Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk sinema tarihine adı kazınan aktrislerin başında gelen Gülşen Bubikoğlu kimdir? Nerede doğmuştur? Nasıl ünlü olmuştur? Nerede eğitim almıştır? Özel hayatı nasıldır? gibi  detaylı soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada Türk sinemasını temsil eden başarılı oyuncu 5 Aralık 1954 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’un tarihi okullarından biri olan Fatih Kız Lisesi’ni 1971 yılında bitirdikten sonra L.C.C. kültür merkezinde 1 yıl süre ile lisan, dans ve mankenlik eğitimi almıştır. Şöhret basamaklarını tırmanmaya niyetli olan Bubikoğlu, dönemin popüler dergisi olan “Ses” sinema dergisi tarafından 1973 yılında düzenlenen yarışma ile sinema hayatına adım attı. Ses dergisinin her yıl düzenlediği yarışmada yapım şirketleri 3 kadın 3 erkek olmak üzere oyuncularını seçiyordu.

Birinci olan erkek ve kadın oyuncular bu sekiz yapımcı firmaya 1 yıl boyunca film yapma zorunluluğu doğuruyordu. O dönem güçlü olan yapım şirketleri Erler Film – Türker İnanoğlu, Arzu Film – Ertem Eğilmez, Akün Film – İrfan Ünal aralarında gizli bir anlaşma yaparak Gülşen Bubikoğlu’na 10 üzerinden 1 oy vererek birinci olmasını engelledi. Eğer birinci seçilseydi diğer yapım şirketlerine de film yapma zorunluluğu doğacağından gizli yapılan oylamada bu yönteme başvurdular. O dönem 55 oyla Necla Nazır birinci seçilmişti.

İkinci olarak yarışmayı tamamlayan Bubikoğlu, 1 Ekim 1973 yılında vizyona giren “Bitirimler Sosyetede” filminde Kartal Tibet ve Kadir İnanır ile başrolü paylaştı. Ardından 1 Nisan 1974 tarihinde yine Kadir İnanır’la “Yaban” filminde başrolleri paylaşmıştır. Gülşen Bubikoğlu’nun canlandırdığı Alev karakteri, zengin bir ailenin şımarık kızı kamp yapmak için gittiği kasabada, Kadir İnanır’ın canlandırdığı Yaban lakaplı Ali karakteri ile karşılaşır. Şımarık kız arkadaşlarıyla girdiği iddiaya göre Yaban’ı kendisine aşık edecektir. İddiayı kazanmasıyla Yaban Ali’yi terk eder ve gururu kırılan genç adam Alev’i kaçırır ve aralarında nefretle başlayan bu ilişki zamanla aşka dönüşür.


Gülşen Bubikoğlu Zirve Kariyeri

Güzel oyuncu Erler Film’in yapımcısı Türker İnanoğlu ile sadece yakınlarının katıldığı sade bir törenle 1974 yılında dünya evine girdi. Evliliklerinden 1977 yılında Zeynep adını verdikleri bir çocukları oldu. Bu evliliğin ardından Erler Film yapımcılığındaki filmlerde aranılan aktris oldu. Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Tarık Tarcan, Şener Şen, Müjdat Gezen, Münir Özkul, Adile Naşit gibi Türk sinemasında özel yere sahip birçok oyuncu ile komedi ve dram türlerinde filmlerde oynamıştır.

Uluslararası projelerde de yer alan güzel oyuncu İtalyanlarla Baş Belası, Üçkağıtçılar ve Mücevher Hırsızları filmlerinde yer aldı. Macaristan, Kuveyt, Moskova, Cannes festivallerinde ülkemizi temsil etmiştir. Müjdat Gezen, Münir Özkul ve Şener Şen gibi dev isimlerle oynadığı Gırgıriye film serisi büyük ses getirdi. Sevilen oyuncu canlandırdığı Gülliye karakteriyle roman kültürünü 7’den 77’ye sevdirdi (unutulmaz filmin serisi Gırgıriye’de Şenlik Var, Gırgıriye’de Cümbüş Var ve Gırgıriye’de Büyük Seçim’le tamamlanmıştır).

Başrolde oynadığı filmlerle büyük başarılar elde eden ve herkesin gönlünde taht kuran güzel oyuncu televizyon dizilerinde de oynamıştır. 1994 yılında Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği, Cüneyt Arkın ile birlikte başrolü paylaştığı Zirvedekiler dizisi güzel ve şöhretli Zeynep ile zengin, yakışıklı ve güçlü iş adamı Şahin’in evliliğini anlatıyordu. Zeynep’i ölecek kadar tutkuyla seven, ailesine kol kanat geren Şahin ile iş hayatındaki Şahin birbirinden farklı iki karakterdi. Aile içinde ve şirketinde sürekli artan gerilimin dorukta olduğu bir televizyon dizisiydi.


Devlerin Aşkı

Ardından yine Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği 1998 yılında ekranlarda oynayan Affet Bizi Hocam dizisinde Gülşen Bubikoğlu Tarık Tarcan ile karşımıza çıktı. Bir trafik kazasında kaybettiği eşinin ardından, kazadan dolayı sakat kalan küçük oğlu ile hayatta kalma mücadelesi veren Zeynep öğretmenin hikayesini anlatıyordu. Varoş kesimde bulunan ve farklı öğrenci tiplerinin bulunduğu sorunlu bir okula atanan idealist Zeynep öğretmen, problemli öğrenciler ve uyuşturucu satıcıları arasında kalır, ya kaçmayı ya da mücadele etmeyi seçmek durumunda kalmıştır. Şimdilerde sosyal medyada “devlerin aşkı” olarak adlandırılan Gülşen Bubikoğlu ve Türker İnanoğlu’nun 43 yıllık birlikteliği hala devam etmektedir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir