Erkan Kolçak Kimdir?

Erkan Kolçak Kimdir

Türk sinema ve dizi dünyasının son dönem çıkış yakalayan isimlerinden biri de Erkan Kolçak’tır. Kolçak, çektiği kısa filmler ile ulusal ve uluslararası arenada ödül almıştır. Bununla birlikte TRT 1’de yayınlanan Sakarya Fırat dizisindeki Er Mahmut Karakum rolü ile izleyenlerin takdirini kazanmış ve Çukur dizisindeki Vartolu Saadettin rolü ile daha geniş bir hayran kitlesine ulaşmış ve tanınmıştır. Dolayısıyla ünlü oyuncu Erkan Kolçak kimdir? ve Erkan Kolçak nerelidir? Soruları sevenlerinin merak ettiği ve cevap aradığı konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda onun hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Erkan Kolçak; oyuncu, yönetmen ve yazardır. 16 Ocak 1983 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Dolayısıyla Bursalıdır ve oğlak burcudur.  Annesi kadın giyim ve ev tekstili üzerine ticaret ile uğraşmaktadır. Bir dönem belediye başkan yardımcılığı yapan babasını ise kaybetmiştir. Bülent Şakrak dayısıdır. İlkokulu ve ortaokulu Bursa’da okumuş ve Bursa Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise yıllarında futbol oynamaya başlamış ve Bursaspor’un alt yapısında kaleci olarak forma giymiştir. Sonraki yıllarda tiyatroya yönelmiş ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Cansu Tosun ile hayatını 11 Ağustos 2018 yılında birleştirmiştir. Cansu Hanım ile Familya dizisinin setinde tanışmışlardır. Çiftin bu evlilikten Marsel (d.2020) isimli bir oğulları vardır.

Erkan Kolçak’ın Sanat Kariyeri

Erkan Kolçak’ın sanat kariyeri tiyatro eğitimi ve tiyatro oyunculuğu ile başlamıştır. Daha sonra dizi ve sinema filmlerde rol almaya başlamıştır. Eğitimli bir tiyatro oyuncusu olan Erkan Kolçak ilk tiyatro çalışmalarına Tuncay Özinel Tiyatrosu’nda başlamıştır. O dönemde AuT ve Karşı Cinsle Tanışma Sanatı adlı oyunlarda rol alarak sahne tozunu yutmaya başlamıştır. Bununla birlikte Karşı Cinsle Tanışma Sanatı adlı oyunu hem yazmış hem oynamış hem de yönetmiştir. Böylelikle rüştünü de ispat etmiştir.

Televizyon projelerine ise ilk olarak 2005 yılında Kurtlar Vadisi’nde oynadığı rol ile başlamıştır.  2008 yılında güz Sancısı filminde nümayişçi olarak rol almıştır. 2009 yılında kendi yazdığı Mukadderat adlı kitabını Facebook dizisi olarak internette kendisi tarafından yayınlanmıştır.

Yetenekli sanatçı yapımcılığını Osman Sınav’ın üstlendiği Sakarya Fırat dizisinin Er Mahmut Karakum’u, Mahzun Kırmızıgül imzasını taşıyan Babalar ve Evlatlar dizisinin Ayhan’ı; Ulan İstanbul dizisinin Karlos Nevizade’si; Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinin Şahin Giray Han’ı; Çukur dizisinde Vartolu Saadettin rollerine hayat vererek kendisini daha geniş kitlelere tanıtmıştır. Aynı zamanda gösterdiği mükemmel oyunculuk performansı ile izleyenlerin beğenisini ve takdirini kazanmıştır.

Torbacının Esrarı adlı orta metraj filmin hem senaryo yazarlığını hem de çekimlerini kendisi yapmıştır. Dolayısıyla sanatına tutkun, yetenekli ve başarılı sanatçının bugüne kadar aldığı ödüller şunlardır:

  • Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Aut oyunundaki performansı ile bu ödüle layık görüldü.
  • Tobav Tiyatro Çırakları Tiyatro Ödülleri töreninde En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.
  • Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri töreninde Aut – Sıfırnokta iki ile Genç Oyuncu Özel Ödülü,
  • GQ Men Of The Year töreninde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülüne layık görüldü.
  • Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Yılın En’leri Ödülünü aldı.
  • Genç Türkiye Ödüllerinde Kartal Tibet Erkek Oyuncu Ödülünü aldı.
  • Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri töreninde Yılın Erkek Oyuncusu Ödülüne layık görüldü.
  • Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri töreninde En İyi Erkek Dizi Oyuncusu Ödülünü kazandı.
  • Galatasaray Üniversitesi Sinepark 4. Kısa Film Yarışması, En İyi Senaryo En İyi Görüntü Ödülünü Vakit isimli kıs film ile almıştır.

Erkan Kolçak Kaç Yaşındadır?

Sinema ve dizi sektörünün başarılı isimlerinden biri olan Erkan Kolçak kaç yaşındadır? Sorusu baba olduğu günden beri sevenlerinin merakını uyandırmaktadır. Çeşitli tiyatro oyunlarında, film ve dizilerde rol alan ve büyük bir ilgi ile izlenen yetenekli oyuncu 1983 doğumludur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*