Funda İlhan Kimdir?

Funda İlhan Kimdir

Asıl işi tiyatroculuk olan Funda İlhan tiyatrocu kimliğinin yanı sıra oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak da pek çok oyunda görev almıştır. Funda İlhan kaç yaşındadır? 28 Haziran 1971 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra yine İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tiyatro ve oyunculuk bölümüne başlamış ve 1994 yılında tamamlamıştır. Peki, Funda İlhan Nerelidir? Kendisi İzmir doğumlu olan Funda İlhan baba tarafından da İzmirlidir.

Funda İlhan’ın Kariyer Hayatı

Funda İlhan üniversite okurken bir yandan da tiyatrolarda görev yapmaya başlamıştır. 3 yıl boyunca İzmir Devlet tiyatrolarında çalışmış olan funda İlhan daha sonraki zamanlarda özel tiyatrolarda da görev almıştır. 1996 yılında Anadolu Sanat Atölyesini kurdu ve aynı zamanda oyunculuk da yaptı. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra ilk kez Kara Melek dizisi ile televizyonda da rol almaya başladı.

Kara Melek isimli dizide Sanem Uslu, Ece Uslu, Mustafa alabora ile birlikte entrikalarla dolu bir dizide oynamıştır.  Çok fazla dizi ve filmde rol alan Funda İlhan’ın akıllarda kalan dizileri; 2003 yılında TRT 1’de yayınlanan Mühürlü Güllerde can verdiği Canan karakteri, 2007 yılında Show TV’de yayınlanan Fikrimin İnce Gülünde hayat verdiği Süreyya karakteri ile karşımıza çıkmıştır. Ayrıca 2009-2010 yılları arasında Star TV’de yayınlanan Makber dizisinde hayat verdiği Melek karakteri çok ses getirmiştir.

Yine 2013 yılında ATV’de yayınlanan Kurtlar Vadisi Pusu, 2015 yılında yayınlanan Güneşin Kızları dizisinde oynadığı Sevilay karakteri, 2008’de yayınlanan Ağlamak Yok, ATV’de yayınlanan Sayın Bakanım, ATV’de yayınlanan Seni Kimler Aldı, 2021 de Kanal D’de yayınlanan Baht Oyunu isimli dizilerde rol almıştır. Bunlardan Kara Melek, fikrimin İnce Gülü, Güneşin Kızları ve Kurtlar Vadisi Pusu dizileri uzun soluklu olan dizilerdir ve televizyon tarihinde oynadıkları dönemlerde en çok izlenen diziler arasında yer almaktadır.

Sarışın, renkli göz ve belirgin yüz hatlarıyla dönemin fenomen dizilerinden Kurtlar Vadisi Pusuda Amerikalı Margaret rolünü oynamış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Gümüş dizisinde oynadığı Esra, İnsanlık Suçunda oynadığı Cavidan, Kara Melekte oynadığı Şebnem karakteri ile Kurt Kanununda oynadığı Alexandra karakteri ile dizilerin yayınlandıkları dönemde hep izleyenler tarafından sevilmiştir. Farklı zamanlarda çok farklı karaktere can veren Funda İlhan oyunculuktaki bu başarı nedeni ile ekranların aranan yüzü olmuş ve oynadıkları zamanın en fenomeni olan dizilerde rol almıştır.

Tiyatroda da çok önemli rolleri oynamış olan Funda İlhan Töre oyununda Zühre rolü ile Şölen oyununda Wynne rolü ile Kadınlar Savaşı, Robert Zucco, don Juan’ın Gecesi adlı oyunda Matmazel De La Tringle, Barış, Keşanlı Ali Destanı gibi önemli oyunlarda yer almıştır. Bu oyunlar dışında Deli İbrahim oyununda ve Barış oyununda yönetmen yardımcısı olarak görev almıştır. Bunlardan Deli İbrahim oyuncunun yönetmenlik yaptığı bilinen ilk oyunudur. Oynadığı rollerin hakkını veren Funda İlhan çeşitli ödüller de almıştır; Rita oyunuyla Kocaeli Oskarlarında yılın sanatçısı seçilmiş; Töre ve Avludaki oyunculuğu ile en iyi kadın oyuncu ödülünü almaya layık görülmüştür.

Funda İlhan’ın Özel Hayatı

Funda İlhan’ın evlenmiş ve ayrılmış olduğu bilinmektedir. Eski eşi ile ilgili bilgi paylaşılmamış olan funda İlhan’ın günümüze bekar olarak hayatına devam ettiği bilgileri basında yer almaktadır. Fiziği, giyim tarzı ve çekici yüz hatlarıyla sevenlerin beğenerek takip ettikleri oyuncu yalnız olmayı sevdiğini belirtmiştir.

Tam bir hayvan sever olan Funda İlhan’ın sosyal medyada pek çok hayvan fotoğrafı paylaştığı ve kedi beslediği bilinmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*