Fahrettin Koca Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Fahrettin Koca Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Fahrettin Koca Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

9 Temmuz 2018 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından sağlık bakanı olarak atanan Fahrettin Koca kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Fahrettin Koca aynı zamanda Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı olan TESA’nın kurucu başkanıdır. 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’ni kurmuştur. Fahrettin Koca, 1965 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir.

İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamlayan Fahrettin Koca, lise öğrenimine Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında pratisyen hekim olarak mezun olmuştur. Ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı 1995 yılında tamamlamıştır. Ardından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur.

Fahrettin Koca; birçok sağlık kurumunda medikal direktörlük ve hekimlik görevlerinde bulunmuştur. Başkanlığını yürütmüş olduğu projelerde, Türkiye’nin sağlık politikalarında oldukça önemli adımlar atmıştır. Fahrettin Koca’nın başkanlık görevini yürüttüğü TESA Vakfı tarafından 2009 yılında kurulmuş olan Medipol Üniversitesi’nin de mütevelli heyeti başkanlığı görevini yürütmektedir.

Fahrettin Koca, Pediatrik Beslenme ve Metabolizma Derneği, İstanbul Ticaret Odası, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği ve Türk Pediatri Kurumu’nda üyelikleri bulunmaktadır. Sağlık Bakanı görevine devam eden Fahrettin Koca, Eğitim Komitesi İş Konseyi ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ailesinin de doktorudur. İngilizce bilen Fahrettin Koca, evlidir. Ve 4 çocuğu bulunmaktadır. 9 Temmuz 2018 tarihinde de Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak göreve getirilmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*