Erol Mütercimler Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Erol Mütercimler Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’nin özellikle Ergenekon olayından sonra yazmış olduğu kitapla gündemden düşmeyen yazar ve araştırmacısı olan Erol Mütercimler kimdir? Bu yazımızda Erol Mütercimler nerelidir? Erol Mütercimler kaç yaşındadır? Erol Mütercimler ve Ergenekon soruşturmalarının bağlantıları nelerdir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Erol Mütercimler Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Erol Mütercimler nerelidir sorusuna cevap olarak 1954 yılında Kars ilinde doğmuştur. Erol Mütercimler’in babası köy enstitüsü öğretmeni olduğundan dolayı sürekli tayin edilerek gezmek zorunda kalmışlardır. Babası İstanbul’a tayin olduktan sonra bütün öğrenim hayatını İstanbul’da tamamlamak zorunda kalmıştır. Lise öğrenimini Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan Plevne Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi fizik bölümünden mezun olmuştur. Erol Mütercimler öğrenimini İstanbul Üniversitesi’nde çok kültürlülük konusunda yaptığı doktora çalışması ile tamamlamıştır. 

Erol Mütercimler 1978 yılı itibariyle Deniz Kuvvetleri’nde teğmen olarak göreve başlamıştır. 12 Eylül 1980 darbesinde de subay olarak görevliydi. Erol Mütercimler, 16 yıl boyunca Deniz Kuvvetleri’nde fizik öğretmenliği görevini yerine getirmiştir. Binbaşı rütbesine geldiğinde, ordudan ayrılmaya karar vermiştir. Orduyu bırakmasının ardından Beşiktaş’ta bulunan deniz müzesinde müdürlük yapmaya başladı. Bundan bir süre sonra da Avustralya’ya gitti. Orada SBS devlet radyosunda program yapmaya başladı. Aynı zamanda Avustralya’da bulunan News isimli gazetede köşe yazarlığı yapmaya başladı.

Erol Mütercimler, Türkiye’ye döndükten sonra da birçok dergi ve gazetede köşe yazarlığı yapmaya devam etti. Hem TRT’de hem de çeşitli televizyon kanallarında, yönetici ve programcı olarak görevlerde bulundu. Birçok belgesel hazırladı ve 60 adetten fazla radyo oyunu yazdı. Doğuş Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu üniversitelerde devrim ve strateji tarihi anlattı.


Ergenekon Soruşturması

Erol Mütercimler, 2008 yılında yapılmış olan Ergenekon soruşturmasında gözaltına alındı. Ekipler tarafından sorguları yapılarak serbest bırakıldı. Ancak 5 Ağustos 2013 tarihine gelindiğinde, Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay ise 2016 yılında Ergenekon davasında verilmiş olan kararı bozdu. Ve serbest kaldı.

Aynanın Arkası ismindeki Habertürk kanalında yayınlanan programı yapmaya başladı. Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı’nda genel koordinatörlük görevinde bulunda. Sonra Cem TV’ye geçerek yine Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri isimli programlarını yapmaya devam etti. 2007 yılına gelindiğinde Suna adlı filmde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Erol Mütercimler, 2013 yılının Şubat ayında Kumpas Ergenekon isimli kitabını yazdı. Bu kitapta düzmece deliller ile verilmiş olan haksız cezaları, ve bu cezalar ile adeta bir yargı faciası yaşandığını, bu olayın hukuk tarihine damga vurduğunu kanıtlı belgeleri ile anlatmıştı. Kitabında önemli konulara ilgi çekmiştir.


Kumpas Ergenekon Kitabından Bazı Kesitler

Erol Mütercimler, kitabında 1988 tarihinde bir emekli generalden Gladyo’yu öğrendiğini ve Türkiye’deki adının da Ergenekon olduğunu söylemiştir. Aslında Ergenkon’un varlığını 1997 yılında açıklamıştır. Kendisinin yalnızca bir kulak tanığı olduğunu, bildiği her şeyin duydukları olduğunu yazmıştır. Generalden duymuş olduklarını 2012 yılında Silivri mahkemesinde anlatmıştır.

Bunun bir hukuk davası olmadığını söyleyen Erol Mütercimler, siyasi bir dava olduğunu ve topluma borcunu, yazmış olduğu bu kitapla ödediğini anlatmıştır. Amerika’nın 1991 yılı itibariyle Türk ordusunu değiştirmeye karar verdiğini yazan Erol Mütercimler, genelkurmayın bu olayı fark edemediğini ve 275 sanıklı Ergenekon olayının çıkarıldığını söyledi.

Yazılan bu kitabın, kurgulanmış olan komplonun kaynaklarını ortaya koyduğunu söylemiştir. Kumpas Ergenekon isimli kitabın, bir savunma kitabı olmadığını ve öç alma duygusu ile yazılmadığını söylemiştir. Sistemle olan bir hesaplaşma olduğunu söylemiştir. Bu kitap ile birlikte kumpaslara karşı uyanık kalınmasının sağlanacağını söylemiştir. Bu kitap ile Ergenekon sürecinde kafası oldukça karışmış kişilerin yol haritası olduğu yazılmıştır. Bu kitap Türkiye’nin yol gösterici ve karar vericilerine karşı bir strateji belgesi olduğunu yazmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*