Fikret Şeneş Kimdir?

Fikret Şeneş Kimdir

Magazin dünyasında bazı isimler pek bilinmez; fakat iş, müzik tarihini yazmaya geldiğinde en başta o simler yer alır. Bunlardan birisi de Fikret Şeneş’tir. Peki Fikret Şeneş kimdir?

Fikret Şeneş, Türk popunun ilk kadın şarkı yazarı olarak tarihe geçmiştir. Fikret Şeneş kaç yaşındadır diye merak edenler için Şeneş, 1921 yılında dünyaya gelmiştir. Tam doğum tarihi bilinmemekte, sadece yıl olarak kayıtlarda bulunmaktadır. Fikret Şeneş nerelidir diye merak edenler için İstanbul’da doğmuştur. Bu yüzden İstanbullu olduğunu ifade edebiliriz. Annesinin ismi Calibe’dir. Annesi ve babası çok mutlu bir evlilik hayatı yaşadıkları için kendilerine tam da bu manaya gelen Şeneş soyadını almışlardır.

Fikret Şeneş, İstanbul Amerikan Kız Koleji mezunudur. Buradan mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazılmış; fakat evlendiği için bitiremeden konservatuvardan ayrılmıştır. Daha önceleri Erol Büyükburç’a İngilizce şarkılar yazmıştır ve ilk yazdığı Türkçe şarkı sözünü eşi Bedii Çapa’dan ayrıldıktan sonra yazmıştır. Bir gün 1960’ların sonunda Tanju Okan’ın dinlettiği Frank Sinatra’nın söylediği Strangers in the Night adlı şarkıya İki Yabancı olarak Türkçe sözlü parçayı yazmıştır.

Fikret Şeneş’in Geniş Repertuvarı

Fikret Şeneş, piyano çalmaya ve İngilizce şarkılar söylemeye 12 yaşında başlamıştır. 40 yaşından sonra yazmaya başladım dediği şarkı sözleri 300’ü aşkındır ve bunların 85 tanesini Ajda Pekkan’a vermiştir. Ajda Pekkan için “şarkılarımın en iyi vitrini” tabirini kullanır.

Türk pop müziğine damgasını vurmuş olan Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile, Yeniden Başlasın, Bir Günah Gibi, Bir Başkadır Benim Memleketim, Uykusuz Her Gece, Hoş Gör Sen, Kimler Geldi Kimler Geçti, Kapı açık Arkanı Dön ve Çık gibi şarkıların sözleri Fikret Şeneş’e aittir. Son olarak 1996 yılında Ajda Pekkan için Bir Hata adlı şarkıyı yazmış olan Şeneş ondan sonra söz yazmayı bırakmıştır.

Fikret Şeneş, 1937 yılında Amerikan Kız Kolejinden mezun olacağı yıl, daha 16 yaşındayken Bedii Çapa ile evlenmiştir. Bu evlilik 18 yıl sürmüştür. Bedii Çapa’nın şarkıcı Gönül Yazar ile beraber olduğunu öğrendikten sonra 1955 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden 1945 doğumlu olan ve Şamdan kulübünün kurucusu Ahmet Çapa ve Celal Çapa adında iki oğlu bulunmaktadır. Şamdan Çapa, 2011 yılında vefat etmiştir.

Fikret Şeneş, Bedii Çapa’dan boşandıktan sonra 1956 yılında askeri pilot olan Kemal adında birisiyle tanışır. Âşık olur ve sözlenirler. Evlilik planları yaptıkları sırada Fikret Şeneş, müstakbel eşinin bir çapkınlık haberini alır. Bunun üzerine evlenmekten vazgeçer. Fakat unutamaz. Kendisiyle yapılan bir röportajda 50 yıl boyunca bu aşkı kalbine gömdüğünü, unutmak istediğini; fakat unutamadığını belirtir. Zaten yazdığı şarkılarda “Bir günah gibi sakladım seni, kimler geldi hayatımdan, kimler geçti, hiçbirisi hasretini gidermedi, kimler geldi kimler geçti” gibi dizelerde bu aşka vurgu yapar.

Fikret Şeneş’in Şarkılarını Seslendirenler

Fikret Şeneş’in şarkılarını Ajda Pekkan Dışında, Ayten Alpman, Ayla Algan, Sezen Aksu, Nilüfer, Aşkın Nur Yengi, Semiramis Pekkan, Sevda Karaca, Zerrin Özer, Neco, Zaliha, Sibel Egemen, Tanju Okan, Selçuk Ural, Gönül Yazar ve daha pek çok isim ilk kez seslendirmiştir.

Şeneş’in yazdığı şarkılar aradan uzun yıllar geçse de hiç tazeliğini kaybetmiyor. Pek çok kişi tarafından seslendirilmiş olsa da hemen hepsinde dinleyicilerde bir iz bırakmayı başarıyor. Kuşaktan kuşağa aktarılıyor ve bunun nedeni onun samimiyetidir. Şarkılarını her zaman hissederek, yaşadıklarını katarak yazmıştır.

Fikret Şeneş ne zaman ölmüştür? Şeneş, bir süre Alzheimer tedavisi görmüş ve 16 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Zincirlikuyu mezarlığına defnedilerek sevenleri tarafından uğurlanmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*