Fikret Kızılok Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Fikret Kızılok Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Türk müziğinin duayen isimlerinden birisi Fikret Kızılok’tur. Her yaş grubunun mutlaka aşına olduğu birkaç şarkısı olan Kızılok, internette de en çok aranan isimlerden birisidir. Fikret Kızılok kimdir, Fikret Kızılok kaç yaşındadır, Fikret Kızılok nerelidir gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Bu yazımızda bütün bunları, Fikret Kızılok ne zaman ölmüştür sorusunun cevabını ve daha fazlasına yer veriyoruz.


Fikret Kızılok Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Fikret Kızılok, 1946 senesinde, İstanbul’da dünyaya gelmiştir, dolayısıyla İstanbullu sanatçılardan birisidir. İlkokula Galatarasay Lisesinin ilkokul bölümünde başlayan Kızılok, müziğe de burada başlamıştır. Kendisinin ilk müzik aletinin doğum gününde hediye edilen bir akordiyon olduğunu belirtir. İlk müzik derslerini, sınıf arkadaşlarından birisinin babası olan klarnet ustasından almıştır. İlk konserini de 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Taksim Belediye Gazinosunda düzenlenen okul müsameresinde gerçekleştirmiştir. Burada sınıf arkadaşlarıyla çeşitli türküler çalmışlardır.

İlkokul döneminde başlayan konserleri ortaokul e lise yıllarında da devam etmiştir. Lise döneminde akordiyon yerine gitar çalmaya başlamış, alt sınıflarında okuyan Barış Manço ve Timur Selçuk’tan da büyük destek almıştır. Birlikte yer aldıkları grup, Veliahtlar ismini alır ve liseden sonra da çalışmayı sürdürür.

Fikret Kızılok’un Profesyonel Müzik Kariyeri

1964 yılında Fikret Kızılok arkadaşı Cahit Oben ile yeni bir atılıma başlar. Yeni bir grup kurarak profesyonelliğe adım atarlar. Basgitarcı olarak Koray Oktay, davulcu olarak da Erol Ulaşır’ın dâhil olduğu grup, Cahit Oben 4 adını alır. Çatı gece kulübünde ve mahallede konserler veri, ilk 45’liklerini çıkarırlar. İki de yabancı şarkı seslendirirler. Kızılok’un Hereke adlı ilk bestesi de bu albümde yer alır. Bu arada dişilik yüksekokulunda da eğitimini sürdüren Kızılok, bir süre sadece okuluyla ilgilenmeye karar verse de müzikten kopamaz ve ilk solo albümünü doldurur. Dört şarkılık bu plan pek ses getirmez. Bu yüzden de okuluna yoğunlaşarak onu bitirmeye karar veren Kızılok, zaman zaman arkadaşlarıyla kurdukları Kaygısızlar grubunda ve Barış Manço ile birlikte çalışır.

Dişçilik yüksekokulu son sınıf öğrencisiyken Aşık Veysel’in ünlü Uzun İnce Bir Yoldayım adlı türküsünü gitar ile seslendirerek çok farklı bir seslendirmeye imza atar. İkinci 45’likiği çıkarır. Daha sonra çıkardığı Yumma Gözün Kör Gibi, Yağmur Olsam adlı plak, Kızılok’un asıl çıkış yaptığı plaktır. Bununla ilk altın plağını almıştır. Daha sonra da plak çalışmalarını aralıksız sürdüren Fikret Kızılok, hemen her plağında kendi bestelerine ve geleneksel bestelere de yer verir. Karacaoğlan’ın Güzel Ne Güzel Olmuşsun bunlardan sadece birisidir. Bu beste, plak listelerinde çok büyük bir çıkış yapmış, Barış Manço’nun Dağlar Dağlar adlı şarkısını zirveden indirerek haftalarca liste başı olmuştur.

Fikret Kızılok’un Ölümü ve Evlilikleri

Aşık Veysel, Mahzuni Şerif gibi ustalarla yakın ilişki içinde olmuş olan Fikret Kızılok, onların sağlığında birçok şarkılarını seslendirerek plaklarında yer vermiştir. Türk halk müziğinin en beğenilen eserlerine plaklarında yer vermiştir. Türküleri saz ve bağlama dışında diğer müzik aletleriyle seslendirerek fark yaratır. 1977 yılında Nazım Hikmet’in şiirlerinin bulunduğu bir albüm çıkarsa da kısa sürede siyasi baskı sonucu toplatılır. 1993 yılında yeniden yayınlanır. Fakat bu toplatma onda büyük yara açar ve müziğe ara verir.

1980’de Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Mutlu Torun gibi isimlerle yeniden bir deneysel arayışa girse de ardından 10 yıl süren bir ara verir. 1995 yılında yayımlanan Demirtaş adlı albümü siyasi yergi özelliğiyle müzik dünyasında bir alternatif yaratır. 13 altın plak ve çeşitli ödüllerin sahibi olan Fikret Kızılok, kırgınlıklar içinde, 22 Eylül 2001 tarihinde kaldırıldığı hastanede vefat eder. İki evlilik yaşayan Fikret Kızılok, 1973’te Şeyda Kızılok ile evlenmiş ve 1978’te oğlu Yağmur Kızılok doğmuştur. 1993’te de ikinci eşi Dicle Kızılok ile evlenmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*