Ekranların Bilindik Yüzü: Mehmet Ali Alabora

Ekranların Bilindik Yüzü Mehmet Ali Alabora

Oyuncu bir anne ve babanın oğulları olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Alabora, 12 Kasım 1977 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Birçok kişinin aklında yer alan ‘‘Mehmet Ali Alabora kimdir?’’ sorusunun cevap olarak; ekranların tanınan yüzü usta bir oyuncu olduğu verilebilir. Aslen Selanikli olan göçmen bir aileden gelmekte olan Mehmet Ali Alabora, ilk olarak lise yıllarında çeşitli tiyatro oyunlarında bazı roller aldı.

Lise yıllarında henüz daha bir öğrenciyken yarı profesyonel tiyatrolarda sahne alan usta oyuncu, buradaki ekiple birkaç temsil oynadı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitiren Alabora, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde de yüksek lisansını tamamladı.

Profesyonel anlamda ilk tiyatro deneyimini Tiyatro İstanbul sahnesinde sergilemeyi başaran usta oyuncu, 1995 ila 1997 yılları arasında da ATV bünyesinde muhabir olarak çalıştı. İlk olarak Kara Melek adlı dizide yer alan oyuncu, burada sanat dünyası içerisinde ufak çapta ilk kez adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu süreç boyunca asıl olarak ünlendiği ve ülke çapında tanındığı Yılan Hikayesi dizisinde rol alan Mehmet Ali Alabora, günümüzde hala Türk izleyicisinin zihnine kazınmış olan ‘‘Memoli’’ karakterini başarıyla oynadı. 1999 yılında ilk sinema filminde oynayan usta aktör, bir müddet Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Sinema Sektöründe Usta İsim

‘‘Mehmet Ali Alabora nerelidir?’’ denildiği zaman Selanik kökenli olan ve uzun yıllar boyunca İstanbul’da yaşamış olan Mehmet Ali Alabora, sinema sektöründe oldukça usta bir isim olmasıyla dikkat çekmektedir. ‘‘Mehmet Ali Alabora kaç yaşındadır?’’ sorusuna cevap olarak 12 Kasım 1977 doğumlu olduğu bilinen ve uzun yıllardır sinema aktörlüğü görevini yürüten usta isim, birçok farklı yapım içerisinde başarıyla yer almıştır. Bu süreç içerisinde; Mehmet Ali Erbil, Cengiz Küçükayvaz, Halit Akçatepe, Peker Açıkalın ve Şafak Sezer gibi usta isimlerle çeşitli yapım ve projelere imza atan oyuncu, Maskeli Beşler serisiyle de komedi alanında büyük çapta başarılar elde etmiştir. Bir dönem Oyuncu Sendikası Başkanlığı görevini gerçekleştirmiş olan oyuncunun, birkaç farklı yönetmenlik denemesi de bulunmaktadır.

Özellikle bir döneme ışık tutan efsanevi Hababam Sınıfı filminin yeniden uyarlanmasında Matkap Emre karakterine hayat veren Alabora, oldukça farklı ve spesifik karakterlere hayat vermesi ile Türk izleyicisinin gönlünde yer etmeyi başarmıştır. Birçok farklı tiyatro sahnesinde ve sinema filminde rol alan Mehmet Ali Alabora, günümüzde sanat dünyasında çok fazla aktif bir görüntü çizmemektedir. Oldukça uzun bir süredir yeni bir yapımla ortaya çıkmayan usta oyuncunun bu suskunluğu ne zaman sona erdireceği ve kariyeri hakkındaki gelecek yeni kararları oldukça merak edilmektedir.

Ustaların İzinde Geçen Uzun Aktörlük Hayatı

Çok uzun yıllardır Türk sinema sektöründe varlık gösteren ve oldukça büyük başarılar elde etmeyi başarmış olan Mehmet Ali Alabora, hala genel sinema izleyicisinin hafızasına kazınmış olan birçok farklı filmiyle tanınmaktadır. Yakın tarihte ülke gündeminde ve siyasi arenada da sık sık gündeme gelen Mehmet Ali Alabora, oldukça çalkantılı bir aktörlük dönemi geçirmiştir. Özellikle Gezi Parkı süreci boyunca çeşitli eleştiri ve dedikoduların odağında olan usta aktörün bir dönem hakkında tutuklama kararı dahi çıkarılmıştır.

Günümüzde çok uzun süredir herhangi bir yapımda rol almayan usta aktör, birçok farklı karakteri ile halen Türk izleyicisinin hafızasındaki yerini korumaktadır. Ayrıca Mehmet Ali Alabora, 19 Kasım 2009 tarihinde diğer bir sinema oyuncusu olan Pınar Öğün ile dünya evine girmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*