ergen, Kent Oyuncuları için yönettiği “Inishmore’lu Yüzbaşı” adlı oyun için Cengiz Bozkurt’u İstanbul’a davet etmiştir. Daha sonra birkaç oyunda oynayarak tiyatro dalında verilen ödüllere aday olmuştur.

Hakkında çok kez söz ettiren Cengiz Bozkurt için güzel eleştirilere konu olmuştur. 2003’te ülkesine geri döndükten sonra tiyatro oyunlarında, dizi ve filmlerde rol almıştır. Dönemin fenomeni olan Leyla ile Mecnun dizisinde canlandırdığı Erdal Bakkal karakteri ile geniş kitlelere hitap etmiş ve tanınmıştır. 2008 yılında ikinci evliliğini, İngiltere’de tanıştığı Moda tasarımcısı Hatice Kavak ile yapmış ve evliliklerinden Sena ile Ada adında iki kız çocuğu vardır. Cengiz Bozkurt son olarak Jet Sosyete adlı dizide Cengiz Özpamuk karakterini canlandırmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*