Güneri Civaoğlu Kimdir?

TV ekranlarının kültür ve sanat ekseninde yayın yapmakta olan ve yıllardır beğeni ile takip edilen Şeffaf Oda programının proje tasarımcısı ve sunucusu Güneri Civaoğlu kimdir? ve Güneri Civaoğlu nerelidir? Soruları programın yakından takipçilerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Güneri Cıvaoğlu 30 Temmuz 1939 yılında Ankara’da doğmuştur, dolayısıyla Ankaralıdır. Babası üst düzey bankacıdır. Annesi ise ev hanımıdır. Baba tarafından köken olarak Urfa Viranşehirlidir. Babasının babası Doktor Nadir Paşa, emekli olduktan sonra İstanbul’a göç etmiş ve Maçka’dan bir ev alarak buraya yerleşmiştir. Babasının babası görevi sebebiyle Osmanlı Vilayetleri’nde ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yapmıştır.

Babasının aktardığına göre Viranşehir’de dedelerinin arazilerinin içinden bir akarsu geçmekte imiş. Bu akarsuyun adı Civa Deresi’ymiş. Bu yüzden aile efradı Civazade lakabı ile anılmaktaymış. Soyadı kanunu çıktıktan sonra zade yasaklanınca aile Civaoğlu soyadını almış. Annesi Boşnak’tır. Padişah Abdülhamit büyük dedelerini Bosna’dan getirterek Kılıçali’ye yerleştirmiş. Annesinin babası ise sarayda muhafız alayının başınaymış.

Güneri Civaoğlu 1969 yılında Canan Akdur ile hayatını birleştirmiştir. Hiç çocuğu olmamıştır.

Güneri Civaoğlu’nun Mesleki Kariyeri

Güneri Civaoğlu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve avukattır. İstanbul Barosu’na kayıtlıdır. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Fransa’ya Strasbourg Üniversitesi’ne iktisat üzerine doktora yapmaya gitmiştir. Bu üniversitede bir süre eğitim aldıktan sonra eğitimini tamamlamadan ülkesine geri dönmüştür. Gazeteciliğe öğrencilik yıllarında 1961’de Tanin Gazetesi ‘n de başlamıştır. Daha sonra Derya Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğünde bulunmuştur. Yeni İstanbul ve Akis Dergisi’nde muhabirlik olarak çalışmıştır. TRT’nin kuruluş yıllarında sabah haberlerini hazırlayan ekibin başında görev almıştır. Bununla birlikte Avrupa Konseyi nezdinde TRT temsilcisi olarak görev yaptı.

Güneri Civaoğlu’nun çalıştığı gazeteler, gazetelerde çalıştığı yıllar ve üstlendiği görevler şu şekildedir:

  • 1975-1982 yılları arasında Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği,
  • 1982-1986 yılları arasında Güneş Gazetesi kurucu ortağı ve Genel Yayın Yönetmenliği
  • 1986-1996 yılları arasında Sabah Gazetesi köşe yazarlığı,
  • 1996’dan sonra Milliyet Gazetesi’ne geçmiştir. O zamandan beri de Milliyet Gazetesi’nde başyazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Güneri Civaoğlu Tercüman ve Güneş gazetelerinde genel yayın müdürlüğü yaptığı dönemlerde günlük siyasi yazılar da kaleme almıştır.

Güneri Civaoğlu’nun çalıştığı TV kanalları ve çalışma yılları ise şu şekildedir:

  • 1991-1993 yılları arasında Show TV Genel Müdürlüğü,
  • 1993-1996 yılları arası ATV
  • 1996-2012 yılları arası Kanal D
  • 2012-2013 yılları arasında FOX
  • 2013-2016 yılları arasında Tv8
  • 2016 – CNN Türk

Güneri Civaoğlu Kanal D’de çalıştığı dönemde siyasi olayları yorumladı. Durum adlı programı hazırladı ve sundu. Halihazırda her Pazar birbirinden değerli ve özel konukları ile CNN Türk’te Güneri Civaoğlu ile Şeffaf Oda programında ekrana gelmektedir. Şeffaf Oda ilk olarak 2004 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başlanmıştır. 2012’de Fox’a geçmiştir. 2013’de tv8’e transfer olduktan sonra 3 yıl bu kanalda yayın hayatını sürdürmüş ve daha sonra 2016 yılında CNN Türk’e geçmiştir. Halen CNN Türk’te her hafta birbirinden özel ve kıymetli konukları ile bir Pazar klasiği olarak yayınını sürdürmektedir.

Güneri Civaoğlu Kaç Yaşındadır?

Güner Civaoğlu Bilgi Üniversitesi’nde iletişim ve gazetecilik konularında ders vermektedir. Bu konularda yıllardır edindiği engin deneyimlerini ve tecrübelerini genç nesil ile dersler aracılığıyla paylaşmaktadır.  Dolayısıyla medyanın duayen gazetecisi Güneri Civaoğlu kaç yaşındadır? Sorusu mesleki kariyerini gazetecilik, dergicilik ve televizyonculuk olmak üzere oldukça geniş ve başarılı bir yelpazede geçiren Güneri Civaoğlu hakkında en çok merak edilen sorudur. 1939 doğumlu olan duayen gazeteci mesleki kariyerindeki çizgiyi koruyarak çalışmalarını halen devam ettirmektedir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir