Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Fazıl Say Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizin en başarılı piyanisti ve bestecisi olan ünlü müzisyen Fazıl Say 1970 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Babası da müzikle ilgilenen usta müzisyen küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Piyano dersleri alarak bu alanda kendini geliştirdi. Ülkemizde eğitimini sürdürmesinin ardından yurt dışına çıkarak eğitimini burada da sürdürdü.  Fazıl Say kimdir sorusu onu ekranlarda görenlerin çokça sorduğu bir sorudur. Yut dışı eğitimleri sonrasında bestelerine ağırlık vererek birçok konser verdi ve çok sayıda ödüle layık oldu.


Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

14 Ocak 1970 yılında Ankara’da doğan Fazıl Say Eczacı olan annesi ve müzikolog olan babası ile yaşamını sürdürdü. Daha üç yaşındayken ritmik jimnastik ve işitme çalışmaları konusunda eğitimler almaya başladı. Bununla beraber küçük yaşlarda yıllarca piyano dersleri almaya başladı. Oldukça erken bir yaşta piyano eğitimi ve kompozisyon eğitimi almak için Ankara Devlet Konservatuarına girdi. Burada en başarılı hocalardan piyano ve kompozisyon dersleri olan ünlü piyanist ilk piyano sonatını 14 yaşında okumakta olduğu konservatuarda besteledi.  Fazıl Say nerelidir sorusu Ankara doğumlu olan ve öğrenimini burada gören Fazıl Say için Ankaralı olarak yanıtlanır. Müzik konusunda oldukça önemli bilgiler alan Fazıl Say yeteneği ile Almanya’daki Robert Schumann Institute’ye burslu olarak gitti. Buraya 17 yaşındayken gelen Fazıl Say başarılı bir şekilde eğitimini sürdürüp Berlin Konservatuarına geçti.

1994 yılınca dünyaca ünlü ilk ödülünü kazan Fazıl Say Uluslararası Genç Konser Sanatçıları ödülünü kariyerine eklemiş oldu. Amerika ve Avrupa’da birçok başarılı çalışmalar yaparak çok sayıda ödüller almaya başladı. Bu sırada Kariyerini New York’ta yapma kararı alarak oraya yerleşti. Eğitimini bitirmiş ve artık başarılı bir piyanist olarak dünyadaki birçok konserde yer alıp insanları büyülemeye başlamıştı.


Fazıl Say Müzik Kariyeri

New York Filarmoni Orkestrası, Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası ve Baltimor Filarmoni Orkestrası gibi oldukça önemli orkestralar ile çalışarak adından söz ettirmeye başladı. Dünya çapında izleyicisi olan birçok konser ve festivalde eserlerini seslendirmeyi başardı. 1991 yılında Berlin Senfoni Orkestrası ile Yansıtmalar adlı konçertosunu seslendirdi. Fazıl Say Ankaralı bir müzisyen olarak başladığı yolculukta dünya ünlü bir piyanist olmaya doğru gidiyordu. 1996 yılında Boston’da ikinci konçertosunun performansını da gerçekleştirdi.  2001 yılında ülkemizde Nazım Hikmet için yazdığı oratoryo performansını sergiledi. 2003 yılında Metin Altıok için bestelediği oratoryo performansını da beş bin kişilik bir izleyici önünde sergiledi. 2004 yılına geldiğimizde kariyerini en parlak şekilde sürdüren dünyaca ünlü piyanist Maxim Vengerov ile Amerika ve Avrupa turnesine çıktı. Birçok konser ve festivalde oldukça başarılı performanslar gerçekleştirip övgüler aldı. 2006 yılında Berlin konserinde Mozart ve Paganini eserlerini piyano uyarlaması ile sundu.

2012 yılında Hazarfen isimli konçertosunun ilk gösterisini yaptı. İkinci senfonisi olan Mezopotamya Senfonisini de bu yıl sergiledi. Bu yılın sonunda Salzburg Mozarteum Orkestrası ile üçüncü senfonisi olan Universe’ün ilk gösterisini yaptı ve izleyici tarafından ayakta alkışlandı. Fazıl Say kaç yaşındadır sorusu oldukça önemli başarıları yaşamına sığdıran dünyaca ünlü piyanist için çok sorulmaktadır. 1970 doğumlu olan Fazı Say oldukça başarılı olan müzik kariyerini sürekli geliştirerek ve aldığı ödüller ile taçlandırarak sanat yaşamını sürdürmektedir. Yaptığı oldukça başarılı olan eserleri Schott of Mainz tarafından tüm dünyaya ulaştırılmaktadır. 1997 yılında yaptığı ilk evliliği 2004 yılında son bulan dünyaca ünlü piyanistin bu evlilikten Kumru adında 2000 doğumlu bir kızı vardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*