Erol Günaydın Kimdir?

Erol Günaydın Kimdir

Hayatta olduğu süre boyunca pek çok projede yer alan Erol Günaydın kimdir? Günaydın, başarılı tiyatro sanatçılarımızdan biridir. 16 Nisan 1933 yılında dünyaya gelen sanatçı koç burcudur. Erol Günaydın nerelidir diye merak edenler için başarılı sanatçı Trabzon doğumludur. Akçaabat’ta dünyaya gözlerini açan Günaydın, nakliyeci bir babanın oğludur.

Baba, Kiziroğluları lakaplı bir ailenin üyesidir. Günaydın henüz 8 yaşındayken babasının isteği üzerine İstanbul’a yerleşir. Baba, çocuklarının okulu için bir gün aileyi toplar ve İstanbul’a getirir. İstanbul’a ilk geldiklerinde Beşiktaş Alaybey sokağına yerleşirler. Karadeniz’de doğup büyüyen Günaydın, İstanbul’a geldiği sıralar konuşmasını düzeltmekte zorluk çeker. Daha sonra ailenin bir ahbabının tavsiyesi üzerine Günaydın’ı Galatasaray Lisesi’ne yatılı olarak gönderirler.

Erol Günaydın okul yıllarında yaptığı küçük gösterilerle öğretmenlerinden ilgi görür. Kendini ve performansını ön plana çıkaran Günaydın daha sonra turnelere çıkarak okulun tiyatro kulübüne girer. Günümüzün başarılı usta sanatçılarından olan Günaydın için tiyatro genç yaşlarda başlamıştır.

Erol Günaydın Oyunculuk Yılları

Erol Günaydın nerelidir? Akçaabatlı olan sanatçı çocuk yaşta memleketinden İstanbul’a yerleşmiştir. Galatasaray Lisesi mezunu olan sanatçı lise hayatı boyunca küçük oyunculuklar yapmıştır. Yaptığı gösterilerle öğretmenlerinden ilgi gören sanatçı, liseden mezun olduktan sonra ilk defa 1967 yılında sahnede yer aldı. Sinekli Bakkal filminde Kız Tevfik tipiyle izleyicinin karşısına çıkan sanatçı daha sonra farklı birçok projede yer alarak kariyer hayatını güçlendirdi. Usta sanatçı ilk profesyonel sahnesini 1955’te aldı. Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda yer alan oyuncu, Papaz Kaçtı adlı oyunla ilk profesyonel aktörlük çalışmasını gösterdi. Sanatçının ilk sinema filmi ise 1960 yılında Yeşil Kurbağalar oldu. Tiyatro gösterileri, sinema filmleri, televizyon dizileri ve klip olmak üzere farklı birçok projede başarılı bir performans sergilemiştir.

Erol Günaydın Kariyer Hayatı

Erol Günaydın Trabzonlu bir sanatçıdır. 1933 yılında dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşta İstanbul’a yerleşmesiyle hayatında birçok gelişme olmuştur. Günaydın, hayatı boyunca yer aldığı projeler sayesinde günümüzün usta sanatçılarından biridir. Okul yıllarında Dümbüllü’nün taklidini yaparak yeteneğini sergilemeye başlayan Günaydın zamanla kendini geliştirerek profesyonel gösterilerde yer almaya başlamıştır. Devlet tiyatrolarında ve Dorman tiyatrosunda yer alan sanatçı aynı zamanda Ses tiyatrosu ve Şan tiyatrosunda da yer almıştır. Usta oyuncu 50 yıllık  sanat tecrübesi boyunca birbirinden yetenekli ünlü oyuncularla çalışma imkanı buldu.

Oyuncunun kariyer hayatında aldığı ödüller de gözden kaçmıyor. 1967 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödül aldı. Güzel Bir Gün İçin adlı sinema filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alırken aynı zamanda En İyi Senaryo ödülünün de sahibi oldu. Namussuzum ki Namusluyum, Yolcu, İstanbul’u Satıyorum ve Ayı Masalı gibi birçok tiyatro gösterisinde yer aldı. Çiçek Taksi, Akasya Durağı ve Cennet Mahallesi dizilerinde izleyici tarafından sevilerek ilgi gördü. Sıdıka dizisinde de rol alan başarılı oyuncu Bir Demet Kahkaha, Bir Demet Yerli Film dizilerinde de rol aldı. 1984 yılında başlayan dizi hayatına 2009 yılına kadar devam etti.

50’yi aşkın sinema filminde rol alan başarılı sanatçı 2009 yılına kadar oyunculuk hayatını sürdürdü. Güneş Günaydın ile evli olan  sanatçının Günfer Günaydın, Fatoş Günaydın ve Ayşe Günaydın olmak üzere üç kızı dünyaya geldi. KOAH alevlenmesine bağlı olarak bazı rahatsızlıklar gelişti. Solunum, dolaşım ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda kaldı. Erol Günaydın ne zaman ölmüştür? Günaydın, İstanbul’da yattığı bir hastanede yaşamını yitirdi. 15 Ekim 2012 yılında 79 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*