Emine Erdoğan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Emine Erdoğan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Emine Erdoğan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi olan Emine Erdoğan kimdir? Biyografi ve Hayatı. Emine Erdoğan, 16 Şubat 1955 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya gelmiştir. 5 kardeşin en küçüğü olan Emine Erdoğan aslen Siirtli ve Arap kökenlidir. Annesi Hayriye Gülbaran, babası ise Cemal Gülbaran’dır. Emine Erdoğan’ın çocukluğu Üsküdar ve Fatih’te geçmiştir.

4 erkek kardeşten sonra tek kız olarak dünyaya gelen Emine Erdoğan, 1966 yılında Zeynep Kamil İlkokulu’ndan mezun olmuştur. Ardından Mithatpaşa Kız Lisesi’nde ortaokul öğrenimini tamamlamıştır. Mithatpaşa Akşam Sanat Okulu’ndan kendi isteği ile ayrılmıştır.

Emine Erdoğan 15 yaşında iken abisi Hüseyin’in evde oturacaksan kapanma zamanın geldi demesiyle çok düşünmüş ve annesi Hayriye Hanım’ın öğrettiği şekilde kapanmıştır. Bir yazar olan Şule Yüksel Şenler ile tanışmış ve bu tanışma adeta bir dönüm noktası olmuştur. Şule Hanım’ın kurmuş olduğu “İdealist Kadınlar Derneği’nde” aktif olarak görev yapmıştır. Burada yapılan bir konferans sırasında Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmıştır.

Emine Erdoğan Projeleri

Emine Hanım, Recep Tayyip Erdoğan ile 4 Temmuz 1978 tarihinde evlenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptığı sıralarda, Emine Erdoğan da kadın kolları kurucu yönetim kurulu üyesi olarak vazife almıştır. Bu hareket ile kadınların siyasete girişinde büyük rol oynamıştır. Özellikle o dönem Refah Partisi’nin başarısında, kadın hareketleri oldukça başarılı olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildikten sonra Emine Hanım da farklı sosyal sorumluluk projelerinde görev almıştır. Ak Parti belediyelerinde, zengin ve yoksulların buluşmuş olduğu iftar sofraları girişimlerini başlatmıştır. Bu alanda bir yardım koridorunun oluşmasında etkili olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan, 2003 yılında Siirt’ten milletvekili seçilmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer, onay verdikten sonra 15 Mart tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başbakan olmuştur. Emine Erdoğan da first lady olmuştur. Emine Erdoğan, 2005 yılında Toplumsal Gelişim Merkezi’nin kuruluşunda öncü olmuştur. Kadın ve çocukların eğitim faaliyetlerine destekte bulunmuştur.

Emine Erdoğan’ın hayatını yazan ve bir gazeteci olan Ayla Özcan “İktidara Taşıyan Kadın” isminde bir kitap haline getirilmiştir. Emine Erdoğan 23 yaşında Recep Tayyip Erdoğan ile evlenmiştir. Bu evlilikten Burak Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Erdoğan ve Necmettin Bilal Erdoğan olmak üzere 4 çocukları bulunmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*