Ekrem İmamoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ekrem İmamoğlu Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne CHP tarafından başkan adayı olarak gösterilmesinin ardından gözler Ekrem İmamoğlu’na çevrildi. Büyükşehir için başkan adaylığı ilan edildiği sırada İstanbul’da bir ilçe belediyesinde başkanlık görevini yürüten ve siyasi kariyerinin yanı sıra aile hayatı ile de merak konusu olan Ekrem İmamoğlu kimdir? Eğitim hayatı ve siyasetle ilgili olarak neler yapmıştır?19


Ekrem İmamoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İstanbul farklı şehirlerden gelen milyonlarca insana ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olduğundan, seçimlere ilgisi olan ve 2019 yerel seçimlerinde İstanbul için nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını merak edenlerin aklına takılan hususlardan biri “Ekrem İmamoğlu nerelidir?” sorusu oluyor. Başkan adaylarının deneyiminin de seçim çalışmaları sırasında sık sık gündeme gelmesi dolayısıyla akıllara takılan bir başka soru ise şu: Trabzonlu olan ancak uzun süredir yaşam alanı olarak İstanbul’u tercih etmiş olan Ekrem İmamoğlu kaç yaşındadır ve ne kadar zamandır aktif siyasetin içerisinde yer almaktadır? Ekrem İmamoğlu’nun doğduğu yer, eğitim aldığı okullar, evliliği ve çocukları ile ilgili detaylar ile siyasi hayatındaki gelişmeler hakkındaki tüm detayları bu biyografide bulabilirsiniz.


Ekrem İmamoğlu’nun Hayatı

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Cevizli Köyü’nde 1970 yılında dünyaya gelen ve kendisinden küçük bir kız kardeşe sahip olan Ekrem İmamoğlu, tütün üretimi yapan ve inek besleyen bir aile ortamında yetişti. Liseyi doğduğu topraklarda Trabzon Lisesi’nde tamamladı. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitiren İmamoğlu’nun eğitim hayatındaki bir sonraki durak aynı üniversitenin İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalı oldu. Bu bölümde yüksek lisansını tamamladıktan sonra ise inşaat ve taahhüt işleriyle ilgilenen ve bir süre yönetim kurulu başkanlığını da yapacağı aile şirketinde 1990’larda çalışma hayatına atıldı.

Evli olan İmamoğlu’nun biri kız ikisi erkek olmak üzere 3 çocuğu bulunuyor. Eşi Dilek İmamoğlu da Beylikdüzü halkının sorunlarını gözlemlemek adına yaptığı çalışmalar ve sosyal yardım faaliyetleri ile tanınıyor. Eğitim hayatı sırasında sporla yakından ilgili olan ve amatör olarak futbol oynayan Ekrem İmamoğlu, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Trabzonspor Futbol Kulübü ile Beylikdüzüspor Kulübü gibi çeşitli spor kulüplerinde yöneticilik görevi üstlendi. Birçok sivil toplum kuruluşunda üyeliği bulunan ve yaşadığı yerin sosyal ve kültürel hayatını etkileyecek roller üstlenen Ekrem İmamoğlu’nun üye olduğu kuruluşlar arasında Kızılay, Beylikdüzü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Beylikdüzü Atatürkçü Düşünce Derneği yer almaktadır.


Ekrem İmamoğlu’nun Siyasi Kariyeri

MHP ve ANAP kökenli bir babanın oğlu, İstiklal gazisi bir dedenin torunu olan Ekrem İmamoğlu siyasi hayatı ilk olarak ANAP’ta tanıdı. Babası tarım ve inşaat toptancılığı işlerinin yanı sıra siyasetle de ilgilenmekteydi. Muhafazakâr/sağ kökenden gelen ve üniversite sıralarında sosyal demokrat değerleri benimsediğini ifade eden İmamoğlu aktif siyaset yürüteceği parti olarak CHP’yi seçti. 2008 yılında üye olduğu CHP’nin Beylikdüzü ilçe başkanlığını 2009 yılında yürütmeye başlayan Ekrem İmamoğlu, aynı yıl yapılan yerel seçimlerde Beylikdüzü için belediye başkanlığına aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti.

1991’den beri yaşamakta olduğu Beylikdüzü’ne belediye başkanı olması ise aday gösterilmediği seçimden beş yıl sonrasıydı. Ekrem İmamoğlu 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde aynı ilçede yüzde 50,83 oy alarak belediye başkanı seçildi. Siyasi kariyerinde kendisini bir adım daha ileriye taşıma kararı ise CHP tarafından 18 Aralık 2018’de verildi. Alınan kararla Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak gösterildi. Yapılan seçimin ardından seçim 23 Haziran’a ertelendi. 23 Haziran günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekem İmamoğlu 800.000 oy farkı ile görevine başlamıştır.


 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*