Engin Altay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Engin Altay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Türk siyasetçisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olan Engin Altay nerelidir? Sorusunun cevabı, Sinopludur.15 Aralık 1963’de Sinop ilinin Erfelek ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Nazile, babasının adı Kazımdır. İlk ve orta öğretim eğitimini Erfelek ilçesinde tamamlamıştır. Daha sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Denizli Eğitim Yüksek Okulu’nu başarıyla bitirerek, mezun olmuştur. Güvenlik soruşturması nedeniyle dört yıl göreve başlayamamış daha sonra ise yargının kararı ile öğretmen olmuştur. Sivas ve Sinop illerinde öğretmenlik görevini yerine getirmiş ayrıca iki yıl eğitim yöneticiliği de yapmıştır.


Engin Altay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Orta derecede İngilizce bilen Engin Altay Sivas’ın Erfelek ilçesinde Belediye Başkan Yardımcılığı görevine de gelmiştir. 2002 Türkiye genel seçimlerinin öncesinde Cumhuriyet Halk Partisinden, ön seçimlerine katılabilmek için öğretmenlik mesleğinden istifa etmiş ve ilk defa CHP Sinop milletvekili olarak meclise girebilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi insan haklarını inceleme Komisyonu Üyeliği ve Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulunmuştur.

TBMM Türkiye-Moğolistan Parlamentolar arası dostluk kurarak bu grup başkanlığını dört yıl boyunca devam ettirmiştir. CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulunun üyesi olarak uzun süre görev yaptı. 2010–2012 yılları arasında ise CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 26 Haziran 2013 tarihinde ise CHP ‘de Grup Başkanvekilliği görevine seçilmiştir. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde CHP’den 3.bölge İstanbul milletvekili adayı seçilmiştir. Engin Altay kaç yaşındadır?  55 yaşında olan, Engin Altay evli ve bir çocuk babasıdır.

Engin Altay Siyasi Yaşamı

Engin Altay Kimdir? Yargı kararıyla öğretmen olan Engin Altay, Sivas ve Sinop’un çeşitli illerinde öğretmenlik yapmıştır. İki yılda eğitim yönetici ardından belediye başkan yardımcısı olarak Erfelek ilçesinde bir yıl görev yapmıştır. 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisine girebilmek için mesleğinden istifa ederek aday olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili olarak meclise girmiştir. İnsan Hakları İnceleme Komisyon Üyeliği ve Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Dört yıl Türkiye – Moğolistan arasında dostluk grup başkanlığını dört yıl sürdürmüştür. CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 2010- 2012 yıllarında CHP Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 26 Haziran 2013 yılında ise CHP Grup Başkanvekilliği görevine getirilmiştir. Halen CHP Parti Meclisi üyesidir.

Engin Altay İmzasının Bulunduğu Kanun Teklifleri

Son derece aktif bir siyaset yürüten Engin Altay’ın imzasının olduğu kanun tekliflerinden birkaçı şunlardır;

 • Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi,
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,
 • Katma Değer Vergisi Kanunu ile Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi,
 • Bilgi Edinme Hakkı Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi,
 • 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 67. Maddesinin 3. Fıkrasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi,
 • Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi,
 • Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,
 • Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi,
 • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,
 • Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,
 • Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,
 • Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*