Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın Kimdir

Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, Türk sinema oyuncusu, senarist, yapımcı ve yönetmen olarak Türk sinema tarihinde rol almıştır. Oynadığı 400’e yakın filmde dublör kullanmayan Arkın binicilik ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. 23 yaşında sinemaya başlayan, mesleği doktorluk olan Arkın, sinema sektörünün yanında televizyon izlencelerinde sunuculuk ve sağlık üzerine gazetelerde köşe yazarlığı işlerinde de bulunmuştur. Yoğun bir çalışma hayatı ortaya koyan sinemacının adı geçtiğinde “Cüneyt Arkın kaç yaşındadır?” sorusu akıllara gelmektedir. Arkın’ın doğum tarihi 8 Eylül 1937’dir.

“Cüneyt Arkın kimdir?” sorusuna cevap niteliği taşıyan sinema hayatına ilk kez 1963’te rol aldığı Kaderin Mahkumları adlı film ile atılmıştır. 2 yıl içerisinde 30’dan fazla film çeviren Arkın 1964 yılında rol aldığı Gurbet Kuşları adlı filmdeki dövüş sahnesiyle kırılma noktası yaşamış ve aynı sene içerisinde ilk eşi Dr. Güler Mocan ile evlenmiştir. Arkın’ın bu evlilikten bir kızı dünyaya gelmiş fakat bu birliktelik fazla uzun sürmemiştir. 1968’de Mocan’dan boşanan Arkın 1 yıl sonra Betül Cüreklibatur ile evlenmiştir. 2. evliliğinden 2 erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

Gerçekleştirdiği oyunculuk çalışmaları ile pek çok ödül alan Arkın belirli bir dönem siyasi atılımlarda bulunmuş, Türk milliyetçisi olarak kimlik kazanmıştır.

Belirli bir dönem alkol tedavisi gören Arkın alkol, uyuşturucu maddeler ve gençlerin sorunları üzerine pek çok konferans vermiş, bu konferanslar karşılığında da teşekkür ve onur ödülleri almıştır.

Cüneyt Arkın ve Sinema Hayatı

Sinemaya 23 yaşında başlayan Cüneyt Arkın Türk sinema tarihinde 400’e yakın sinema filminde rol almış, duygusal- romantik jön karakterlerine hayat vermiş, aksiyon, macera filmlerinde rol almıştır. Dövüş sahneleri ile kırılma noktaları yaşayan Arkın, binicilik ve karate alanlarında uzman sporcu unvanına sahip olmuştur. Arkın filmlerinde dublör kullanmamış, İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay kadar akrobasi eğitimi almıştır. Sirkte edindiği becerileri sinemaya katmıştır.

Türk sinema tarihinde yeni türlerde ve kült filmlerde yer alan Arkın’ın adı geçtiğinde “Cüneyt Arkın nerelidir?” sorusu akıllara gelmektedir. Alpu’ya bağlı Karaçay köyünde dünyaya gelen Cüneyt Arkın Eskişehirlidir. Yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini de Eskişehir’de yedek subay iken çekmiştir.

İlk kez 1963’te rol aldığı Kaderin Mahkumları adlı film ile sinemaya atılan Arkın 2 sene içerisinde 30 film çevirmeyi başarmıştır. 1964 yılında rol aldığı Gurbet Kuşları filmindeki dövüş sahnesi ile kariyerinde kırılma noktası yaşayan Arkın Türk sinema tarihinde pek çok aksiyon ve macera filminde rol almış ve ödüllendirilmiştir.

Cüneyt Arkın ve Özel Hayatı

Cüneyt Arkın 8 Eylül 1937 tarihinde gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır 8 Eylül 1937 Eskişehir’in Alpu’ya bağlı Karaçay köyünde dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde, üniversitesi öğrenimi de İstanbul Tıp Fakültesinde gerçekleştirmiş. Asıl mesleği doktorluk olan Arkın, memleketi Eskişehir’de yedek subay olarak görev yaparken Halit Refiğ’in dikkatini çekmiştir.

1964 yılında rol aldığı film ile kariyerinde büyük bir atılım gerçekleştiren Arkın aynı yıl kendi gibi doktor olan eşi Güler Mocan ile evlenmiştir. Bu evlilikten kızları Filiz dünyaya gelmiştir. Bu evlilik uzun sürmemiş 1968’de boşanma ile sonuçlanmıştır. Arkın bu boşanmadan 1 yıl sonra 2. eşi Betül Cüreklibatur ile evlenmiştir. Bu evlilik sonucunda da Kaan ve Murat adında iki erkek evlada sahip olmuştur.

Türk milliyetçisi olarak kimlik kazanan Arkın siyasi atılımlar de gerçekleştirmiştir. Hayatının bir bölümünde alkol tedavisi gören Arkın; alkol, uyuşturucu ve gençlik sorunları üzerine konferanslar vermiş ve pek çok teşekkür, onur ödülü kazanmıştır.

Türk sinemasının en ünlü jönlerinden birisi olan Cüneyt Arkın, 28 Haziran 2022 Salı günü kalbi durması sonucunda 85 yaşında yaşamını yitirmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*