Erkan Yolaç Kimdir? Kaç Yaşında ve Nereli?

Erkan Yolaç Kimdir?

Erkan Yolaç Kimdir? Kaç Yaşında ve Nereli?

Aslen Edirne’li olan Erkan Yolaç, Hikmet Hanım ve Mehmet Bey’in oğulları olarak, Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı bir kasabada yer alan Alpullu Şeker Fabrikası’nın revirinde 24 Şubat 1935 tarihinde dünyaya gelmiştir. Göçmen olan ailenin soyu Bulgaristan’a dayanmaktadır. Yolaç, 6 yaşına geldiğinde İstanbul’a taşınmışlardır.

Lise öğrenimine devam ederken farklı okullarda okumak zorunda kalmıştır. 1 yıl Saint Joseph lisesinde eğitim aldıktan sonra, adı değişip Kenan Evren Lisesi olan, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın yanındaki okulda öğretim görmüştür. Babasının işi nedeniyle 1951 yılında Karabük’e taşınmaları ile birlikte Kastamonu Lisesine yatılı olarak geçmiştir.

Aynı yıl babası vefat etmiş, babasının arkadaşı vasıtasıyla Belediye Fen Dairesi’nde iş hayatına atılmıştır, ek iş olarak da tabelacılık yapmıştır. Eğitimini zor da olsa tamamlamış, Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyup iç mimarlık bölümünden mezun olmuştur.

Ünlü sunucunun mikrofonla tanışması, Belediye Fen Dairesi’nde çalıştığı döneme denk gelmiştir. Küçük yerlerde yapılan anonslardan birini belediyede Erkan Yolaç’a yaptırmışlar, Belediye Reisi bu sunumu beğenmiş, bundan sonra hep ona okutulmasını istemiştir. Askerlik döneminde, orduevinde askerlik görevini yerine getirirken gazinoda sunuculuk yapmıştır.

Eğitimini aldığı iç mimarlık bölümünün yanı sıra, Ankara Radyosu’na başvuruda bulunmuş, sınavsız olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde bayram özel eğlence programında görev almıştır. Sunuculuk kariyerine profesyonel olarak adım atmış olan Yolaç, 1962 yılında Caddebostan Gazinosu’na Türkiye’de olmayan bir yarışma formatını getirmiştir. İngiltere’nin BBC kanalında az yayınlanan bir programı uyarlayarak, yarışmacılarını seyirciler arasından seçmiştir.

“Evet Hayır” yarışma programında, seyircilerden yarışmacılar seçmiştir. Seçilmiş olan bu yarışmacıları sahneye alarak onlara sorular sorarak evet hayır kelimelerini söyletmeye çalışmıştır. İki kelimeden birisini kullanan yarışmacılar İzmir Marşı’nı söyleyerek sahneden inmiştir. Erkan Yolaç, tüm programların başlangıcında “Mehter Marşıyla gelecek, İzmir Marşıyla dönecek” sözleriyle açılış yapmıştır. Bu program TRT kanalında yayınlanmış, seyircilerin gönlüne kısa sürede taht kurmuştur.

21 Mart 1976 tarihinde, Türkiye güzelliği ödülünü kazanmış Asuman Tuğberk ile dünya evine girmiştir. Bu evlilikten Göksu adında bir kızı ve Mehmet adında bir oğlu olmuştur. İki çocuğu da evlendikten sonra Amerika’ya yerleşen Yolaç’ın oğlundan 2 torunu vardır.

Eşi Asuman hanım ile birlikte “Yolaç Gömlekleri” markasını ürettikleri bir konfeksiyon atölyesi açıp, işletmeciliğini yaptılar. Sunuculuk ve işletmecilikten arta kalan zamanlarda Tekirdağ’da yer alan yazlıklarında eşi ile birlikte vakit geçirmişlerdir.

Oğullarının çocuğunun doğumu için Amerika’ya gittiklerinde zatürre olan Erkan Yolaç bir süre hastanede yatıp tedavi görmesinin ardından sağlığına kavuşmuştur.

1962 yılında Lekeli Kadın, 1964 yılında Muhteşem Serseri, Yılların Ardından ve Can Düşmanı isimli filmlerde oynamıştır. En son 1973 yılında Sevda Yolu’nda rol almıştır.

Erkan Yolaç’ın Oynadığı Filmler

1973 – Sevda Yolu
1964 – Can Düşmanı
1964 – Yılların ardından
1964 – Muhteşem serseri
1962 – Lekeli Kadın


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*