Doğu Perinçek Kimdir?

Doğu Perinçek Kimdir

Siyasette sıklıkla adı duyulan Doğu Perinçek kimdir? Doğu Perinçek, 17 Haziran 1942 yılında Gaziantep’te doğmuştur. Annesi Lebibe Perinçek, babası ise Sadık Perinçek’tir. Sadık Perinçek o dönemlerde yedek subay olarak görev yapıyordu. Doğu Perinçek, baba mesleğinden dolayı ilk çocukluk yıllarını farklı şehirlerde geçirdi. Gaziantep, Antakya ve Diyarbakır bu şehirlerdir. Beş yaşına kadar farklı şehirlerde büyüyen Doğu Perinçek, beş yaşından sonra Ankara’ya geldi ve burada büyüdü. Eğitim hayatına Ankara’da başlayan Doğu Perinçek’in gittiği okullar ise şu şekilde;

  • Ankara Sarar İlkokulu
  • Atatürk Lisesi
  • Bahçelievler Deneme Lisesi

Gaziantepli olan Doğu Perinçek, üniversite yıllarında Almanya’ya gitmiş ve orada hem çalışmış hem de dil öğrenmiştir. Kendini farklı alanlarda geliştirmeye özen gösteren Doğu Perinçek 1962 yılında ve 1963 yılında toplam 10 ay boyunca Almanya’da kalmıştır. Perinçek, 1964 yılında Ankara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Üniversiteden sonra Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri (Kamu Hukuku) kürsüsüne asistan olarak girmiştir. 4 yıl aradan sonra 1968 yılında Hukuk Doktoru olmuştur.

Doğu Perinçek ve Hayatı

Doğu Perinçek’in kaleme aldığı Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi, doktora tezi konusu ve ilk kitabıdır. Bilimsel Sosyalizmi 1964 yılında dünya görüşü olarak benimsemiştir. Dönüşüm dergisinin Yazılım Kurulu Üyesi ve başyazarı olarak 1967 yılında çalışmaya başladı. Almanya’da da yaşamını sürdüren Perinçek, Türk Toplumcular Ocağı kurucusu ve aynı zamanda topluluğun ilk genel başkanı olmuştur.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi, Bilim Kurulu Üyesi, Güvenlik Komitesi Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Türkiye İşçi Partisi içindeki Devrimci Muhalefet hareketine önderlik yapmış isimlerden biridir. Doğu Perinçek birçok siyasi çalışma yürütmüştür. 1968 yılının Mart ayında Fikir Kulüpleri Federasyonu’na genel başkanlık yapmıştır. Perinçek, 1968 yılının Kasım ayında arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurmuştur. Aynı zamanda dergiyi yayınlamış ve derginin takibini yapmıştır. Bir yılın ardından İşçi – Köylü gazetesini kurarak gazeteye başyazar oldu. 12 Mart 1971 yılında yapılan askeri darbeden sonra yargılandı. Yargılandıktan 20 yıl hapis cezasına hükmedildi.

1974 yılında ise genel af sayesinde serbest bırakıldı. 28 Ocak 1978 yılında Aydınlık davasının aklanması sonrasında Türkiye İşçi Köylü Partisi’ni kurdu ve bu partiye önderlik ederek partinin ilk genel başkanı oldu. 20 Mart 1978 yılında Günlük Aydınlık gazetesi çıkarıldı. Perinçek, bu gazetenin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti. Aynı zamanda gazeteye başyazarlık yaptı. Perinçek, 12 Eylül 1980 darbesinden dolayı tekrar tutuklandı. Fakat 1985 yılının mart ayında serbest bırakıldı. Haftalık 2000’e Doğru dergisinin yayınlanması için 1987 yılının Ocak ayında çalışmalar düzenledi.

Doğu Perinçek’in Siyasi Geçmişi

Doğu Perinçek kaç yaşında ve siyasi hayatında neler yaşadı? 1942 doğumlu olan Perinçek, hayatı boyunca birçok dergi ve gazeteye öncülük yapmış ve pek çok siyasi çalışmada yer almıştır. Hukukçu, siyasetçi, yazar olarak görev yapan Perinçek aynı zamanda genel yayın yönetmeni ve başyazar olarak da görev almıştır.

10 Nisan 1990 yılında Sansür Sürgün Kararnamesi çıkarıldı ve Perinçek hakkında tutuklama kararı alındı. Bu kararın ardından üç ay boyunca Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu kalmıştır.  Bir süre sonra tutukluluk kararı kaldırıldı. 1992 yılının temmuz ayında İşçi Partisi genel başkanı seçildi. Perinçek daha önce TRT’de yaptığı bir konuşma nedeniyle terörle mücadele adı altında yargılandı. 14 ay hapis cezası alan Perinçek, 8 Ağustos 1999 yılına kadar hapiste kaldı. 10 ay 10 günlük ceza süreci Haymana Cezaevi’nde geçti. Perinçek, suçlarını erteleyen yasa sayesinde yeniden siyasi haklarına kavuştu ve 1999 yılının 19 Ekimi İşçi Partisi’ne yeniden genel başkan seçildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*