Gülden Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Gülden Karaböcek
Gülden Karaböcek Biyografisi

Gülden Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Gülden Karaböcek kimdir? Asıl adı Saniye Gülden Göktürk olan Gülden Karaböcek olan Ankara’da doğmuştur.  Gülden Karaböcek nerelidir? Akrep burcu olan Gülden Karaböcek aslen baba tarafından Bulgaristan kökenli olmasına rağmen kendisi İstanbullu. Ev hanımı olan Arife Göktürk ile TCDD’de şef olan Hüseyin Orhon Göktürk’ün dördüncü çocuklarıdır. Tezcan, Neşecan(Neşe Karaböcek), Gülcan adında üç kızlardır, bir de Taner isminde ağabeyleri vardır. Çocukluğu Ankara ve İstanbul illerinde geçmiştir. Gülden Karaböcek kaç yaşındadır? Gülden Karaböcek 4 Kasım 1953 tarihinde doğmuştur.


Gülden Karaböcek’in Sanat Yaşamı

Arabesk ve fantezi müzik icra eden Gülden Karaböcek bu alandaki ilk kadın sanatçılardandır. Çok iyi bir sese sahiptir. Felsefi bir müzik tarzı ile kendine has şarkılar yaratan sanatçılardandır. Ankara’da beş yaşlarında müziğe merak sarmaya başlamıştır. Türk Halk Müziğine karşı özel bir ilgi ve merakı vardır. Ankara Radyosu THM sanatçılarından olan Yaşar Aydaş’ tan ilk müzik eğitimini almıştır. Ama asıl onu keşfeden ve onu sanatçılığa yönlendiren Orhan Gencebay olmuştur. 1971 senesinde 18 yaşındayken gerçek soyadı Göktürk yerine ablasının plaklarında ve sahnede kullandığı Karaböcek soyadını ablasının istememesine rağmen mahkeme kararı alarak kullanmaya başlamıştır. Aynı zamanda da bu yıllarda ilk sahne çalışmalarını ve planlamaları bu yıllarda başlamıştır. Bu yıllarda Şan Plak ile bir anlaşma imzalayarak on tane 45’lik plak yapmıştır. 1971 tarihinde ilk önemli çalışması “Adaletin Bu mu Dünya” adlı 45’liğidir. Folk tarzının dikkat çeken şarkıları arasında Hasta Gönlüm, Gönül Dağı, Gözleri Güldükçe gibi şarkıları öne çıkmaktadır.

1972 yılında ise aranjman türünde olan Koşma Koşma adlı 45’liği ile adını ilk kez duyurarak listelere girmiştir. Başlıca aranjmanların başında Tövbe Ettim Sevmeye, Dur Bırakma Beni, Taka Taka yer almaktadır. İleriki yıllarda ise Ferdi Tayfur’un bestelerinden etkilenerek sanatçının arabesk tarzında olan Akşam Güneşi, Kır Çiçekleri, Bana Gerçekleri Söyle gibi bestelerini kendi plaklarında yer vermiş ve yüksek başarılar elde etmiştir. Onno Tunç ise bu dönemde Gülden Karaböcek’in şarkı düzenlemelerini ve aranjörlüğünü yapmıştır. Ama asıl şöhretini 1977 yılında Dilek Taşı filmi ile kazanmıştır. Filmin ardından yayınladığı Dilek Taşı 45’liği ise unutulmaz bir hit olarak bir numaralı başyapıtı olmuştur.

Bu başarının ardından ise “Müzik ve Ben” adlı albümü yayımlamıştır. Bu albümle tüm müzik birikimini ve duygu yoğunluğunu ortaya dökmüş ve tüm samimiyeti ile şarkılarını yapmıştır. Bu albümle birçok hit çıkarmıştır ve en önemlileri arasında Sürünüyorum, Ayrılık Kolyesi, Kaybolan Hayaller, Bahtıma Yanarım gibi şarkılar yer almaktadır. 35’in üzerinde albüm yayınlamış pek çok eseri kendisi bestelemiş ve pek çok başarıya imza atmıştır. Daha sonraları yayınladığı “Gülden Fırtınası” adlı albümü ile beklenen başarıyı sağlayamamıştır.

Meslek hayatının başlarında Çakıl Gazinosunda ve İzmir fuarlarında sahne almıştır. Selami Şahinle birlikte sahne de almışlardır. Başarılı müzik kariyerinde Londra ve Avustralya’da da sahne almıştır. Kendisine yüksek satış maliyetleri sayesinde altın plak yerine plak dükkânı hediye edilmiştir. 22 yıl aradan sonra Muazzez Abacı ile yeniden İzmir Fuarında sahne almıştır. En son albümü 2001 yılında çıkan “Güldence” albümüdür.

Gülden Karaböcek’in Özel Hayatı

12 Eylül 1975’te Atilla Alpsakarya ile evlenmiş Alpay adında bir erkek çocukları olmuştur. Daha sonra Recep Armağan Düzgit ile evlenerek Nur adında bir kız çocukları olmuştur. Daha sonraları birlikte Düzgit Plakçılığı kurmuşlardır. Burada 4 albüm yayınlamıştır. Evlilikleri istedikleri gibi gitmemiş birkaç kez ayrılıp barışıp daha sonraları boşanmışlardır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*