Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Emin Çapa Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Yıllardır Türk televizyonlarında ekonomi programları ile tanınan Emin Çapa kimdir ve meslek hikayesi nasıldır? Ünlü sunucu Emin Çapa kaç yaşındadır ve aslen nerelidir veya bugüne kadar hangi kanallarda ve hangi programlarda görev almıştır gibi aradığınız tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Uzun yıllardır CNN Türk kanalında ekonomi müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Emin Çapa, gerçekleştirdiği ekonomi programları ve sunumları ile birlikte çok ilgi ile takip edilen bir kişi olmuştur. Emin Çapa, 1967 yılında İzmit’te doğmuş olması ile birlikte yoğun ve uzun bir eğitim hayatını tamamladıktan sonra mesleğe adım atmıştır.

Başarılı ve meşakkatli bir çocukluk geçiren Emin Çapa nerelidir sorusu konusunda bir İzmitli olarak doğduğu memlekette büyümüş ve taşrada geçen çocukluk hayatından sonra önce İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünden mezun olmuştur. Yine daha 17 yaşındayken İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilik yaptığı dönemlerde Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalışmış ve ekonomi ile ilgili birçok konu üzerinde çalışmalar yapmıştır. Eğitimi sonrasında lisansüstü eğitimine devam eden Çapa, Avrupa Birliği üzerine doktora eğitimi tamamlamış ve ekonomi üzerinde uzmanlık elde etmiştir.

Meslek hayatına 1989 yılında Tempo dergisi muhabiri olarak başlayan Emin Çapa, Türkiye’nin ilk özel radyolarından olan Genç Radyo kurucuları arasında bulunmuştur. Birçok farklı görevde bulunan Çapa; Gemi Mühendisleri Odası’nda müdürlük, radyoculuk, TİSK personelliği ve gazetecilik gibi görevleri ile birlikte bilinmektedir.


Emin Çapa’nın Televizyon Hayatı

Birçok farklı kurumda farklı görevlerde yer aldıktan sonra Sabah gazetesinde ekonomi muhabirliği, köşe yazarlığı, TÜSİAD Başkan danışmanlığı gibi görevler sonrasında 1999 yılının Kasım ayında CNN Türk kanalında programcı olarak çalışmaya başlamıştır. Editör olarak da görev aldığı bu kanalda ekonomi istihbarat şefi, ekonomi haber müdürü ve ekonomi müdürlüğü gibi farklı kademelerde görev almış ve kariyerini yükseltmiştir.

Bir dönemler Kanal D sabah haberlerinin sunuculuğun da gerçekleştiren Emin Çapa, daha sonraki dönemde CNN Türk kanalında Dünyanın 1001 Hali isimli bir program ile ekran karşısına geçmiş ve bu programının ilgi ile takip edilmesi sonrasında uzun soluklu bir yayın yapmıştır. Geçtiğimiz dönemlerde Doğan yayın grubundan Demirören yayın grubuna geçmiş olan Kanal D ve CNN Türk televizyon kanallarının ardından Emin Çapa görevinden ayrılarak her 2 kanaldaki görevinden de uzaklaştırılmıştır.

Bu durum sonrasında ekonomi uzmanı olarak çalışmalarına devam etse de Emin Çapa yine Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili durumda bulunan Halk TV kanalında farklı program yayınları ile mesleğine devam etmiştir. Ülkede ekonomi hakkında yaptığı önemli açıklamalar ve tahlilleri ile sürekli bir şekilde takip edilen Emin Çapa, bir ayrıntı olarak astronomi ile ilgili yayınları yakından takip eden ve astrofizik ya da astroloji gibi konularda da çok yüksek bilgi sahibi olan bir kişi olarak bilinmektedir.


Emin Çapa’nın Özel Hayatı

Ekonomi ve televizyonculuk konularında uzmanlığı ile tanınmış olan Emin Çapa, aynı zamanda turizm, ülke değerlerinin korunması, medyanın düzenli ve ahlaklı bir yapıya kavuşması gibi birçok konuda çalışmalarıyla da bilinmektedir. Amatör olarak bahçıvanlık ve astronomi ile ilgilenen Çapa, aynı zamanda Dünya Astronomlar Birliği üyesi olarak bu konuda daha aktif bir durumda bulunmaktadır.

Taşralı bir ailenin çocuğu olarak bu noktalara kadar yükselen Çapa, evli olmakla birlikte Strazburg Üniversitesi’nde hukuk ve AB üzerine eğitim alan bir erkek çocuğuna sahiptir. Özellikle yayınlanan programları sırasında yaptığı kitap paylaşımları ilgi çektiği konular doğa ve turizm ile ilgili üzerinde durduğu önemli noktalar gibi birçok farklı ayrıntı ile birlikte Emin Çapa, Türk televizyonlarının en çok takip edilen isimlerinden birisidir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*