Danillo Zanna Kimdir?

Danillo Zanna Kimdir?

Danillo Zanna Kimdir?

15 Nisan 1982 tarihinde İtalya’nın Toskano bölgesindeki Prato şehrinde dünyaya gelmiştir. Aile geleneği olan aşçılık Danilo Zanna’ya da geçmiş, mesleğine adım attıktan kısa bir süre sonra, birlikte çalıştığı usta şeflerden de öğrendikleriyle İtalyan mutfağına hakim olmuştur. Üç kardeşin en küçüğü Zanna, Gastronomi eğitiminden önce ailesinin restoranında çalışmıştır.

Ünlü İtalyan aşçı, Türk kültürü ve yemekleri ile ilgileniyor olması nedeniyle Türkiye’ye gelmiş, burada aşık olup Tuğçe Demirbilek ile evlenmiş, kariyerine Türkiye’de devam etmeye karar vermiştir. İlk olarak kendisine Mecidiyeköy’de bir pizza restoranı açmıştır. Bugün zincir haline gelin The Pizza Co’nun sahibidir. Ardından televizyon programlarında ustalıklarını sergilemeye başlamıştır. Sempatik aşçı kısa sürede izleyenlerden tam not almış ve ekranların aranan yüzü olmuştur.

Danillo Şef Televizyon Kariyeri

Televizyon kariyeri Kanal Türk’te şef olarak başlamış, ardından ATV ekranlarında yayınlanan Zahide Yetiş’in “Zahide İle Hayata Yetiş” programına şef olarak geçişiyle devam etmiştir. Türkçeye yeterince hakim olmasının ardından, 2014 yılının Ekim ayından itibaren, Planet Mutfak kanalında kendi programı olan “İtalyan İşi” isimli programda karşımıza çıkmıştır.

Danilo Şef’e ün kazandıran ve tüm Türkiye tarafından bilinmesini sağlayan program ise, yine 2015 yılında ATV ekranlarındaki, Burcu Esmersoy, Ömür Varol ve Sinan Çalışkanoğlu’ nun sunduğu “Elin Oğlu” isimli talk show programı ile olmuştur. Türkçeyi kendine has aksanıyla konuşması hayranlarının en sevdiği yönü olan Zanna NTV ekranlarında, kendi hazırladığı “Lezzetin Şarkısı” programını sunmuştur.

Uluslararası işbirlikleri içinde de gördüğümüz usta şef, 2016 yılında NTV ekranlarında, “Avrupa’dan Anadolu’ya Lezzetler” programında Hollanda’lı aşçı, haber muhabiri ve fotoğrafçı kimliklerine sahip Wilco van Herpen ile birlikte Türkiye’nin farklı illerini gezerek, Türk kültürünü izleyenlere göstermiştir. Aynı yıl Gupse Özay, Buğra Gülsoy ve Eda Ece’nin başrollerini paylaştığı “Görümce” filminde de karşımıza çıkmıştır.

TV programlarının yanı sıra, Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki, İstanbul Culinary Enstitute’de, kendi kültürüne ait, İtalyan yemekleri üzerine workshop hazırlıyor olup, aynı üniversitede danışmanlık vermektedir.

2012 yılında nikah masasına oturduğu Tuğçe Demirbilek’ten Zeno Tibet isimli çocuğu olmuştur. MasterChef Türkiye programının jürilerinden olan Hazer Amani’nin ayrılmasının ardından, 2019 sezonunda Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu ile birlikte jüri üyeliği yapmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*