Fadik Sevin Atasoy Kimdir?

Fadik Sevin Atasoy Kimdir?

Fadik Sevin Atasoy Kimdir?

Fadik Sevin Atasoy 1 Ekim 1975 yılında doğmuştur. Ankaralı Fadik Sevin Atasoy, sinema ve dizi oyuncusudur. Fadik adı babası Sönmez Atasoy’un yazdığı Fadik Kız adlı oyundan dolayı konulmuştur. Sanatçı anne ve babanın kızıdır. Asıl adı Fatma Sevin Atasoy’dur.

Oyunculuğa 4 yaşında Selçuk Tiyatro Festivali’nde babasının yönettiği, annesinin de rol aldığı Yaşar Kemal’in ‘’Teneke’’ adlı oyunuyla başlamıştır. Bu oyunda kaymakamın kızı rolünde yer almıştır. Çocukluğu sanatçı olan ailesiyle birlikte turnelerde geçmiştir. Okuma yazmaya başladığı dönem TRT’de Ankara Radyosu Çocuk Kulübü’ne girdi. Burada ‘’Çocuklarla Baş Başa’’ programında görev almaya başladı. Ortaokul ve lise dönemi de Devlet Tiyatrosu’nda geçmiştir.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başladığı eğitimini bırakarak, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları sınavlarında birinci olarak burs kazanmış ve Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 2000-2002 yılları arasında mezun olduğu Bilkent Üniversitesi’nde Oyunculuk Sanatında Diksiyon ve Fonetik tez konusuyla yüksek lisans yaptı. 1998-2002 yıllarında ise Bilkent Akademi Senfoni Orkestrası ve Şef Gürer Aykal ile birlikte Anadolu Konserleri’nde sunuculuk yapmıştır.

1988 yılında Anton Çehov’un yazdığı Vişne Bahçesi adlı tiyatro oyununda rol aldı. Oyun Atölyesi’nde Moliere’in Cimri adlı oyununda Haluk Bilginer ile sahne almıştır. 2003-2004 yıllarında da Kültür Bakanlığı bursuyla İngiltere, Rusya, Fransa ve Bulgaristan gibi ülkelerde tiyatro üzerine eğitimler almıştır. İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Bulgarca olmak üzere dört yabancı dil bilmektedir. Bulgaristan Devlet Tiyatro’sunda Carmen’i oynamıştır. Bulgaristan’da ayrıca Kıracali Türk Tiyatrosu’nu kurmuş ve burada yönetmenlik yapmıştır. Ayrıca Antalya Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk ve müdür yardımcılığı yapmıştır.

2008 yılında ABD’deki Türklere Türk tiyatrosunu sevdirmek amacıyla ABD’de yaşayan Türk sanatçılar ile New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu’nu kurmuşlardır. Broadway Town Hall Tiyatrosu’nda Kanlı Nigar oyununu oynamışlardır. 2009-2010 yılları arasında yurtdışında eğitimler aldı.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

2011 yılındaki ‘’Merhaba’’ adlı kısa filmde babası Sönmez Atasoy ile birlikte kamera karşısına geçmiştir. Bu filmle New York University Tisch –First Run Film Festivali’nde ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ seçilmiştir.

2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sinema Elçisi seçilmiş ve Los Angeles’ta hizmet vermiştir. Los Angeles’taki görevinden sonra buraya yerleşmiştir. Şu anda da burada yaşamaktadır.

2013 yılında özel yetenek statüsüyle Green Kart alıp Amerika’da A Red Case Entertainment adını verdiği kendi şirketini kurmuştur.

Tek kişilik müzikal olan kendi yazdığı One Woman Show oynunu oynamıştır. Los Angeles’taki Edgemar Center For The Arts’ta oynamış olduğu oyunu 2015 yılında yapılmış ve adı da Muse 90401,bütün izleyiciler tarafından oldukça beğenilerek, ayakta alkışlanmıştır. Yine aynı yıl Markus Redmond’un yazıp yönettiği Altı derece filminde önemli isimlerde kamera karşısına geçmiştir.

2017 yılının Ekim ayında ise Antalya’da düzenlenen 45. Altın Portakal Film Festivali’nde jüri olarak görev almıştır.

Fadik Sevin Atasoy birçok tiyatro oyununda, televizyon dizilerinde ve filmlerde rol alarak kendini kanıtlamış, başarılı bir oyuncudur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*