Ercan Bostancıoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ercan Bostancıoğlu Kimdir?

Ercan Bostancıoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ercan Bostancıoğlu kimdir? Çok ünlü bir oyuncu ve komedyendir. Ercan Bostancıoğlu nerelidir? Usta oyuncu ve komedyen Ercan Bostancıoğlu Çanakkalelidir. Oyuncu ve komedyen Ercan Bostancıoğlu kaç yaşındadır? Ercan Bostancıoğlu 8 Ağustos 1936 yılında dünyaya gelmiştir. Ercan Bostancıoğlu babasının görevi sebebiyle dört aylıkken ailesi ile birlikte Bursa’nın Mudanya ilçesine taşındılar. Ünlü komedyen daha beş yaşlarındayken ileriki hayatını şekillendirmiş ve Karagöz oynatmaya başlamış. İlkokul 5. Sınıftayken ailesi yine taşınmak zorunda kalmış ve ilkokul ile ortaokulu Lapseki Çardak’ta bitirmiş.

Ercan Bostancıoğlu lise öğrenimini ikinci sınıfa kadar Çanakkale Lisesi’nde devam ettirmiş fakat devamında tekrar taşınmak zorunda kalmışlar. 1952 yılında İstanbul’a taşınarak liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra ise Gazetecilik Enstitüsünde okuyarak eğitim hayatını başarıyla neticelendirmiştir. Son derece başarılı olan eğitim hayatını artık kariyeri ile taçlandırmaya başlayacaktır.

Ercan Bostancıoğlu’nun Kariyeri

İşte zamanı geldi ve 1955 yılında hiç beklemediği bir anda İsmail Dümbüllü sayesinde kendisini sahnede buldu. Kendisine Kabataş’ta sınıf arkadaşları Ateşböcekleri ismini takmıştır. Ercan Bostancıoğlu 1970’li ve 1980’li senelerde Trt’de sinema filmleriyle, şov programlarıyla, daha sonra ise 1990’lı senelerde tv kanallarının sayısının artması ile tv dizileri içerisinde yer alarak izleyici karşısına çıkmıştır. Başarılı ve profesyonel oyunculuğu sayesinde izleyicilerin gönlüne taht kurmuştur. Kariyerinde hiç durmadan ilerlemiş ve başarılarının ardı arkası kesilmemiştir. Genç yaşta pek çok tv programında ve sahnelerde yer alarak izleyici önüne geçen Ercan Bostancıoğlu kariyeri için daima çabalamış ve emek vererek istediği noktalara beklemediği anda ulaşmıştır.

Ünlü oyuncunun arkasında çok değerli isimler yer almış ve onu desteklemişlerdir. Bu sayede hiçbir çalışmadan korkmayan oyuncu kendisini geliştirerek attığı adımlara devam etmiştir. Ercan Bostancıoğlu 1970’li ve 1980’li senelerde ‘’Ateş Böcekleri’’ kadrosuyla yani Yalçın Otağıyla Zeki Müren, Behiye Aksoy, Bülent Ersoy, Neşe Karaböcek, Emen Sayın, Gülden Karaböcek gibi değerli assolistlerin kadrosunda yer alarak gazinolarda komedyenlik yapmıştır. Usta komedyenin çalışmış olduğu isimlerden de anlaşılacağı üzere başarısı zirveye ulaşmış ve insanlar tarafından yoğun ilgi görmüştür. Attığı her adım ses getirmiş ve daima başarılarıyla anılmış olan usta oyuncu ve komedyen hayatının en güzel dönemlerini bu yıllarda yaşamıştır.

Emeklerinin karşılığını alarak çıktığı sahnelerde başarısını her geçen gün arttırarak çıktığı yolda ilerlemiştir. Usta komedyen gazinoların en parlak yani altın çağına damgasını vurmuş ve işini layıkıyla yerine getirmiştir. ‘’Ateşböcekleri’’ dönemin en popüler komedi ikilisi haline gelmiştir. Sadece bununla kalmadılar, Aziz Nesin, Kayhan Taşkıran, Süavi Sualp, Kandemir Konduk, Ahmet Üstel ve karikatüristken de Cem Yılmaz ile sayısız yazarla çalışmalarını sürdürdüler. Oynamış oldukları skeçleri de bu isimlere yazdırdılar. Başarı öyküsü dur durak bilmeden devam eden ünlü komedyen ve oyuncu Ercan Bostancıoğlu hak ettiği yerlere geldi ve kariyerini dolu dolu yaşadı.

Kariyer hayatında yön değiştirdi ve 1986 yılından günümüze kadar ise gazetelere bulmaca hazırladı. İşte yine emeğinin karşılığını hakkı ile alarak 1990 senesinde Türkiye Bulmaca Şampiyonu oldu. Yaşlanmış olmasına rağmen hala işini layıkıyla yerine getiriyor ve çeşitli gazetelerde bulmaca hazırlıyor. ‘’Ateşböcekleri’’ olarak Yalçın Otağı ile beraber 1954 yılı ile 1980 yılları arasında 26 senelik bir dilimde izleyicileri gülmekten kırdı geçirdiler. Ercan Bostancıoğlu 1965 yılında evlenmiş fakat eşi Serap Bostancıoğlu 2005 yılında lösemi hastalığından dolayı vefat etmiştir. Ünlü oyuncunun Neslihan isimli bir kızı vardır. Hayatını dolu dolu geçiren hatta hala da geçirmekte olan usta komedyen başarıları ile anılmaya devam edecektir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*