Ceza Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ceza Kimdir?
Ceza Biyografi

Ceza Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Gerçek adı Bilgin Özçalkan olan ünlü rapçi Ceza, 1977 yılında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Rap müziğe olan ilgisi onu zamanla daha da geliştirdi. Bazı yarışmalara katılarak oralarda birincilikler almaya başladı. Ceza, 1996 yılında N.C.S isimli grubu kurmuştur. 1998 yılında ise Tarık Gonmert (Dr Funchs) ile tanışarak Nefret isimli grubu kurmuştur. Yapmış oldukları Yeraltı Operasyonu isimli şarkıları rap dünyasında oldukça ilgi çekti.

Ceza, şarkı ve çalışmalarına ara vermeden devam etmiştir. 2000 yılına gelindiğinde Meclisi Ala-İstanbul isimli albümü çıkarmıştır. Hammer müzik ile anlaşmıştır. Ardından 2001 yılında çıkarmış olduğu Anahtar isimli albüm promosyon yetersizliği yaşasa da oldukça iyi bir satış yakalamıştır. Bu albüm içerisinde Nefret grubu Bektaş, Kader K, Fresh B ve Erci E isimleri ile çalışmıştır.

Tarık Gamert yani Dr Fuchs, askere gittiğinde ise Ceza çalışmalarına solo olarak devam etmiştir. 2002 yılına gelindiğinde Ceza, Digitalmix stüdyolarında kayıtları yapılmış olan Med-Cezir albümünü piyasaya çıkarmıştır.

Henüz albüm çalışmaları sürerken bir yandan da sürekli olarak konser organizasyonlarında bulunmaktaydı. Hatta ilk yurtdışı konserini de İsveç’te 2002 Mart ayı içerisinde gerçekleştirmiştir. H2000, Rockİstanbul gibi büyük organizasyonlar içerisinde de yer almıştır. Bu sayede Ceza, birçok Hip Hop dünyası ödülüne de sahip olmayı başarmıştır.

Ceza 2004 yılında Rapstar albümünü piyasaya çıkarmıştır. Ardından 2006 yılının Ağustos ayında Yerli Plaka isimli 17 şarkıdan oluşan albümü ile de büyük başarılar yakalamıştır. Bu arada Candan Erçetin albümünde yer alan Melek şarkısına ve Burcu Güneş albümündeki Sahilden şarkılarına rap vokalleri yapmıştır. Mercan Dede olarak bildiğimiz Arkın Allen’in Su isimli albümü içerisinde de yer almıştır.

Ceza 2007 yılında yapılan Almanya Münih’teki MTV Avrupa Müzik Ödülleri’inde en iyi Türk şarkıcısı ödülünü kazanarak bir ilke imza atmayı başarmıştır. Ceza, şu anda çalışmalarına Almanya’da devam etmektedir. Şimdilerde Gekko ve Killa Hakan ile birlikte çıkarmayı planladıkları 36 Kingz Kreuzberg albümünün hazırlıklarına devam etmektedirler.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*