Cenk Eren Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Cenk Eren Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Cenk Eren Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Asıl adı Yüksel Venedik olan Cenk Eren kimdir? Cenk Eren 1966 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Liseden mezun olan Cenk Eren, Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda 1 yıl kadar dansçı olarak görev almıştır. Henüz sahneye çıkmaya başlamadan önce en yakın arkadaşı olan Murathan Mungan, ona Cenk Eren ismini koymuştur.

Cenk Eren, müzik hayatına Ankara’nın çeşitli gece kulüplerinde başlamıştır. Cenk Eren 1985 yılında Ankara Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’nda görev yapmaya başlamıştır. Sahne işleri ağır bastığından dolayı, radyodaki görevinden istifa ederek, gece kulübü çalışmalarına devam etmiştir.

Cenk Eren 1986 ve 1988 yılları arasında askerlik görevine İzmir Narlıdere’de başlayarak, Alanya’da tamamlamıştır. 1990 yılında Alanya’ya yerleşerek, 3 yıl boyunca burada kalmıştır. Çalışmalarına Alanya’da devam eden Cenk Eren, 1993 yılında İstanbul’a dönüş yapmıştır. 1995 yılında ise “Ve Cenk Eren” isimli albüm piyasaya çıkmıştır. Cenk Eren, bu dönemde de İstanbul gece kulüplerinde sahne almaya başlamıştır.

Cenk Eren, 2000 yılında Star televizyonunda “Yıldız Savaşları” isimli programı yapmıştır. Yıl 2002 olduğunda Nükhet Duru ile birlikte “Muhteşem İkili” isimli projeyi gerçekleştirmiştir. Bu proje, İstanbul Günay Restaurantta başlamıştır. Ardından Show televizyonunda bir program olarak devam etmişlerdir.

Cenk Eren, Türkiye’de bulunan belli başlı tüm müzikhollerinde çalışmıştır. Cenk Eren’in 7 adet albümü bulunmaktadır. 25 Ocak 2013 tarihinde İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Yusuf Akgün, Selin Boronkay gibi isimlerin arasında Cenk Eren de bulunmaktaydı. 28 Ocak 2013 tarihinde adliyeye sevk edilmiş ve serbest bırakılmışlardır.

Ancak 2013 yılında bu ünlüler hakkında uyuşturucu ticareti yapmaktan dava açılmıştır. Mahkeme 16 Mayıs 2018 tarihinde sonuçlanırken, Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Nuri Kösem ve Selin Boronkay için 4 yıl 2 ay hapis cezası vermiştir. Mahkeme Cenk Eren’e de uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 5 yıl hapis cezası vermiştir. Maddenin kokain çıkması sebebiyle cezaya arttırım uygulandı ve 7 yıl 6 aya çıkarılmıştır. Ceza için iy hal indirimi de uygulandı ve Cenk Eren’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir.

15 Mayıs 2019 tarihinde İstinaf Mahkemesi, Gizem Karaca, Çağatay Ulusoy, Orçun Benli, Cenk Eren ve Selin Boronkay’ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında 10 yıl hapis cezası vermiştir. Ancak daire cezaları ertelemiştir.

Cenk Eren’in Albümleri

 • 1995 – Ve Cenk Eren
  2000 – Gözlerin
  2003 – Kader Çıkmazı
  2004 – Nükhet Duru & Cenk Eren Muhteşem İkili
  2006 – Kiraz Mevsimi
  2009 – Dönüm Noktam
  2012 – Kasetimi al
  2014 – Az Zehir Az Da Bal
  2015 – Repertuvar – Tanju Okan Şarkıları
  2016 – Cenk Eren – Repertuvar / Ferdi Özbeğen Şarkıları
  2017 – Cenk Eren – Kiraz Mevsimi

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*