Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ferhan Şensoy Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Ülkemizin önemli tiyatro sanatçılarından olan Ferhan Şensoy Samsunda bir tüccar baba ve öğretmen annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul öğrenimi ve lise öğrenimini Samsunda yapan sanatçı sonrasında sanata olan düşkünlüğü ile tiyatro eğitimi almak için farklı ülkelere gitti. Ülkesine dönerek birçok oyun, televizyon dizi ve sinema filmi yaparak ülkemizde sayılı tiyatro sanatçıları arasına ismini yazdırdı.


Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ferhan Şensoy kimdir sorusu onu televizyon ekranlarında gören kişilerin sorduğu bir sorudur. 1951 yılının 26 Şubat günü öğretmen olan annesi ve tüccar olan babasının ilk çocuğu olarak Samsun Çarşamba ilçesinde dünyaya geldi. O dönemin Çarşamba Belediye Başkanı olan babası Yusuf Cemil Şensoy ve Annesi Müjgan Şensoy ile yaşayarak sonrasında dünyaya gelen kız kardeşi ve erkek kardeşi ile ilkokul yıllarını bu ilçede geçirdi.

Lise öğreniminin bir kısmını Galatasaray Lisesinde yapmış olsa da yine ilçesine dönerek liseyi Çarşamba’da bitirip mezun oldu. Her zaman sanata meraklı olan Şensoy yazdığı şiirleri ilk kez 1969 yılındaki lise öğrenimi sırasında Yeni Ufuklar dergisinde yayımlandı. Bunun yanında Soyu Dergisinde de şiirleri yayımlanan Şensoy 1970li yılların başında dönemin çok sevilen Devekuşu Kabaresine skeçler hazırladı. Sanat yaşamına ülke dışında devam etmek isteyen Şensoy yurt dışında tiyatro eğitimi aldı.


Ferhan Şensoy Eğitim Hayatı ve Özel Yaşamı

Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Mimarlık eğitimi gördüğü sırada şiirleri yayımlanan Ferhan Şensoy Haldun Dormen ile tanışarak Devekuşu Kabare Tiyatrosunun sahnesinde prova yapma şansını yakaladı. Ferhan Şensoy Samsunlu bir genç olarak tiyatro konusunda ilk deneyimlerini yaşıyordu. 1971 yılında ise Ayfer Falay Tiyatrosunda ilk profesyonel oyun deneyimini yaşadı.

1972 yılında ise tiyatro eğitimini geliştirmek için Fransa’ya gitti. Burada Ecole Superieure d’Art Dramatique okulunda eğitimler aldı. 1973 yılında yurt dışında Jarome Savary’nin asistenlığını yapmaya başladı. 1973 yılında Fransızca oyun demeleri yazmaya başlayan Şensoy Yunus Emre ve Nazım Hikmet gibi ünlü şair ve düşünürlerin sözlerini de oyunun içinde barındırdı. 1975 yılında Montreal’de ilk ödülü olan en iyi yabancı yazar ödülünü aldı.


Ferhan Şensoy Sanat Kariyeri

1975 yılında ülkesine dönen Ferhan Şensoy Ali Poyrazoğlu tiyatrosunda kendi yazdığı Dur Konuşma Sus Söyleme oyununda sahneye çıktı. Ferhan Şensoy kaç yaşındadır soru deneyimli oyuncu için çok sorulmaktadır. 1951 yılında dünyaya gelen oyuncu 1977 yılında ilk kitabı Kazancı Yokuşunu yazdı. Bunun ardından ilk sinema filmi olan Kızını Dövmeyen Dizini Döver’i çekti. 1979 yılında TRT ekranları için hazırladığı dizisi içeriği nedeni ile yayından kaldırıldı. 1980 yılında Kurduğu Ortaoyuncular bünyesinde Nöbetçi Oyuncular gençlik grubunu da kurdu. 1980 yılında Derya Baykal ile evlendi ve bu evlilikten iki kız çocuğu oldu.

Bu dönemden sonra Ortaoyuncular ile Küçük Sahneye geçerek birçok oyun yazarak sahnelemeye başladı. Bu tiyatronun 30.yılı anısına yapılan etkinlikte en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. 1983 yılında askerliğini yapan Şensoy 1985 yılında tiyatrosundaki çalışmalara devam etti. 1987 yılında yazıp yönettiği Muzır Müzikalinin sergilendiği Şan Tiyatrosu şüpheli bir şekilde yandı. Sonrasında yıllarca sahneye koyduğu Ferhangi şeyleri yazdı. Aynı yıl Ses Tiyatrosunu onarıp oraya taşındı. 1990lı yıllarda oyunları İngilizceye çevrilmeye başlandı.

1995 yılında Kanal D televizyonunda haftalık bir program yaptı. Ferhan Şensoy nerelidir sorusu usta oyuncu için çok sorulabilmektedir. Samsunlu olan oyuncu sinema, dizi ve tiyatro oyunları ile ülkemizdeki en başarılı sanatçılardan birisidir. Yakın dönemde yaptığı sinema filmleri ile de adından söz ettirmekte ve kariyerine devam etmiştir.

Ferhan Şensoy, 2021 yılının Temmuz ayında bir iç kanama geçirmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süredir tedavi görmekteydi. Anjiyo yapılmış ancak 31 Ağustos 2021 gece saat 02:00 sularında solunum yetmezliğinden 70 yaşında hayatını kaybetmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*